GoPro video kayıt süreleri hakkında

Selamlar,

hero 4 silver modeli var elimde, 64gb hafıza kartı var, 1080p 60fps çekince de 720p 60fps çekince de maksimum 4 saat 22 dakika civarında kaydediyor, hatta aşağıdaki linkte de bunun daha detaylı biçimini görebilirsiniz.

gopro.com

normalde 720p ve 1080p arasında iki katı zaman farkı olması lazım ama yok. neden?

suan 4k kameralarin cogu cekim ne olursa olsun 5 dkda bir cool down süresine ihtiyac duyuyor. Belki gopro icinde 60fps kaliteden bagimsiz birim zamanda takt sayisi devasa oldugundan belli bir limitte dosyayi kesiyordur durup kendine cekidüzen vermek icin. Tamamen teori gercekten öyle mi, yoksa sen de mi hatalisin bilmiyorum.

  • Silesius  (18.03.16 11:53:15)
bitrate değişmiyor, dosya boyutunu bitrate belirler. 1080p'de 30mbps olan 720p'de 15mbps olsaydı dediğiniz gibi olurdu.

  • rodriguez2  (18.03.16 12:19:20)
önemli olan çözünürlük değil saniyede kaç mb görüntü kaydedildiği. yani 1080p'de saniyede 20 mb kaydediyor 720p'de de saniyede 20 mb kaydediyorsa kapladığı yer aynı olur.

parametre çözünürlük değil saniyede kaç mb veri kaydedildiği.
  • halitkin  (18.03.16 12:33:43)
yani karşımızda optimize edilmemiş bir video kaydedici var diye anlıyorum?

  • notinhere  (18.03.16 13:30:52)
optimize edilmemişten ziyade kayıt kalitesinden ödün verilmek istenmemiş olarak yorumladım ben.

mesela ben xiaomi yi kullanıyorum ve adamlar 3 seçenek sunmuşlar. düşük - normal - yüksek diye. hepsinde 1080p kayıt edebiliyorum ama düşük modda kayıt ettiğimde 5 dakikalık video 100 mb'sa yüksekte kaydettiğimde 250 mb oluyor.

gopro'da da kalite ayarı vardır diye tahmin ediyorum.
  • halitkin  (18.03.16 13:35:30 ~ 13:35:51)
ama şöyle bir çelişki yok mu, 720p 60fps 30mbps kayıt ile 1080p 60fps 30mbps kayıt arasında illa ki bir fark olması lazım, 720'yi o bitrate ile kaydedersen başka bir kazancının olması lazım ama yok.

gopro'da kalite ayarı yok malesef, ben mi bulamadım diye hem manual'i hem de internete baktım fakat bulamadım. mesela sony action camerada 1080'den 720'ye indirdiğin gibi kayıt süresi yarı yarıya artıyor.
  • notinhere  (18.03.16 16:01:00)