Champix ile sigara bırakma - hamilelik öncesi?

Bin türlü yönteme rağmen sigarayı bırakamadım. Bebek düşünüyoruz. Champix ile bırakabileceğime inanıyor fakat ilacın yan etkilerinden korkuyorum. Vücuda beyne kimbilir neler yapıyor? (Sigara da neler neler yapıyor ona bakarsan)

Champix kullansam kaç ay beklemeliyim hamilelik için bilemiyorum bunla ilgili yapılmış hiçbir araştırma da yok. İstatistik de yok. Deneyimlerinize ve bilginize başvurayım dedim.

Hamile kalınca bırakırsın diyenler olabilir, sigara kullanan 35 yaş üstü kadınım, sigara kullanırken hamile kalamamaktan korkuyorum biraz da o yüzden bırakıp çalışmalara başlayayım diyorum.

yılbasından beridir içmiyorum sigara. 3 ay oldu. champix olmasa bırakamazdım gercekten. 1 ayda ilaç bitti ve sonrasını kendim idare ediyorum işte bi sekilde. hic de yan etkisi yok bence yani sigaranın verdigi zararla kıyas bile olamaz. sigarayı bırak. 1 ay sonra hapı da bırak ve temmuz gibi filan hamile kal. 2 ay yeter. hadi hayırlı olsun :D

  • benmari usulu  (28.03.16 21:29:31)
nikotin bandı/sakızı denediniz mi? bi tanıdığım 14 yaşından beri sigara içiyordu ve sakızla bıraktı. dediğine göre sakız boğazı o kadar çok tahriş ediyormuş ki sigara içmek istemiyormuşsun

  • la noix  (28.03.16 21:29:56)
bahsettiğiniz champixle ilgili birşey bilmiyorum fakat bunu psikolojik olarak halletmelisiniz önce. psikolojik olarak içinizde hallettikten sonra dışarıdan bir maddeye gerek kalmadan bırakacaksınız zaten sigarayı. anne olacaksınız önce bunu bir düşünün. o çocuk sizin vücudunuzun içinde büyüyecek ve yediğiniz içtiğiniz herşeyden kendi payını alacak. bir akrabamdan biliyorum, ilaçlarla bu işe girişti fakat doğumdan 2 ay sonra tekrar başladı sigara içmeye çocuğu emzirirken. kendi içinizde halledin bunu ve aynı anda atın paketi ve çakmağı.

  • golgi aygıtı  (28.03.16 21:34:47)
bende içiyordum gebelik testinin pozitif olduğunu gördüğüm an bıraktım ve emzirme süresince hiç içmedim. ilk doktor kontrolümüzde doktor bana konuyu şöyle özetledi belki öncesinde değil ama hamile kaldıgınızda bırakmasına faydası olur diye anlatıyorum
cok sıkı paranoyak doktorlardan değildi bana sadece üç şeyi yasakladı saç boyatmak, ilaç almak, sigara içmek, ki bu kısmj özetleme şekli şöyleydi,
sigara içtiğin zaman bedenindeki damarların tamamı büzüşür daralır, bebekte senin kordunun olan damarla beslendiğine göre, sigara içtiğin zaman çocuğun boğazını sıkmış gibi olursun yani ha bebeğinin ümüğüne çöküp oksijen almasını engellemişsin ha sigara içmişsin, seçim senin dedi. eh ben zaten kontrole gitmeden bırakmıştım ama o dakikadan sonra elimi sürmek aklımdan bile geçmedi. umarım sağlıklı bir bebeğiniz olur sevgiler
  • disco cat  (28.03.16 22:00:11)
15 yıl sonunda nikotin bantı kullanarak bıraktım, 2,5 seneyi geçti. amaç harici nikotin alarak ilk bikaç günlük nikotin krizini önlemek. bantı taktıktan iki saat sonra zaten sigara istemiyor insanın canı. içinde baş dönüyor falan. saat 11de takıp saat 1 gibi sonsigaramı içmiştim ben, dah ada içmedim. bütün olay ni,kotin kriziiymiş ve iki günde bırakıyorsun fiziksel olarak. psikolojik olarak 2 ay sürüyor. rüyalarıma giriyordu, ağlayarak uyandığım oldu. ansızın tokat gibi sigara içme isteği geliyordu. zorlu bir süreç ama imkansız değil. sırf meşgale olsun diye spora başlamıştım o dönem. hala yapıyorum hayvan gibi oldum :)
bi arkadaşımın iş yerinden birkız nikotin hapı kullanmıştı. markasını bilmiyorum allah için. kız tam anlamıyla kafayı yemiş ve işi bırakmıştı. araştırıdım kendi çapımda, nikotin hapı denilen şeyin bir çeşit antidepresan olduğunu bilgisine ulaştım. hap olunca dah aetkik olur gibi bi düşünce vardı. vaz geçtim. kullanarak bırakan birini de tanıyorum. geri başladımı bilmiyorum. ama dediğim gibi ana amaç nikotin krizini önlemek o da sadece 2 gün sürüyor zaten. gerisinde psikolojik rahatlama veriyorsa o hap, antidepresandır ve mental sağlık için pek akıllıca değildir kullanmak. iyi araştırın efenim. erkek olursa adını haşmet koyun sigarayı bırakırsanız :)

  • hasmetizm 2046  (28.03.16 22:32:09)
Bende champix bi işe yaramadı, hem istekliydim de bırakmaya. Yani sizde yaramıcak diye bir şey yok ama kesin gözüyle bakmayın. Bir sürü para meret.

  • komsu komsunun nickine muhtactir  (28.03.16 23:02:05)