Uluslararası makale ve atıf sayısı

Celal Şengör 10 uluslararası makale ve 100 atıf alanlar prof olmalı gibi şeyler söylediği için merak ettim. Öncelikle uluslararası makale nedir? Bir Türk hocanın kaç uluslararası makalesi var ve kaç atıf almış öğrenmek mümkün mü?

www.scopus.com gibi bir veri tabanından arama yapabilirsiniz. Hocanın bahsettiği uluslararası kelimesi yabancı ülkeler tarafından ciddiye alınmış anlamında. Makale yazmak ve atıf almak kolay bir iş değil. Hoca kendi başarılı diye öyle konuşuyor. Ayrıca bu alandan alana değişebilir. Ben makine mühendisliği okuyorum, bizim hocalar 100 bin TL harcayıp bir proje yapıyor ve bunun sonucunda makale yazabiliyorlar. Ama sözel bir bölümde makale yazmak çok daha masrafsız, ayrıca bana göre çok daha kolay.

  • dissendium  (21.03.16 22:55:25)
Uluslararasi makale, onde gelen veritabanlarinca taranan dergilerde yapilan yayinlardir. Atif ise diger makalelerin o makaleye referans gostermesidir. Turkiye'de Celal Sengor'un verdigi rakamlar hayal tabii ki. Yine de varolan kriterler cogu yerde yetersiz, cunku belirleyiciler de yetersiz. Link verilmis zaten.

Not: Sosyal bilimlerde atif alabilecek ve uluslararasi dergilerde yayinlanacak makale yazmak genellikle daha zordur, o yuzden cogu zaman sosyal bilimlerde kriterler dusuk olur. Fen bilimciyim.
  • evrim halkasi  (22.03.16 02:29:33 ~ 02:30:02)