Çevik biri olmak için hangi spor?

Merhaba,

Öncelikle spor (ya da herhangi bir egzersiz) konusunda veya beslenme konusunda bilgisiz/ilgisiz bir birey(d)im. Sorunum şu, gençliğimi kaybettiğimi düşünüyorum. Hantallık ve tembellik öldürecek beni. Emekli gibi yaşam sürdüğümü söyleyenler çığ gibi hayatımda. Bu yüzden özgüvenim de magmaya varmak üzere.

Özetle ciddi bir yardıma ihtiyacım var.

Sorum şu, zombi gibi olmak yerine çok daha çevik ve refleksleri sağlam biri olmak için ne yapılabilir? Ve ayrı bir çalışma mı gerekir bilmiyorum (kardiyovasküler egzersizler vs.) ikinci olarak iyi bir kondisyon nasıl elde edilebilir? Ve tabii yemek var bir de.

Not: Yaşım 25.

kurek

  • partizan  (25.03.16 16:53:58)
ip atlanır. çeviklik ve kondüsyon kazandırır. rocky gibi çapraz atlayabilene kadar çalışın ama.

  • kaichi  (25.03.16 16:59:52)
belki de 'kendo' size göredir..

  • güneyli çocuk  (25.03.16 17:07:07)
boks

  • kayranin kedisi  (25.03.16 17:19:30)
öncelikle esprimizi yapalim, bu bulunsun: bunu çevik bir'e sorsana delikanlı

www.wikihow.com

genel bir manyigi var ceviklik antrenmanlarinin. boks, muay thai, kick boks vs de cevik eder adami.
  • no christ requires  (25.03.16 17:23:55)
boks, tekvando, judo, aikido, karate, eskrim vb. "alırım aklını" temalı sporlar.

  • boshi  (25.03.16 17:24:07)
Seçenek: Önce kardiyo sonra futbol.

seçenek: kick-box

seçenek: tenis

çeviklik için öncelikle kondisyon şart, dolayısıyla ne yaparsan yap kardiyo yaparak ciğerleri, bünyeyi açman lazım.

Sonra ne spor seviyorsan onu yap bence.
Öteki türlü eninde sonunda sıkılacaksın.

Kendimden biliyorum.
  • mhm  (25.03.16 17:25:46 ~ 17:26:47)
Sigara ve alkolü bırakmayı da unutmayın

  • hasmetizm 2046  (25.03.16 17:26:38)
@partizan, kürek zor görünüyor masraflı gibi sanki. tavsiyen varsa özelden yazabilir misin?

@kaichi, ip atlamayı hiç beceremiyorum ama olabilir belki:D

@güneyli çocuk, kendo güzele benziyor ama burada eğitimi nasıl alınır ki?

@no christ requires
@boshi
@mhm,bir ara p90x egzersizlerini çalışırken kenpo diye bir şey yapıyordum. gerçekten de çevikleştirdiğini hissediyordum sanki. bilginiz varsa özelden bana yazabilir misiniz bu tip savunma/dövüş sanatlarıyla ilgili?

@hasmetizm 2046, sigara kullanmıyorum, bira da haftada bir falan.
  • overthrower  (25.03.16 17:39:46)
Abi niye özelden yazıyorlar buradan yazsınlar biz de öğrenelim.

  • Giovanni Pipitto  (26.03.16 02:13:21)
@overthrower Hocam, kimi dojo'lar mevcut.

istanbulkendo.com
Bu merkezdedir. İyilerdir de. (turnuvada iyilerdi)

Bir dojo'ya girip, dersi izleyebilirsiniz de, bu yapılır, hem hoca ile tanışmış olursunuz, dojo ortamını görürsünüz hem kendo'nun size göre bir spor olup olmadığına daha iyi karar verirsiniz.
  • güneyli çocuk  (26.03.16 11:57:27 ~ 12:03:09)
@Giovanni Pipitto, kaos olmasın diye demiştim. Şu an henüz bilgi veren olmadı özelden. Buraya yazsın o zaman herkes:)

@guneyli cocuk, ben izmir'de yaşıyorum. var mı diye bir bakınayım o halde buralarda da.
  • overthrower  (26.03.16 14:07:02 ~ 14:09:10)
Ben karateciyim, hiçbir karateci görmedim ki çevik olmasın.

  • dissendium  (26.03.16 14:24:34)