haram mı helal mi?

diyelim ki bi arkadasınız bi malı 150tlye alacak, sizin de kaynaklarınızı kullanarak aynı malı 100'e alma sansınız var. arkadasınıza deseniz ki ben senin istedigin şeyi 120'ye buldum, 20 lirayı da cebe atsanız. burda zarara giren kimse yok, ama işin içinde yalanımsı var gibi.bu 20 lira sizce haram mı helal mi?

Isin icinde aldatma oldugu icin haksiz kazanc bence.

  • stavro  (06.03.16 22:20:03)
ben buna ticaret derim.
maaşlı çalışanlar bilemez.

  • etna  (06.03.16 22:25:36)
ticaret.

  • kakao  (06.03.16 22:26:14)
Haram değil de yalan da günah.

  • bir ileti paylastim  (06.03.16 22:29:45)
helali haramı bilmem, ama "sana 120'ye bulurum" demekle, "sana 120'ye alırım" demek arasındaki ince çizgide arkadaşını aldatmış olursun hoş olmaz bence :) @konusma ben konusuyorum daha bitirmedim +1

  • koskoca kirpi  (06.03.16 22:29:46)
arkadaşına yaptığın için bunun adı ticaret değil: ibnelik ve soysuzluk olur. Haram kısmını tam bilemiyorum.
Ama siz bu işi yapmaya talipseniz, vergi levhası asarsanız ve "ben bu malı alıp satıyorum" derseniz, bu işten al-sat yoluyla kazanç elde ettiğinizi herkes bilir, bu da temiz bir ticaret olur.

  • kampaspe  (06.03.16 22:32:03)
gördüklerimden yorumlayayım islamiyette her türlü ticari çakallık haramı helali geç sevaptır

  • asbe  (06.03.16 22:39:28)
sen marketten bir urun aldiginda da ayni sey olmuyor mu? market gucunu kullanarak mali ucuza aliyor ve sana ne kadara aldigini dahi soylemeden mali reyonuna koyuyor. bir etiket koyarak malin fiyatini da ilan ediyor. artik karar sana kalmis.

  • lifeframe  (06.03.16 22:41:49)
ben mali satin alan olsam, bir arkadasim bana bunu yapsa ve bunu sonradan ogrensem o kisiyi silerim. senin derdin ise anlasilan arkadasin degil, diger dunyada icecegin sarap.

  • baldur2  (06.03.16 22:44:15)
Ticaret degil o, karsi taraf senin bu isten kar ettigini, kar amaci guttugunu bilmiyor.
Haram mi helal mi bilmem de etik degil. Ben uygun fiyata bulurum ve sana 120tl'ye veririm derseniz sorun yok bence.

  • stavro  (06.03.16 22:46:30)
bunun adi ticarettir. ticaret yapmayan bilemez. bir mali temin edersin biraz kar koyar satarsin, burada mali alacak kisinin de kari var, 30 tl oda kar ediyor. Senden almasa daha pahaliya alacak. haram degildir. Haram neden olsun ne alaka. Sen calip satmiyorsun ya da haksiz kazanc elde etmiyorsun. burada win win var, arkadasin da kazaniyor sen de.

  • oscar  (06.03.16 22:48:32)
Doğrudan helal ya da haram demek ayri
bir bilgi ve dayanak gerektirir.
-Ben uygun fiyata bulurum ve sana 120tl'ye
veririm derseniz sorun yok bence.-

Stavro +

kar ettigini bilsin ama miktarı söylemek zorunda degilsin. kaldi ki o da senden bunu bilerek alacak zaten.
  • 1adam  (06.03.16 22:59:07 ~ 23:02:15)
baglantilar ve vizyon da para eder. o adamda o imkan olsa kendi 100'e alir zaten. bence durumda hicbir problem yok. win-win

  • bohr atom modeli  (06.03.16 23:03:00)
  • baba jo  (06.03.16 23:03:35)
hiçbişey olmaz.ama arkadaşına ayıktırma. hatta yüzde 30 kar koy. 130'a sat. yakın arkadaşız aga dersen bilemem.

  • vayezikhan  (06.03.16 23:11:18)
elbette kandırma olduğu için haksız kazanç......

ancak ben olsam bunu söyleyerek yapardım...

misal "bana bir yemek ısmarlarsan sana aynısını 100'e alırım" falan dersen sorun olmaz......
  • 2 tostos turan  (06.03.16 23:11:31)
Ticarette yaptığımız alışverişte kar oranını bilmesek de kabul ediyoruz. Hicbir tüccar ticaret yaptığını saklamıyor. Alışverişten doğan vergiler ödeniyor. (Istisnalar var tabii bunun polemigini yapmayalim).

Malin fiyatına razı olup alıyoruz.Burada gizlenen bir şey yok, rıza var.

Ama soruda ben sana 120 ye buldum demekle 100 liraya buldum ama buna aracılık yaptığım için 20 lira da ben alacağım demek arasında cakallik, kandirmacali bir çizgi var.
Üstelik bunu güven üzerine inşa edilen bir dostluk ilişkisinde yapıyorsunuz. Helalini haramini bilmem ama herşeyden önce ayıp.

Kendimden ornek vereyim en yakın arkadasim katalog üzerinden ürün satıyor. Ürün sipariş ettiğimde bana bile gelis liste fiyatından değil karlı perakende liste fiyatından satıyor. Bugüne kadar hiç saklamadi. Dürüstçe söyledi. Ben de uygun oldukça alıyorum,başkası değil arkadasim kazansın diyerek.

Ha bu durum aramızda çıkar ilişkisi de olusturmuyor. Arkafasimin eli aciktir, dogim gunu vb ozel zamanlarda o urunlerden hediye paketi yapar getirir.

Sadece ticarette prensibi var, bunu kimse için bozmuyor. Saklamıyor da...

Arkadaşınıza aracılık yapınca komisyon almak ayıp değil ama bu durumu saklayıp çıkar elde etmeniz ayıp.
  • balik kraker  (06.03.16 23:39:29)
Açıkça belirttiğiniz sürece veya bu işi komisyon alarak yaptığınız genel olarak bilindiği sürece her hangi bir sıkıntısı yok. Söylemeden yapmanız doğrultusunda kazandığınız para değil yalandan dolayı günaha girmiş olursunuz.

Kimi yazılarda yalan haram olarak geçer ancak kur'anda yalan haram olarak belirtilmemiştir. (aradım mamafi bulamadım, sizde arayın bana güvenmeyin, sonuçta inançlı biri sayılmam) yine kur'an da haram olduğu belirtilen şeylerin sayısı bellidir.

Dillerinizin yalan vasfetmesi ile: "Şu helaldir, şu haramdır" demeyin; aksi halde Allah'a iftira etmiş olursunuz. Şüphesiz Allah'a yalan uyduranlar asla kurtulamazlar. (NAHL/116)

Dolayısı ile kur'anda geçmeyen bir şeye helal/haram diyemeyiz.
  • selam  (07.03.16 00:02:19)
(bkz: win win) zararı yok. fakat yine de diğerlerinin belirttiği üzere, "bi ziğara paranı alırım" gayet makul.

  • outlawrider  (07.03.16 00:15:29)
120'ye buldum dersen yalan girer işin içine.
normalde aracının kar etmesi helal. ama karlı miktarı geliş fiyatı diye söyleyerek olmaz.
ya diceksin ki daha ucuza buldum sana 120'ye satarım. veya direkt şu kadara buldum şu kadar karla sana satarım diceksin.

çünkü bunu söylemezsen ne olur biliyo musun, yarın bir gün aynı durumda o adam 100 liraya bulduğu şeyi senin de öyle yaptığını düşünerek 100 liraya sana getirtir. buna vicdanın nasıl el verecek?

ama böyle bişey olmayacak olsa bile yukardaki 2 şekilden biri olmalı.
  • asslangibi  (07.03.16 00:51:49)
Din falan bir kenara; arkadas isi ayri, ticaret ayri.

Ticaret, senin yaptigin seye deniyor zaten. Bir seyi piyasada satabilecegin fiyattan ucuza buluyorsun, sonra uzerina kar ekleyip piyasaya satiyorsun. Bugun elini cebine atip para verip satin aldigin HER SEY bu yontemle satiliyor. Insanlar boyle geciniyor.

Fakat bu dedigin kisi "arkadas" ise ayip ediyorsun (dinle falan isim yok, haram helal farketmez benim icin). Arkadasina yalan soyluyorsun. Insan arkadasina "sana bu aradigini 100 liraya buldum git ordan al bence" der. Arkadasi da ona minnettar olur. Gun gelir arkadasin da belki seni kollar, o cebe atacagin 20-30 lirayla kiyas kabul etmeyecek iyilik gorursun. Veya gormezsin. O beklentiyle yapma, ama insanlara karsi durust olursan, hayatin normal kazigini gene yersin ancak durust olmayanlarin tadamayacagi iyilikler de seni elbet bulur.

Ozet: Arkadasa yapilmaz, ayip.
  • robokot  (07.03.16 00:54:16 ~ 00:55:32)
işin ilginci haram helal diye girenler bilip bilmeden sallamış.
daha ilginci ise cevap verenlerin yarısı haramı helali bilmem ama... diyo. adam haramı helali soruyo bilmiyosan ne karışıyon

  • asslangibi  (07.03.16 00:56:33)
30 lira için sövdürtme kendine
Hadi 50 lira olsa neyse

  • eksimeksi  (07.03.16 03:21:58)
herkes miktar uzerinden gitmiş de, rakamlar tamamen sallamaydı ://

  • galandar kostumu  (07.03.16 03:28:14)
rakamlar sallama olsa ne olacak. 1 lira icin boyle bir sey yapmayacagina gore?

  • baldur2  (07.03.16 04:35:34)
@baldur1, orantıyı ters kurmussun:) 20ye bolme de yuzle falan carp mesela

  • galandar kostumu  (07.03.16 04:41:50)
haramin orantisal olarak degistigini zannetmiyorum o zaman kanka.

  • baldur2  (07.03.16 04:48:13)
o değil de duyuru ulema doluymuş ya la.

yalan söyleme olm. ben 120'ye veririm de geç. sonra bi vesileyle ortaya çıkar, mahçup olursun.
  • eksi sozluk e bir daha geldim  (07.03.16 08:23:56)
haram show. Ben bunu 100 tlye buldum ama 20 tl de servis ücreti alıcam senden dersen helal. O zaman da arkadaş kalmazsınız zaten.

  • habib  (07.03.16 08:49:31)
ben haram helal bilmem de yalan söylemiş oluyorsun. etik değil. arkadaşına 100 liraya aldım 20 lira da pay alırım diyeceksin ya da hiç kaça aldığını karıştırmadan ben sana 120'ye satabilirim diyeceksin. 120'ye aldım deyip 100'e alırsan yalan söylemiş olursun.

  • victum  (07.03.16 09:46:13)