3 kg dambıl sorunsalı

salonda bir takım kol hareketleri yapmaya başladım. tek kol için 2 kg az geliyor, 4 kg ise fazla. salonda bir kaç farklı yerde ağırlık rafı var, hiçbirinde 3 kg.lık dambıl göremedim. zaten raftaki etiketlerde de 2'den 4'e geçiyor, 3 yok. bu ne iştir? ne yapayım?

1kg'nin ne etkisi olacak ki? 4kg ile yap zorla biraz.

  • diffarensiyel  (14.03.16 22:03:33)
ağır geliyor kardeş, belirtmiştim.

  • manuel mandalina  (14.03.16 22:07:13)
usta bir süre 2 kg ile çalışmaya devam et. az ağırlık fazla tekrar iyidir. güçlendiğini zamanla fark edeceksin. o zaman fazla ağırlık az tekrar yapacaksın.

  • darksdantes  (14.03.16 22:09:54)
tekrari dusur. 10 tekrar yapiyorsan 8 tekrar yap.

  • termostad  (14.03.16 22:10:15)
Salondaysan eğer varsa makinalarda biraz güçlendirmeye çalış kollarını, onlarda 3 kg seçeneği bulunur. Kilo fazlan varsa 2 kg çok tekrar, kilo problemin yoksa da 4 kg ile tekrar sayısını azaltarak yapabilirsin.. Ama genellikle 8 tekrar çıkartamadığın ağırlıktan uzak durmakta fayda var.

  • ligussaraa  (14.03.16 22:40:03)
Aynen tekrarı düşür bence de. 5'e kadar düşürüp tekrar şu an yaptığın tekrar sayısına kadar yavaş yavaş arttırabilirsin. Hedef tekrara gelince de daha tekrarı arttırmak yerine ağırlığı arttırıp, tekrarı tekrar düşürüp böyle devam edersin.

Ya da dambıl yerine bar ile yapabilirsin böylece daha küçük arttırımlar yapabilirsin.
  • Haldamir  (14.03.16 23:02:36)
2kg ile hareketleri daha yavaş yap, daha fazla kasılsın-zorlasın. Zaten gelişir bir süre sonra 4kg'ı denersin o rahat gelir.

  • rodriguez2  (14.03.16 23:02:39)
Kadın olduğunu varsayıyorum, 2 kilo ile çok tekrar yaparsan daha iyi olur. Kolların yanana kadar.

  • yirmisantim  (14.03.16 23:13:50)
@ligussaraa, kol için aletli çalışmalar da yapıyorum, onlarda ayar sorunu yok haliyle.

hoca 12 tekrar yazmış, 2 kilo ile 3 setin sonunda az bişey yoruluyor kolum, yanma hiç yok, ama 4 ile 1-2 denedim, 5'erden bile olsa 3 set yapamam şimdilik.

çıkardığım sonuç: 2 kilo ile çok tekrar yapıyorum. biraz güçlenince 4'e geçiyorum. herkese çok mersi.
  • manuel mandalina  (15.03.16 00:00:58)
inşallah erkek değilsindir.

güçlenmek istiyorsan sadece dambıla yönelme, makinalardan destek al ve mutlaka bi salonda ki hocayla konuş. o sana doğru ağırlığı bulmanda yardımcı olur ya da pt tut.

onun dışında, ağır gelecek. normal. zamanla alışacaksın. gerçekten mabadın yırtılana kadar kendini zorlayacaksın. sonra zaten alıştığını göreceksin. ve önemli olan hareketi doğru ve yedire yedire yapman.
  • Sskywalkeremre  (15.03.16 00:33:43)
2kg ile tekrar sayını attır. Zamanla 4'e geçecek hale gelirsin.

  • arnold schwarzeneger  (15.03.16 07:51:17)
yeni basladin sanirim. tekrar sayin ornek veriyorum 12 ise 4 kiloyu maksimum derecede cikart mesela 8 tane yaptin, geri kalan 4 taneyi 2 kilo yap. sadece bir hafta boyle yap diger hafta 4 kilo ile maksimum yapmaya calis.

drop seti de anlamis olursun biraz da arastirirsan.
  • evimin paspasi  (15.03.16 07:54:48)
3 kg.lık dambıl en çok kullanılan. (bizim salonda da öyle olduğu için çıkarım yapıyorum) son kullanan yerine götürmüyordur. siz de yoğun saatlerde gidiyorsanız elinize geçmiyordur.

  • kakao  (15.03.16 07:57:16)
@Sskywalkeremre, bir önceki yazdığımda söylediklerinin cevapları var.

@kakao, dediğim gibi salonda 3-4 farklı yerde dambıl rafları var. üzerlerinde yazıyor doğru yerleştirmen için, etiketler 2'den 4'e geçiyor, 3 yok.
  • manuel mandalina  (15.03.16 11:10:08)
Bugün 2 ile başladım, çok tekrar yapma niyetiyle. Verim alamayınca 4'e geçtim. Hareketlerin birinde zorlandım yalnızca, onu da 12 yerine 8 tekrar yaptım. Teşekkürler hepinize.

  • manuel mandalina  (15.03.16 21:57:31)
erkek olsa noluyor arkadaş? belki hayatında ilk kez yapacak? belki sakatlıktan çıktı, ağır kaldıramıyor. ne kadar etiketlemeye meraklı milletsiniz!

4kg ve 2kg arasında %100 fark var. alışık değilsen 2kg iyidir. bol tekrarlı uzun süren setler yaparsın. ama az ağırlıkta çalışmak eklem bağlarını kuvvetlendirir. bağlar güçlenmeden yapılan ağırlık bindirmeleri tedavisi zor sakatlıklara neden olur. en az bir kaç ay boyunca, bol ısınmalı, kardiyolu, gerdirmeli olsun çalışmaların. özellikle 20li yaşlardan sonra başlanan sporlarda sakatlık riski artar. yavaş ama istikrarlı gidersen altı ay sonra kaldırabildiğin ağırlığa kendin de inanamazsın.
  • mimimi  (15.03.16 22:07:48)