Matematik olasılık sorusu

poker oynuyoruz. Toplam beş kişiyiz. Elimde iki maça var. Yerde 2 maça ve bir sinek var. Renk yapabilmem için bildiğiniz üzere kalan 38 kağıttan kalan 9 maçadan birinin gelmesi gerekiyor. Açılacak iki kağıttan birinin maça gelme olasılığı nedir?

Diğer oyuncularda ellerinde ne var bilinmiyor..

birisinin hesaplamakla uğraşacağını düşünmüyorum açıkçası :D neyse ben denicem. diğer oyuncular ne durumda? onlarda maça olmadığı kesin mi? değildir

  • glamdr1ng  (09.03.16 20:15:03)
Duz mantik: 9/47+38/47*9/46 (duzelttim)

Gercekte ise diger oyuncular ellerine gore secim yaptigi icin daha cetrefilli. Mesela elinde iki maca olan bir oyuncunun da elinde maca olmayan bir oyuncuya gore acilacak kagitlari beklemesi daha olasi. Dolayisiyla diger oyuncularin secim bilgileri teknik olarak olasilik hesaplarini etkiler.
  • f_d  (09.03.16 20:19:03 ~ 20:40:19)
tüm maçaların 38 kağıttan biri olması : 9/38 ilk kartın maça gelme olasılığı
ilk kartın farklı ikinci kartın maça gelme olasılığı 29/38*9/37

bir maçanın diğer dört oyuncudan birinde olma olasılığı ve ilk kartta maça gelme olasılığı: 8/38
bir maçanın diğer dört oyuncudan birinde olma olasılığı ilk kartın farklı ikinci kartın maça gelme olasılığı 28/38*8/37

.

bunu kalan 8 maçanın diğer oyuncularda ve 1 maçanın 38 karttan birinde olduğu duruma kadar hesaplayıp bütün olasılıkları toplarsan sonuca ulaşmış olursun........

basit bir soru yani
  • 2 tostos turan  (09.03.16 20:35:43)
kendimce doğru olan yöntemi anlatayım. insan psikolojisi, oyun bilgisini katmadan. matematikçiler gelirse düzeltirler.

bizde 2 maça ortada 2 maça 1 sinek var. 5 kart oyun dışı yani. kaldı bize 47 kart.

diğer oyuncuları bir bütün olarak say. onlara maça gelme olasılığını hesaplayacağız. sırayla gidelim.

1. durum --> Yan Masalar = 8 maça

çözüm : [C(9,8)/C(47/8)] * 1/37

2. durum --> Yan Masalar = 7 maça

çözüm : [C(9,7)(38,1)/C(47/8) * 1/37 (aslında sıra ile bunlar için de kombinasyon açılmalı ama tek kart yettiği için böyle yazdım yanlış halbuki :D)

3. durum --> Yan Masalar = 6 maça

böyle gider diye düşünüyorum
  • glamdr1ng  (09.03.16 20:35:43)
diğer oyuncularda ne olduğu bilinmiyorsa hesaplamayı 38 değil 47 kart üzerinden yapmak zorundasın (52-gördüğün 5 kart)

hiç maça gelmeme ihtimali,

38/47(ilk kağıdın maça gelmeme ihtimali) * 37/46 (ikinci kağıdın maça gelmeme ihtimali) = %65,03

eğer ikisinin de maça gelmeme ihtimali %65,03'se, en az birinin maça gelme ihtimali %34,97

yalnızca birinin maça gelme ihtimaini soruyorsan, yani maçaların küçüktür, yere dört maça açılırsa da kaybederim diyorsan, iki maça açılma ihtimalini de çıkarmamız gerek, onun hesabı basit.

9/47 * 8/46 = %3,33

Sonuç olarak, yere en az bir maça açılma ihtimali %34,97
tam olarak bir maça açılma ihtimali %34,97-%3,33 =%31,64
  • ratso rizzo  (09.03.16 22:28:18)
ratso rizzo hesabın maalesef yanlış....

  • 2 tostos turan  (12.03.16 20:08:08)
2 tostos turan aşağıdaki google aramasında ilk 10.000 sayfaya bakarsan hesaplamanın böyle yapılması gerektiğini ve cevabın %34,97 olduğunu göreceksin.

www.google.com.tr
  • ratso rizzo  (22.03.16 20:01:48)