çocuğa ismini kim koymalı?

5.5 aylık hamileyim. temmuzda bir oğlumuz olacak. ama hala isim konusunda eşimle anlaşamadık. benim eskiden beri hep oğlum olursa adını cem koyarım diye bir düşüncem vardı. onun ise öyle bir isim düşüncesi olmamış hiç.
çevremizde de çoğu kişi çocuğun ismini annesi koymalı bütün derdi tasayı o çekiyor onun daha çok hakkı var diyor(ben de bu şekilde düşünüyorum). eşim ise ortak koyalım diyor ama ben cem dışında başka hiçbir ismi beğenmiyorum. bu durumda orta bir noktada buluşamıyoruz.
siz ne düşünüyorsunuz? beğenmesem de bir ismi kabul mu ediyim yoksa eşim kararı bana mı bıraksın?
not: iki isim koyun demeyin öyle bişi olmayacak. sadece tek isim koymak istiyoruz.

birlikte koyu işte ya. birlikte yapmadınız mı çocuğu

  • guzel gunler gorecegiz  (16.03.16 20:02:48)
eşin hangi ismi istiyor?

  • cekilmis gayfe  (16.03.16 20:03:07)
Kura çekin ya, ben olsam öyle yaparım. Biraz heyecan olsun :)

  • doxanikee  (16.03.16 20:04:19)
Senin çocuğun mu var? Oha, senin çocukluğunu biliriz biz. Asaha. Şaka şaka.

Bence senin fikrin doğru değil. Hani benim de "çocuğum olunca ismini şu koyucam" diye belirlediğim, düşündüğüm bir isim var ama hiç bir zaman da demedim ki illa bu olacak. Ortak karar verilmeli. Sonuçta sadece senin çocuğun değil. Adamcağız da oğluna seslenirken seveceği bir isimle seslenmek istiyor.
  • birşeylersoracağım  (16.03.16 20:06:03 ~ 20:12:11)
cem kötü isim değil eşin ne istiyor?

  • basond  (16.03.16 20:06:10)
erkek olsam isim şeyini karıma bırakırdım. tabii tek şart var o da saçma sapan isim koymayacak. cem de gayet güzel isim.

  • nice tnetennba  (16.03.16 20:07:29)
ben erkeğim çocuğun ismini hanıma bırakırdım. 9 ay karnında taşıyor müsaade edeyim de ismini de seçsin derdim. senin herifte centilmenlik yok galiba :)

  • cekilmis gayfe  (16.03.16 20:09:04)
et-balık kurumuna gidin onlar koysun demeye gelmiştim :/

neyse bende uzlaşıdan yana kullanayım oyumu. ancak hani benim eşimin çok istediği bir isim olsa ve benim içinde herhangi bir kötü çağrışımı, irrite olma durumum yoksa onun kararına uyardım.
  • air  (16.03.16 20:09:23)
ortak karar verilmeli. bunun yükü çekmekle alakası yok bence. ikiniz de canınız gibi sevmeyecek misiniz çocuğunuzu?
cem fena isim sayılmaz ama çok kısa isim ben pek sevemiyorum. eşin cem için ne diyor? önerileri neler?

  • rayde  (16.03.16 20:13:01 ~ 20:13:33)
onun özellikle istediği bir isim yok işte, umut, deniz ya da tuna olabilir diyor ama ben hiçbirini istemiyorum. cem dışında bütün isimler soğuk geliyor:(

  • sta  (16.03.16 20:13:06)
Çocuğa isim koymak babanın hakkıdır.

Ben de uzlaşıdan yanayım. Kocanızla uzlaşın. Ben cem'den başkasını kabul etmem, pek uzlaşı değil...
  • kartallar yuksek ucar  (16.03.16 20:15:18)
eşim kararı bana mı bıraksın nasıl bir sorudur arkadaş, buna evet dersek adama "kararı bana bırak" diyeceksin ve o da tamam diyecekse niye toptan cem olacak diyip konuyu kapatmıyorsun? madem onun da yorumunu istiyorsun, neden ben cem'den başka istemiyorum diye diretiyorsun?

çocuğun ismi cem olacak adamın şansı yok.
  • baba jo  (16.03.16 20:18:12 ~ 20:19:04)
ya sta kusura bakma ama bence sen diğer pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da sabit fikirlisin. bu sadece benim gözlemim. bence 9 ay taşıdın adını sen koyacan gibi bi durum yok. çocuğu beraber yaptınız adına beraber karar verin.

  • shotgunwoman  (16.03.16 20:18:14)
bence de anne koymali ayni sebepten. bir cocuk daha yaparsaniz onun adini esiniz koysun oyle anlasin

  • bir varmis bir yokmus  (16.03.16 21:49:35)
keske bastan cem adi gecmeseymis. oglumuzun adini ruyamda gordum, der isi baglardiniz.

  • enaz3kedi  (17.03.16 02:22:32)
doğuma 2 hafta kaldı. şimdi en sonunda tamam madem çok istiyorsun cem olsun dedi ama suratı 5 karış :(
vicdan yaptırmaya çalışıyor bana ama hala diğer isimleri hiç istemiyorum:(
napiyim :(
  • sta  (26.06.16 22:13:33)
babaannesi koymalı

bizim ailede genelde öyle olur

umarım güzel bi isim bulursunuz :)
  • eksimeksi  (26.06.16 22:15:03)
sen koy bence

  • limoncello  (26.06.16 22:17:16)
6 aylıkken mi doğuracaksın anlamadım.

  • xvyz  (26.06.16 22:20:02)
sta hakkaten 2 hafta mı kaldı doğuma vayy be, şu duyuruda bi la noix'nın bi senin hamileliğini ve doğumunu çocuklarınızı gördüm. İkizinizin de oğlu oldu, la noixnın pek tatlı maşallah, senin de sağlıkla doğar umarım. Bence en son karar annenin olmalı

  • limoncello  (26.06.16 22:21:36)
@xvyz duyuruyu açtığımda 5.5 aylıktım şimdi doğuma 2 hafta kaldı orda da yazdım zaten temmuzda doğacak diye :)
iki isim olacağına cem olmasın daha iyi o kadar istemiyorum iki isim.

  • sta  (26.06.16 22:21:48)
mahmut koyun, iki taraf da rahatlasin.

böyle cem olursa esin, baska bir sey olursa sen, ikinizin istegi konur, iki isimli olursa gene sen memnun olmayacaksin.

seni memnun etmesi daha zormus yukaridan anladigin kadariyla.

o yüzden mahmut koyun. iliskiniz zedelenmesin. daha cocuk yok ortada, daha bu noktada geri adim atmayip alttan alamiyor basit bir konuda orta yola gidemiyorsaniz, ileride neler olur kestiremiyorum.

mahmut iyidir ya.

umarim herkesi mutlu eden orta yol bulursunuz.

mahmut demis miydim?
  • wiillii  (26.06.16 23:56:20)
ortak koyulmalı.

utkudan niye vazgeçtiniz, güzeldi o, utku olsun. :)
  • whimsical  (27.06.16 00:00:24)
Bence suratını asmış olduğu, içine sinmeyen bir ismi koymayın..yok öyle alışır falan..tam tersini o size yapsaydı?

ikinizin de seveceği, hatta mümkünse beraberliğinizle de ilgili/bağlantılı bir isim olması çok güzel olur..hiç mi ortak sevdiğiniz bir şey yok düşünün illa ki vardır :)
  • dolce vita  (27.06.16 00:06:44 ~ 00:07:13)
Bence ortak bir karar olmalı, tamam tabii ki belki bir tarafın gönlüne daha yakın olacaktır seçilecek isim ama eşin ısrarla istemiyorsa veya isteğinde samimi değilse ona da ayıp, onun da evladı, dilediği gibi seslenebilmeli.

Bu arada iki arkadaşım da erkek beklerken kız bebek aldılar kucaklarına :D belki boşa düşünüyorsunuz. b planı var mı? Yoksa yapın siz :p
  • kaymaktutmayansicaksut  (27.06.16 00:17:47 ~ 00:19:03)
@kaymaktutmayansicaksut yok kesin erkek. her gittiğimizde pipisini çok net görüyoruz :)

  • sta  (27.06.16 01:15:27)
o zaman yarın utku mu olsun diyim? utku mu olsun? off

  • sta  (27.06.16 01:25:40)
İki tane küçük kuzenim var, ikisinin adını da teyzem koydu. Ben sevmediğim bir isim olmadığı sürece kararı eşime bırakırım. Ben 22 Nisan'da doğdum, annem 23 Nisan'a atıf olsun diye adımı Egemen koymak istemiş ama babam bambaşka bir isim koymuş ve şu anda ismimden memnunum. Adım, soyadımla gayet karizmatik duruyor. Bunu birçok kişiden de duydum. Bence Cem, Cenk falan bunlar güzel isimler. Utku kötü ama.

  • dissendium  (27.06.16 01:41:44 ~ 01:42:30)
ya benim de gönlümde yatan cem ama utku da olabilir diyorum. ama cemi de eşim hiç istemiyor işte ona haksızlık mı yapıyorum. ben liseden beri oğlum olursa cem koyucam diyordum o kadar çok istiyorum ama ben o kadar istedikçe o da o kadar istememeye başladı. o yüzden utku da olabilir mi desem diye düşünüyorum ama utku da benim içime cem kadar sinmiyor :/

  • sta  (27.06.16 01:50:56)
onun dediği isimleri de ben hiç istemiyorum :/

  • sta  (27.06.16 01:53:59)
İsim güzel mi diye sormamışsın, haddime değil haliyle ama cem ismini duyunca aklıma ilk cem uzan sonra da cem garipoğlu geldi. İyi insanları çağrıştırmadı bende. Diyeceğim odur ki eşin neden istemiyor?
Kollarını birbirine kavuşturup "İstemiyorum işte." demiyorsa bir yandan2 omuz silkerek meselesi neymiş bir sorsana :)

Bir de liseden beri istediğini söylediğin vakit benim aklıma ilk cem adında bir gençlik / yazlık aşkı geldi. Belki böyle bir şey olduğunu düşünüyor ama sana söyleyemiyor.
Utku güzeldir, utku olsun.
  • kaymaktutmayansicaksut  (27.06.16 07:17:00)
yok bütün aşklarımı bilir kendisi cem diye birisi olmadığını biliyor :)
arapça diye istemiyor dinsel yönü varmış cemaat falan diyor. ama ayrıca farsçada da şarap tanrısı. onu neden dikkate almıyorsun diyorum ben arapça isim istemiyorum diyor. ama işte sadece arapça değil.

  • sta  (27.06.16 12:05:47)
ortak nokta şart
sonuçta ismi cem de olsa sevecek oğlunu ama ikiniz arasındaki ilişkinin akıbeti açısından utku koyun

  • la noix  (27.06.16 12:11:14)
Bence eşinin cem diye sevgilisi vardı ondan istemiyor
Şaka bi yana Cem arapça gibi değil ama ortak nokta şart
Çok çıkmazlarda görünüyor konu
  • basond  (27.06.16 12:12:30 ~ 12:13:49)
kura ile isim mi verilir arkadaş ya ? milyon tane isim var, ortak bir nokta bulun ve onu verin.

  • hakim oynayin dedi  (27.06.16 12:12:44)
Oğlunuz seçsin:) Benim erkek ark.ım doğduğunda anne ve babası 2 isim arasında tereddüt yaşamış, karar verememişler. Bu yüzden iki ismi de birer kağıt parçasına yazıp bebeğe doğru tutmuşlar ve bebek birini seçmiş.

bu arada 2 isim olmasın cidden. İki isimli bir insan olarak hayatım boyunca bundan nefret ettim:(
  • peggy  (27.06.16 12:22:04 ~ 12:22:45)
-meli -mali'si yok ki bu isin. ortaklik uzerine kurulu bir hayatta ismi de ortak koymak lazim. ikiniz de mutlu olmalisiniz o isimle. diretmemek lazim. direterek bulunan orta yol olmuyor. az daha bekleyin, dogsun, duygular cossun, bi cocuga bakin, bi isimlere bakin, bakalim cem gibi mi duruyor, utku gibi mi bakiyor.

  • jimicik  (27.06.16 12:36:31)
eğer daha önce cem isminde bir sevgiliniz veya platonik de olsa bir gönül işiniz olmuşsa eşiniz o ismi istememekte haklı bence.

onun dışında eşiniz eğer gönülsüz de olsa onay vermişse hiç ellemeyin, kabullenir zamanla.

ancak yine de içiniz rahat etmiyorsa iki isimli olmasını tekrar düşünün derim.
  • yemrem  (27.06.16 12:37:33)
@yemrem cem diye birisiyle hiç duygusal bir şeyim olmadı. evet kabul etti ama mutsuz gibi. o mutsuz olunca ben de mutsuz oluyorum ama hazır kabul etmişken de hiç elleşmesem mi diyorum. sonra da acaba ilerde kafama kakar mı diyorum

  • sta  (27.06.16 12:40:02 ~ 12:40:22)
@sta, hiç vicdan yapma bence, o sıpa hele bi doğsun, kucağına alsın, isterse ismi kereviz olsun yine sevdiriyor kendini kerata:)

  • yemrem  (27.06.16 12:44:00)
gönülsüz ismi kabul ettiyse olmuyor ya. benim kuzenin adını cem koydu annesi. dayım da istemiyordu. ikinci isimle çözdüler mevzuyu ama nasıl istememişse çağırırken cem ismini hiç kullanmıyor. içinden gelmiyor çocuğunu o isimle çağırmak. ortak karar verin bence.

kura +1 beğenmeyen suçu kuraya atar, sen koydun bu ismi diye üstelemez :p
  • rayde  (27.06.16 12:48:10 ~ 12:48:51)
İsim koymak annenin hakkıdır. Anne bu hakkını babaya bırakmak isterse onun bileceği iş fakat hak annenindir. Aksini iddia edene yuh diyorum. Hamilelik çilelerinden haberleri yok demek ki.

  • alaimisema  (27.06.16 12:51:04)
Aklıma süper bir fikir geldi sıcakların da etkisiyle :)
Şimdi siz ikinci çocuğu da düşünüyorsunuz ya bir süre sonra, şimdilik ortak bir isim seçin, gönlü olsun. Sonrasını ihtimallere bırakın ve erkek çocuk olursa ikinci de bu sefer cem ismini kabul ettirirsiniz :)
Kız olursa da yapacak bir şey yok, ya tamam diyeceksiniz ya üçüncü çocuğu bekleyeceksiniz. :)
  • kaymaktutmayansicaksut  (27.06.16 13:11:21)
biz baştan anlaşmıştık. kız olursa o koyacaktı oğlan olursa ben. kız oldu:) ama siz anlaşma yapmadığınız için bence kura çekin.

  • cemiyetin unlu simasi  (27.06.16 13:12:43 ~ 13:13:18)
ben de diyorum ki bunun adını ben koyayım ikinciyi sen koy hiç karışmıcam. onu da kabul etmiyor :)

  • sta  (27.06.16 13:30:57)
onu baştan diyecektin:D olan olmuş işten geçmiş artık olmaz.
şu an ya bu hakkı ona vereceksin ya da kura çekelim diyeceksin:)

  • cemiyetin unlu simasi  (27.06.16 13:51:22)
ya ne güzel milletin adını anası babası koyuyor. benim adımı ablam koymuş. bu sırada 4 yaşında tabi :'(

  • ghilleinthemist  (27.06.16 15:03:38)
Cem koyacaksa anne koymalı. Cem koyacak olan babaysa baba koymalı derdim :D
Aranız bozulacak olsa bile dünyada Cem'lerin artması taraftarıyım. Aranız düzelir.

  • shadowcat  (27.06.16 15:20:26 ~ 15:21:05)
peki ya güney nasıl sizce?
şimdi de güney olsun diyor.

  • sta  (27.06.16 21:55:16)
güney fena değil

  • limoncello  (27.06.16 21:55:45)
güney iyidir.

  • basond  (27.06.16 21:57:07)
sta hayırlı olsun. bu konuda bir tartışma yaşamak anlamsız. onun fikirlerine de kulak verin ve ortak bir yol bulun bence.

  • bruceandwayne  (27.06.16 21:57:52)
bu arada doğadan gelen isimler hep güzel olmuştur bence. toprak, ırmak, derin, deniz gibi..

  • bruceandwayne  (27.06.16 21:59:46)
ikiniz de çocuğunuza seslenirken seve seve, bayıla bayıla söylediğiniz bir isim olsun. çocuğu düşünmek lazım bence burada, anne ve babanın karşılıklı durumunu değil.

iki isim koymayın demişsiniz ama bir de çocuğun isimden nefret etme ihtimali var. her yerde seçtiği ismini yazar, bir tek nüfus cüzdanında görünür yoksa fazlı teoman yakupoğlu'nun ismi fazlı yakupoğlu olsa mıydı acep? uyarına rağmen yine de söylediğim için üzgünüm ama söylemem gerekti.

sonuç: ikinizin de ismi sevmesi çocuk için daha iyi. ortak koyun bence.
  • godoşu beklerken  (27.06.16 22:01:25)
ikimizin de çok sevdiği bir ismi koyma durumumuz yok dediğim gibi. benim çok istediğim cem var onu da eşim istemiyor. bu durumda artık rasgele bişi koyucaz:/

  • sta  (27.06.16 22:20:38)
eflatun'u da filozoftan gelsin, eflatun cem güney olsun; masal sevmeme ihtimali de olmaz.
benim ataol tufan diye arkadaşım vardı, ben ona ataol demeyi çok seviyordum mesela.

  • baba jo  (27.06.16 22:54:47 ~ 22:55:32)
ben çift isim bile olmaz diyorum sen 3 isim diyorsun :)

  • sta  (27.06.16 23:30:30)
ben olsam çok üzülürüm...aklıma gelecekle ilgili milyonlarca şey gelir...ortak karar verin..alternatif düşünün lütfen

edit : adı temmuz olsun
  • gkhT  (27.06.16 23:36:25 ~ 23:37:50)
başka isim koyacaksanız diğer diğer adı cem olsun yine. içinde kalmasın.

ya da eşin ali'yi seviyorsa cem ali koyun.
  • kupigometa  (27.06.16 23:41:30)
"çocuğun ismini annesi koymalı bütün derdi tasayı o çekiyor onun daha çok hakkı var" cok sacma bir düsünce bence. cocugun ismi ortak bir kararla konulmali.

bu arada cem farsca cemsid adinin kisaltmasi, arapcadaki cem' (cum'a, cema'at, cam'i) ile alakasi yok.
icinde cem gecen isimlere nasil bakiyorsunuz? cemal, cemil gibi? gerci bunlar da arapca :/
ya da tinisi cem'e yakin can ismi var, o olmaz mi?
  • shi aila  (27.06.16 23:53:12)
sanırım ben de fedakarlık yapıcam, güney isminde anlaşıcaz. gönlüm hala cem diyor ama tek başına karar vermek de çok bencilce geldi.

  • sta  (28.06.16 00:27:52)
kura çekin sta böyle olmaz.

  • cekilmis gayfe  (28.06.16 00:30:56)
oğlumuz süpriz yapıp zamanından önce geldi. arife günü kontrole diye gittim doğuma aldılar. eşim de girdi doğuma. çok değişik bir andı anlatamam. allah isteyen herkese versin :)
doğduktan sonra sordular ameliyathanede ismi ne diye. ben de baktım ismi umrumda bile değil şu anda, babası ne isterse o olsun dedim. o da bana baktı ve adı "cem" olsun dedi.
paylaşayım dedim o kadar kafa yorduk. yorum yapan herkese teşekkürler :)
  • sta  (07.07.16 12:43:44 ~ 12:44:13)
oh iyi sevindim :)
hem geçmiş olsun hem mutluluklar :)

  • la noix  (07.07.16 12:48:41)
İnanır mısın dün aklımdaydın, sesi çıkmıyor doğum yaptı mı acaba diye düşündüm hatta mesaj atacaktım birazdan :) çok sevindim. Keyifle büyütün cem bebeği :)

  • kaymaktutmayansicaksut  (07.07.16 12:52:35)
Ya sevindim birden cok! Uzun güzel sağlıklı yıllar olsun önünde. Simdi sıcacık ve yumusaciktir bir de :) Cem :)

  • shadowcat  (07.07.16 13:03:37)
duyurunun bi bebeği oldu demek hoşgeldin cem bebek! sağlıklı huzurlu mutlu bi ömrün olsun :)

  • dedim ben sana  (07.07.16 13:20:52)
Allah analı babalı büyütsün,geçmiş olsun hoş gelmiş Cem bebek :)

Eşimle benim hikayeme benzemiş.Tam 1 ay evvel bu gün kontrole gittik bizi de doğuma almışlardı.
  • turkuaz  (07.07.16 13:52:39)
teşekkür ederiz <3

  • sta  (07.07.16 15:05:29)
gözünüz aydın! hoş gelmiş dünyaya cem. mutluluklar. :)

  • whimsical  (07.07.16 16:20:14)
Gözünüz aydın mutluluklar :)

  • basond  (07.07.16 17:17:31)
eneeem ne guzel ^-^ tebrikler, huzurlu, neseli, saglikli, anali, babali buyusun cem kuzu.

  • jimicik  (08.07.16 10:03:22)