forex sisteminde kazanılan parayı kim ödüyor?

forex'i araştırmaya yeni başladım. cevabını henüz bi türlü bulamadığım ama çok merak ettiğim temel bi soru var; bu paranın kaynağı kim, kim bana ödeme yapıyor veya kaybettiğimde kim kazanıyor? aracı kurum değil heralde?

Odemeyi yapan araci kurum. Paranin kaynagi sizin gibi buyuk ya da kucuk yatirimcilar.

  • f_d  (10.03.16 00:32:08)
yani ben para kaybedince aracı kurum kazanıyor, ben kazanınca aracı kurum kaybediyor. o halde aracı kuruma güvenemem?

  • p shadow  (10.03.16 00:33:09)
Hayir. Kazanan da kaybeden de sizin gibi yatirimcilar. Araci kurum komisyoncu.

  • f_d  (10.03.16 00:34:51)
bu durumda herkesin (veya çoğu kişinin) aynı anda kazanması/kaybetmesi gibi bi şey hiç mümkün değil sanırım. hep mutlak bi denge söz konusu olmalı. biraz daha araştırmaya devam edeyim ben. teşekkürler.

  • p shadow  (10.03.16 00:46:38)
Cogu kisinin ayni anda kaybetmesi bal gibi de mumkun. Sert hareketlerde cok kucuk bir azinlik guzel para vururken buyuk cogunluk kaybeder mesela.
Mutlak denge diye bir sey yok. Bozulmayan bir duzen varsa o da %90-95'inin surekli kaybettigi.

  • stavro  (10.03.16 00:51:46)
biraz karışık. 3 farklı şirket tipi var. market maker,ecn ve stp. market maker olan şirkette senin zararın şirketin karıdır. ve kazandığını teoride cebinden karşılar ama tam olarak da öyle olmaz. senin kazanacağını düşündüğü pozisyonu hedge eder bu yüzden giren çıkan olmaz ona.

  • kalanlarin savasi  (10.03.16 01:55:11)