Evlilik dışı ilişki ahlaksızlık mıdır?

(Halķımizi ve kültürümüzü baz alarak soruyorum) evet tartışma olmadan evet/hayır olursak soruyorum.

hayir (herhangi bir aldatma yoksa tabii)

  • kucukharfler  (17.03.16 14:14:37)
değildir.

  • Cruyff  (17.03.16 14:14:43)
Bana göre hayır, yaşadığımız kültüre göre evet.

  • Abdurrahman  (17.03.16 14:15:09)
bunu genel bir yargıya bağlamak çok zor, aynı ailede aynı nesilde olup iki ayrı cevap verecek insan vardır. halkımızı ve kültürümüzü baz aldığın için böyle dedim. yoksa bana göre hayır. ama bana göre süt onlara göre çikolata yani ahlak meselesi.

  • freya  (17.03.16 14:15:43)
İlişkiden kasıt nedir? Önemli olan o. "Kültürümüz"ü oluşturan unsurların en önemlisi din, dinen uygun olmayan şeyler kültürümüzde de uygun görülmüyor. Dolayısıyla dinen haram olan kültür olarak da ahlaksızlıktır. Cevabım evet

  • animalman  (17.03.16 14:16:15)
islam + türk kültürüne göre evet.

ama yoğun islam+türk+muhafazakar kültürle yoğrulmuş ailem bile kız arkadaşımın olmasını istiyor. (e tabi evlenmelik istiyorlar ama).
e hatun olduğu zaman eve getireceğimi biliyorlar. e eve gelmişken seviş dönmesin diyemiyorlar. annem diyor ama illa ki dönecek yani.

liseden üniversiteye kız olmasın diye baskı yaptılar, şimdi üniversitedeki kız kardeşime erkek arkadaşına izin var.

devir cidden değişti.
  • deli nick  (17.03.16 14:17:25)
halkımıza göre evet. kültürümüz türk-islam kültürü olduğuna göre, o da evet.

  • nathanieltroy  (17.03.16 14:23:41)
Bireylerin rızası dahilindeki hiçbir ilişki ahlaksızlık değildir.

  • rakicandir  (17.03.16 14:23:50)
halkımıza ve kültürümüze koyayım.
kesinlikle hayır.

  • Kovacic  (17.03.16 14:28:48)
Türkiyenin %30-40 arası seküler; 60-70% arası muhafazakardır.

Bu iki grup çoğunlukla otobüs durakları avm vs dışında aynı yerlerde bulunmaz ve birbirlerini pek sevmez.

Seküler grup için ahlaksızlık olmadığı gibi erken yaşta evlilik pek teşvik edilmez. Aldatma olmadığı sürece evlilik öncesi seks son derece sıradandır hatta yapmadığında şüpheyle karşılanır.

Muhafazakar grup için içerisinde seks olmayan evlilik amaçlı beraberlik normaldir. Artık über muhafazakarlar bile 1 yıl civarı bu tarz bir flört dönemi yaşayıp öyle evleniyorlar. Tek bir dinamik yok yani.
  • things  (17.03.16 14:33:23 ~ 14:34:37)
aldatma yoksa hayır.

  • trajikomix  (17.03.16 14:35:58)
halkimizi, kulturumuzu baz aliyorsun, iyi, guzel de...

imgur.com
  • fortisvita  (17.03.16 14:40:50)
Bizim halkımız bu konuda biraz orospu çocuğu karakterlidir. Misal Konya'ya gittiğinde şehir dışında villalardan oluşan bazı yerler görürsün. Burası zengin evli mutaassıp namazında niyazındaki Konyalıların sevgilileri için satın aldıkları evlerdir. Haftasonlarını genelde burada geçirirler. Sonra da seni beni lanetlerler.

  • angelus  (17.03.16 14:46:25)
hayır tabii ki ama halkımızı ve kültürü baz olarak alıyorsan evlilik dışı ilişki (cinsel ya da duygusal) ahlaksızlıktır, çocuk gelin, erkek çocukları geneleve götürmek, dul ya da boşanmış kadınlara kötü gözle bakmak, kadınları taciz etmek ya da tecavüz etmek, 45 kişi erkek çocuklara tecavüz etmek, zihinsel engellilere taciz-tecavüz, ensest vs. suç ya da ahlaksızlık değildir ama 18 yaşından büyük bireylerin kendi istekleriyle yaşadıkları cinsel ya da duygusal ilişki, el ele tutuşmak öpüşmek dahi ahlaksızoğlu ahlaksızlıktır.

  • limoncello  (17.03.16 14:50:12)
Hayır

  • rayde  (17.03.16 14:51:33)
evet

  • [silinmiş]  (17.03.16 14:54:44)
Her evlilik dahilindeki ilişki ahlaklı olmadığı gibi, her evlilik dışı ilişki de ahlaksızlık olmaz. Evlilikler ve ilişkiler çeşit çeşit, içeriğine bakmak lazım. Matematik değil ki bu. İlişkilerin ahlaki yönü tartışılacaksa sorgulanması gereken şey evlilik değil, sevgi olmalı. Mesela sevgisiz evlilikler ahlaki mi?

  • harvey  (17.03.16 15:08:26)
halķımızı ve kültürümüzü baz alarak soruyosan evet.

bana göre hayır.
  • elorelia  (17.03.16 15:27:38)
Türkiye'de zenginseniz her şey mübah.

  • 386 dx  (17.03.16 16:17:58)