[]

kredi kartı gecikme ücreti vol 2.

Kredi kartı borcumu 1 gün geç ödediğim için, banka 3800 lik hesap ekstresine 33 tl kredi faizi adı altında bir ücret yansıtmış, 86 kuruşluk gecikme faizi de var. 27 Şubatta kesilen kredi kartımın son ödemesi 7 Mart, benim ödeme yaptığım tutar 8 Mart.

33 tl nin ne olduğunu sorduğum zaman banka şöyle bir açıklama yaptı. Aylık faiz oranı %2.02 , kredi faizi hesaplanırken hesap kesim tarihi üzerinden hesaplama yapılır dedi. Bu da 27 Şubat ve 8 Mart arasında 11 gün demekmiş.

Yani 1 gün geç ödediğim için 11 günlük faiz ücretini tarafıma yansıtmışlar.

Bu yasal mı? İtiraz etme hakkım var mıdır? Son ödeme tarihi üzerinden hesaplaması gerekiyor diye düşünüyorum ama geriye dönük nasıl faiz hesaplayabiliyor bunu kafam almadı bir türlü.

 
Borcun muaccel olduğu tarih 27 Şubat, borcun asgarisi dahil ödenmediyse borcun gecikmeye düşmüş demektir. O zaman 11 günlük gecikme ödersin olağandır, hatta sözleşmenin kıyısında köşesinde bir yerinde yazıyordur. Hatta faiz oranı da 2,02 değil büyük ihtimal gecikme oranı olan 2,52'dir.


  • koskoca kirpi  (26.03.16 17:13:05) 
Merhaba. Amacim falanca kurumu savunmak degil ama soyle bir durum soz konusu: bankalar gerek ic gerek dis denetciler tarafindan en cok denetlenen kurumların basinda gelir ve gelisiguzel kesinti yapmaz. Bu anlamda bir kesinti varsa zaten sistem otomatik yansıtmıştır ve ayni süreç yalnizca sizin icin degil, benzer durumdaki herkes icin gecerlidir.
O yuzden "bu yasal mi?" sorunuzun cevabinin evet olduğunu dusunuyorum.

  • gogu delen adam  (26.03.16 17:35:25) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.