Saatlerden anlayanlara kronometreyle ilgili.

Chronograph özellikli saatlerde ufak ufak genelde 3 adet bölme daha oluyor ve biri 60 saniyelik kısım. Ancak saat kronometresiz çalışırken büyük saniye sabit duruyor bu küçük bölme hareket ediyor. İzlediğim video'lardan da anladığım üzere normal olanı bu.

Şahsen bana saçma geldi. Akrep ve yelkovanın yanındaki büyük saniye mal gibi duruyorken küçük saniyenin hareket etmesi. Büyük saniye sadece kronometrede mi kullanılıyor yoksa bunları değiştirebiliyor muyuz? Zira standart olarak büyük saniyenin hareket etmesini tercih ederim.

Saat bu; www.google.com.tr

Kronometre mekanizması düzgün olan saatlerin hepsinde bu şekildedir, zira kronometreyi kullanman gerektiğine göre zaman hassasiyeti de önemlidir ki bu yüzden büyük alanda saniye gösterilir. İlla içi şekilli şüküllü olsun ama saniye de büyük olsun istiyorsan kronometre yerine takvimli saat alabilirsin. Şu gün ay, 24 dilimlik saat gösterenlerden falan...

  • Tutesh  (23.03.16 10:34:40)
Rolex'te saat modunda büyük saniye sabit duruyor, küçük dairenin içindeki saniyeyi sayıyor. Kronometreyi çalıştırınca büyük olan saniye dönmeye başlıyor.

  • crown  (23.03.16 12:15:21)
Her saat markası için geçerli değil bu söylediğiniz durum. Mesela bende kronometre özellikli Chronotech marka bir saat var ve saat kipindeyken büyük saniye hareket ediyor. Bu durum kalite ile alakalı mı bilmiyorum fakat her mekanizma aynı çalışmıyor, bundan eminim.

  • kodadiirem  (23.03.16 15:36:54)