ülkesi işgal edilirken mal mal alkışlayan vatandaş

Kpss tarih çalısırken bu yunanlıların izmiri işgal etmesi falan geldi gözümün önüne, her yerde yunan bayrakları, kalimerasaslar havada uçuşuyor falan uzolar içiliyor ordan bi yunan hatun gangban...

ehem, ülkenin içinde bulunduğu durum budur aslında. Pek farklı değil, o zaman hasan tahsin sıkmış piştovuyla ilk kurşunu, 95 küsür yıl sonra nüfusun yüzde 99'unun afedersiniz eli g.tünde ve s.kinde survivor izliyor....

biz neden böyle olduk? Neden içimizde ateş kalmadı? neden uyuştuk?

pkk sevici o.ç ları ve çiçek çocuklar cevaplamasın mümkünse, çekemem akşam akşam.

ilk kurşunu kim atacak?

o ateş bir kaç kişide oldu sadece. bu ülkenin genelinde hiç olmadı. ne eskiden ne şimdi. kurtuluş savaşında herkesin haydi yunanlıları denize dökelim diye orduya yazıldığını mı sanıyorsun? belli vatansever bir azınlık dışında kimsenin umrunda değilmiş. alışmışlar biri gider bir gelire. atatürk kurtarılmayı istemeyen bir ülkeyi kurtardı. neredeyse hayalindeki modern türkiye dönüşümünü başaracakmış. on sene daha yaşasaydı böyle olmazdı diyorlar ya, o yüzden denir bu işte. götünün üzerinde oturmayı seven komformist insanlardan çalışan, üreten, yaratan insanlar ülkesi yaratmaya çok yaklaşmış. savaşlardaki başarısından çok beni o yönü etkiler atatürkün. adam ülkeyi minecraft gibi baştan yaratmayı koymuş kafasına. nerdeyse de başarıyormuş.

  • mimimi  (15.03.16 22:00:18)
Yakup Kadri Karaosmanoğlu'ndan Yabanı oku önce istersen. Halifenin her dediğine evet diyen, İngliz kraliçesini kendi kurtarıcıları sanan halkı gör.

  • bartholomew87  (15.03.16 22:02:24)
Aslında dinsiz adam attığı ilk cevapta haklı. Yani doğru anladıysam tabii. Bizim halk liderliği, liderler yetiştirmeyi değil takip etmeyi sever. Bir kurşun sıkıldığında (eğer kurşunu sıkan kendi görüşünden ya da kendi görüşüne yakınsa ve kurşun sıkılan kendi düşüncesinden değilse) koşar katılırlar fakat o kurşun sıkılana kadar ancak konuşurlar, bir "büyükleri" bir şey desin/yapsın isterler.

  • nawar  (15.03.16 22:05:43)
@bartholomew87 +1

kadriosmanoğlunun kitapları durumu açıklar biraz sana.

@dinsizadam ı anladım. seni de anladım. laf sokmaya gerek yok.
  • mimimi  (15.03.16 22:18:59)