kedimi tasmaya nasıl alıştırabilirim

eşek kadar oldu evet benim hatam küçüklükten alıştırmam gerekiyordu. şimdi 1,5 yaşında kısır erkek kedim için yapılacak bir şey yok mudur? tasma takınca deli danaya dönüyor nefes bile alamıyormuş gibi şeyler yapıyor korkup çıkarıyorum mecburen. halbuki sıkmıyor biliyorum ama kafayı yemiş gibi davranıyor.

bir de sanki yokmuş gibi hafif ve kendi kendine çıkaramayacağı bir tasma öneriniz var mı? teşekkürler.

Ben köpeğe vücut tasması taktım bir ara. Onun gibi bir şey kediler için yok mu?

  • alperz  (28.03.16 13:34:13)
biz küçükten alıştırdık o yüzden çok süper çözümler olmayabilir ama. tasmadan önce kurdele gibi hafif bi şeyler bağlamayı deneyebilirsin. hele ki çıngıraklı falan bir şey taktıysanız deliriyor olabilir. bizim minik bile (çok küçük ve siyah olduğu için karanlıkta ezilmesin diye çıngıraklı tasma takıyor) ilk taktığımızda baya delirmişti ama alışıyor sonuçta.

  • freya  (28.03.16 13:46:06 ~ 14:42:58)
kediye tasma takılmaz. o tasma o hayvanın dizaynına aykırı.

  • kargn  (28.03.16 14:07:03)
yazık hayvana takma tasma falan. güzel gözükecek diye psikolojisini bozmaya gerek yok

  • sta  (28.03.16 14:37:45)
@kargn ve @sta tasma oldukça işlevsel bir şey, kediler kaşla göz arasında fare deliğinden bile evden kaçabilir, bir yerden düşebilir vs. isimlikli bir tasma bence her zaman gerekli. dışarıda sahipli olduğunun anlaşılması bile önemli, insanlar tasmalı bu kedi kayıp mı diye sosyal medyada bile paylaşıyor. dediğim gibi bizimki de çok küçük ve ışık hızında olduğu için başına bir şey gelmesin diye çıngıraklı taktık biraz büyüyünce isimli ve sessiz tasmaya geçeriz.

  • freya  (28.03.16 14:44:58)
arkadaşlar haklısınız bende öyle düşünüyordum ama bahçeli bir eve taşınma ihtimalimiz var kare kodlu hatta ilerde gpsli tasma takmak istiyorum. bu yüzden normal tasmaya alıştırmam lazım :/

alperz kedime uygun bulamadım malesef 3 çeşit denedim hepsini çıkardı. zaten o tarz bir şey de işimi görmeyecek.
  • yue  (28.03.16 16:24:29)
tasma kediler için zararlı bi şey değil... veterinerler bile öneriyor, keşke alışsa da gezdirsek.

youtube'da eğitici videolar var. bakmanızı öneririm.
bir de küçük köpek tasmaları daha kullanışlı imiş kedi için. tüm vücudu kavrayan, boynuna zarar vermeyen şekilde olan tasmalar
  • whatyougetiswhatyoudid  (28.03.16 17:57:39)