İş yerinde can sıkıntısı ve alışveriş isteği

Çok fazla boş vaktim oluyor işteyken. Hiç ihtiyacım olmayan şeyleri satın alıyorum netten sürekli. Bir gün ihtiyacım olabileceğine inandırıyorum kendimi adeta. Hatta bazen kargo gelince bunu ben ne zaman almışım ya neymiş bu? Diye düşünüyorum. Bir şeyler bekliyor olmak, kargo hareketlerini takip etmek falan acayip haz veriyor. Kendi kendime sürpriz yapıyormuşum gibi sanki bir değişik:(

Maaşımın önemli sayılabilecek bir kısmı bu gereksiz alışverişlere gider oldu ve sırf can sıkıntısından... sorum şu ki nasıl kurtulurum bu bataklıktan? Siz neler yapıyorsunuz iş yerinde ve boş zamanlarda?

Notlar: sosyal medya, youtube, oyun siteleri yasaklı.
Memrise, duolingo falan çok sıktı hiç açmıyorum.
Haber siteleri, onedio falan da baydı.
Kitap okumayı sevmem:(

VPN kullan yasaklıysa?
kendini başka türlü meşgul etmen gerekiyor. yoksa durduramazsın.

  • interview with the vampire  (17.03.16 10:03:40)
@interview, sistem linux hiç anlamıyorum zaten bir şeyler indirip kurmayı falan. VPN olayı yalan yani.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (17.03.16 10:09:00)
işinle ilgili eğitim videoları filan izlesen udemy'den filan?

  • fakyoras  (17.03.16 10:10:49)
fakyoras+1
işinle ilgili de olmayabilir ilgini çeken bir konuda kendini geliştirebilirsin.
Udemy'e ek olarak;
edx.org
coursera.org
  • ilkot  (17.03.16 10:12:50)
işle alakalı video izlemek istemiyorsan da hobilerinle alakalı araştırma yapabilirsin, dergi okuyabilirsin.

çok alakasız olabilir ama ev bakabilirsin sahibinden de. acaip vakit harcatıyor.
  • interview with the vampire  (17.03.16 10:14:46)
doları takip et, yatırım yap vadeli hesap aç filan. para kazanırsın hem harcamayı bırak :) kazandıkça eğlenceli gelir.

  • eindaclub  (17.03.16 10:15:44)
bi an ben yazdim sandim :) aliexprs e cok sarmistim. mumkun oldugunca kullanmaya calisiyorum gerci aldiklarimi. ama cok luzumsuz aliyorsan soyle yap; once begendigin seyi wishlist'e at. her sitede wishlist yok tabi. yoksa pc'de favorilerde bi klasor ac, alsam mi diye. o klasorde 1 hafta beklet. bak bakalim tekrar actiginda hala o kadar guzel gorunuyor mu?

ikincisi, almadan once buna 'ihtiyacim' var mi diye dusun. bu soruyu sesli olarak sor kendine. evde o isi goren baska bir sey olmadigina emin ol.

daha once almis olduklarini listele. her birini tek tek kac kere kullanmis oldugunu dusun.

nasil vakit gecer kismi icin her hafta kendine bir arastirma konusu icat et mesela. (butun ofis islerini bitirdigini var sayiyorum) diyelim ki blues seviyorsun, 1950-1960 arasi blues tarihini ogren atiyorum. ogrendigin konular icin ayri klasorler yap. begendigin yazilari kaydet fln.
  • jimicik  (17.03.16 10:20:58)
@fakyoras, @ilkot; bu kursları bilgisayarın açacağı meçhul... dediğim gibi ne java ne flash hiçbir şey düzgün çalışmıyor. bizim müdahale etmemiz yasak.

@interwiev, durup dururken araba aldırma bana şimdi. bisikletimle mutluyum:))

@eindaclub, düzenli takipteyim zaten. döviz alıp-satıyorum.:)

@duyulmasi, bir ara araştırmıştım aslında bu mevzuyu yasaklı sitelere giriş falan ama pek bilgi bulamadım linux ile alakalı.

@jimicik, mantıklı geldi bak deneyeceğim bunları:)
  • yazar yazmaz yazan yazar  (17.03.16 10:25:34 ~ 10:26:56)
Aliexpress dx falan kullan. Çok daha fazla haz veren çok daha saçma ürünleri çok daha ucuza alıyorsun.

  • gunde 3 litre kola icen adam  (17.03.16 10:29:58)
Bazen teslimat adresi olarak benimkini kullanabilirsin...

  • cemiyetin unlu simasi  (17.03.16 10:45:53)
@cemiyetin unlu siması

Hahhhaha :)

+1 im ve nokta atışı adresimle ben de varım ;)

para kazandıracak internet işlerine bak.

tarihi yazılar oku.

makale oku.

yabancı dilde chat yap.

o değil de nası bi iş la o boş boş oturuyonuz. vay anasını satiim.

biz de köpek gibi çalışıyoz.

ama (bkz: çalışmak özgürleştirir)
  • mza  (17.03.16 12:36:24)
Ben çok fazla alışveriş yapmıyorum ama bir dönem kısmak zorunda kalmıştım.

* Seçimlerimi yaptıktan sonra "bunlara gerçekten ihtiyacım var mı?" ve "bunlarsız nasıl idare ediyorum?" sorularını sorup kasaya gitmeden önce çıktığım çok olmuştur.

* Pinterest'e gir, bir sürü güzel şey var bakmalık.
  • SiyamkedisiZorro  (17.03.16 12:43:42)