Türkçe sorusu

Öylesine bi bakıyım demiştim. Paslanmışım heeer şeyi unutmuşum. Bikaç soru soracağım.

1) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde farklı türde bir fiilimsi vardır?

A. Görür görmez tanıdı.
B. Severek evlendiler.
C. Gülünce gözlerinin içi gülüyor.
D. Akacak kan damarda durmazmış.

2)

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde anlatım bozukluğu vardır?

A. Hikaye yazmak hayli güç bir iştir.
B. Takımın, boyu en kısa oyuncusu bendim.
C. Bugünkü Türk romancıları arasında, biraz çalışsalar, iyi Fransızca yazacak olanlar hiç de az değildir.
D. Büyük üstadı her kelimesini sindire sindire dinledim.

lise bilgilerime dayanarak,
1)a sıfat fiil di sanırım, diğerleri zarf fiil
2)d sanırım onu sürekli aşağılıyordudaki onu.

edit: baktım da 1 deki d olacak o sıfat fiil diğerleri zarf :)
  • makarnavodka  (24.03.16 20:09:52 ~ 20:14:05)
2) bu soruda hata mı var yahu biri beni düzeltsin. c ve d ikisi de bozuk bence. bu arada bana da nostalji yaşattın sağ olasın :)

  • makarnavodka  (24.03.16 20:19:00)
-an, -ası, -mez, -ar, -dik, -ecek, -miş varsa bunlar sıfat fiil yani ortaç.

A da mez var sıfat fiil.

B'de -erek, -arak zarf fiil.

Bence B olabilir.

2 d olabilir.

Büyük üstadı'n her kelimesini olur
  • dissendium  (24.03.16 20:26:41)
iki virgül arası ekstra bilgi verilir diye hayırlıyorum. "Ali, 17, lise öğrencisiydi" gibi... O sebeple oradaki vürgüller bana gereksiz geldi.

Bu, anlatım bozukluğu konularına dahilse budur : )

Bugünkü Türk romancılar arasında biraz çalışsalar iyi Fransıva yazacak olanları hiç de az değildir.
  • stratejisizsiniz  (24.03.16 20:31:26 ~ 20:34:34)
açıklarken cevabı unutmuşum:

1. d şıkkı farklı, akacak kan tamlaması bir sıfat tamlaması ve özneyi oluşturuyor. hangi kan, akacak kan. dolayısıyla "akacak" yüklemi değil "kan"ı niteliyor. ismi nitelediği için sıfat-fiil diyorsun.

2. emin olamadım ama takımın boyu en kısa oyucusu yekten bir tamlama gibi dolayısıyla oraya virgül koymak doğru mu bilemedim.

belki ayrıyeten takımın boyu en kısa "olan" oyuncusu demek de gerekiyordur.

"büyük üstadı" a şıkkından farklı olarak tümüyle bir tamlama parçası olmadığı gibi belirtili nesne. dolayısıyla "büyük üstadı (virgül) ... dinledim" yazmak gerekebilir.

bence bu ihtimaller içerisinde b veya d yanlış çünkü b doğruysa d yanlış olmalı; d doğruysa da b yanlış olmalı.

edit: iki vürgülün arasını attığınızda cümle anlamı değişmiyorsa, cümle yapısı da bozulmuyorsa yani sadece ek bilgi veriliyorsa irgül kullanımı kaynaklı gramatik bir yanlış olmaz. bu bazen tirelerle yapılır veya ki bağlacı uygulanarak.

yalnız çelişen bir şey de var. bu şartlı cümle bir yandan yani şartı yazmamak cümleden eksiltirdi. ama şart cümlede başta değil ortada, "türk romancılar arasında fransızca iyi yazacak olanlar" arasında. virgül yersiz gelmedi bana.
  • godoşu beklerken  (24.03.16 20:34:42 ~ 25.03.16 07:59:57)
İlk soruda doğru cevap D. İlk üç şıktaki zarf-fiil. Fiili niteliyorlar çünkü. Sonuncusu sıfat fiil, ismi niteliyor.

İkinci soruda da cevap D bence. Gereksiz sözcük kullanımı olması lazım. Üstad zaten büyük kelimesini karşılıyor, büyük sözcüğü gereksiz.
  • veronica supertramp  (24.03.16 20:38:30)
1-D kesinlikle
2-C kesinlikle

Diger cevaplari okumadim ama cok onemliyse aciklama yaparim.
  • tamamen hayal urunudur  (24.03.16 20:39:12)
İkinci sorudaki C şıkkında bir bozukluk yok ki. Ara söz veya ara cümleler virgülle belirtilebilir. İçerik, nesnel bir bilgi de olabilir, subjektif bir cümle de.

  • veronica supertramp  (24.03.16 21:04:50)
Pardon 2 icin kesinlikle demem hata olmus. Evet 2-D olacak.

  • tamamen hayal urunudur  (24.03.16 21:09:43)
1 d- sıfat fiil
2- d: büyük üstad denemez, üstad zaten büyük demek.

  • lcha  (24.03.16 21:10:26)