Dun gece 256tl olan ucak biletinin bu sabah 690tl olmasinin sebebi nedir?

Sadece 7 saat once bu fiyatti. Bu kadar artmasi normal mi 7 saat içinde? Benim bilete bakmami beklemiyor herhalde fiyatlar, o halde her gece 2 katina falan mi çıkıyor? Boyle bir seyle karşılaşan oldu mu?

Farkli bilgisayarlardan kontrol ettim, cookies ile alakasi da yok.

  • stavro  (22.03.16 09:43:55)
Biletler belli fiyat aralıklarıyla satılıyor.

İlk 4 bilet - 49, sonraki 8 bilet - 59 gibi. Gitgide artıyor. Sona kalanlara amiyane tabirle geçiriyorlar.

Aradaki biletler satılmıştır, bir sonraki fiyat dilimine geçmişler.
  • kartallar yuksek ucar  (22.03.16 09:49:29 ~ 09:50:32)
Ek de yapayım, satılma durumları dışında, bir bilet çok arandığında "Hmmm, buna talep var, bindir fiyatı" politikası da oluyor. Sen tek başına yapmış olamazsın bunu, hatta bir günde bu kadar binmesini sağlamaz ama kartallar'ın dediği ile bu da birleşmiş olabilir.

  • aychovsky  (22.03.16 09:56:06)
Bileti alirken miles and more girisi yaptim, bu sirada satildigindan 60 euro fazla girdi. Max 60 sn kaybetmisimdir o sirada.

  • Silesius  (22.03.16 10:01:54)
tam tersi olduğu da oluyor. uçak bileti fiyatlandırmalarını asla anlayamayacağım sanırım.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (22.03.16 10:02:44)
Evet benim de çok başıma geldi. Seyahatine vakit varsa ve hemen alman gerekmiyorsa kontro l etmeye devam et, eski fiyatı olmasa da düşüyor mutlaka. Hat yoğunlğu ve dönem de etken tbii ki

  • kint  (22.03.16 10:04:46)
Satışa çıkan biletlerin fiyatları aynı olmuyor; blok blok fiyatlandırılıyor. İlk blok ucuz oluyor ikinci blok ilkinden biraz pahalı oluyor son blokta da geçiriyorlar. Son blok henüz satılmamış fakat satılması garanti koltuklar oluyor. Misal sen 6 ay önceden bilet aldığında o ucuz koltuklar daha satılmadığı için sen de ucuza alıyorsun, sonra onlar bitince fiyatı yükselen koltukları alıyorsun, en sonunda da en son pahalı bloğu alıyorsun. Sen dün baktığında nispeten ucuz olan koltuklar satılmamıştır, sana onu göstermiştir. Sabah baktığında o koltuklar satılmıştır, pahalı olan bloğa geçmiştir satış sırası fiyat ondan yükselmiştir.

  • angelus  (22.03.16 10:12:03)
İyi de artis kademe kademe olmaz mi? Mesela bir blok 150 tl ise 180 - 220 falan diye gider normalde. 256 tl'den 690tl'ye cikmak nedir yahu? Dun gece 01:30 siralarinda baktim 256 tl idi, kart bilgilerini girmeye usendigim icin sabaha biraktim, sabah 08:20'de bu fiyatla karşılaştım. Gecenin yarisi benle beraber onlarca kisi ayni destinasyona falan mi bakti?

Daha once de birkac saat yuzunden pahali bilet aldigim olmustu ama %10-20 civari artmıştı, sabaha kadar %270 artis mi olur yahu?
İcim yaniyor.
  • stavro  (22.03.16 11:06:50)
arkadaşların dediğine açıklama ekleyeyim. ucuza bilet almış bir kişi iptal ettiğinde onun bileti hemen hemen aynı fiyattan satışa çıkarılıyor. bu arada böyle bir şeye denk gelmiş olabilirsiniz. yani muhtemelen uçaktaki en pahalı grup ve ucuz 1-2 bilet kalmış. onlar satılınca sabaha pahalı biletler kalmış.

  • lancelot du lac  (22.03.16 12:03:10)
Havayolları ve acenteler her zaman ucuz bloklar bitti, hadi pahalıya geçelim demiyorlar. Bu işin algoritmasını tam bilmiyorum tabii ki ama, örneğin 3 ay sonraki bir uçuşa 200 € olarak taban fyat veriyor diyelim. Sonra, 1 hafta boyunca bu taban fyatı 400 €'ya çıakrıyor, satacağını staıp sonra tekrar geri düşürüyor 200 €'ya. Bu arada, örneğin İstanbul'dan hareketli yurtdışı uçuşlara bakıyorsan, çok sayıda aktarma yolcusu oluyor uçuaklarda. Turist, sporcu vs gibi bir kaflieye de denk gelinirse gruplar daha çabuk tükeniyor haliyle. Karışık mevuzlar, benim de merak ettiğim çok şey var aslında bu konuyla ilgili.

  • kint  (22.03.16 12:23:12 ~ 12:23:27)
cevab: imgur.com

aynı şeyi yakın zamanda ben de yaşadım belgrad bileti için. mesele şu: o bilet aslında 260 falan değildi zaten, sen bilgilerini girmediğin için görmedin. ben de 260'ı görüp heyecanlanmıştım ama bileti satın alma ekranına gittiğimde fiyat 550 küsüre çıktı ki normal fiyat buydu. yani diğer tüm havayolları o civardan satıyordu zaten, 260 olan tek bir tane vardı. o da satın alma ekranında 600'e varıyordu.

o anlık bir şeyden ziyade, acentaların veya bileti baktığın sitenin çakallığı bence bu. çünkü o biletin fiyatı saatlerce 260 lira olarak kaldı orada. her deneyişimde de satın almadan önce "hoop 600 oldu bu" diye uyarı verdi. değişen fiyat değil, alçalan duvarlar :(
  • der meister  (22.03.16 12:32:54)
o şehirdeki fuar bunu etklieyebilir. konyaya iş ziyareti için gitmem gerekiyordu şirket gidiş dönüş 600 tl ödedi. neymiş kereste fuarı varmış amk.

  • KidLazer  (22.03.16 13:45:20)
@der meister
Gercek fiyatti, skyscanner.com'un yonlendirdigi siteye gecip satin alma sayfadina kadar gittim, fiyat dogruydu. Thy'nin kendi sitesinden de baktim, 310tl'ye geliyordu, acentede ise 256. Fiyat gercekten buydu.

Yukarida soylenen sebeplerden biri heralde bu olayin sebebi.
Bu havayolu firmalarinin kumarhaneciden farki yok. Kanunlar boyle firsatciliklara izin vermemeli. Tuketiciyi istedigi gibi opuyorlar.
Asiri cazip kampanyalarin maliyetini boyle telafi ediyorlar demek ki:)
Neyse ben pencereyi acip "yandim anam!" diye bagirayip biraz.
  • stavro  (22.03.16 14:22:04 ~ 14:23:53)