[]

EKAP - API - RSS

Romanın pek değerli yazılımcıları bildiğimiz gibi ekap.gov.tr ihale ilanlarının sorgulandığı başvurulduğu ve incelendiği bir platformdur. bazı internet siteleri de bu sorgulama ve inceleme şansını sağlayabiliyor belli ücret karşılığında. EKAP'ın bu sitelere bir rss'i ya da api si mi var bilmek isterim. sorgulmayı nasıl güncel yapabiliyorlar?
EKAP bunu ücretli mi veriyor? yoksa açık kaynak bir bağlantı mı var?
bilgisi olan (özellikle EKAP için) lütfen biraz aydınlatabilir mi?


 
EKAP özelinde bilmiyorum ancak bu tür kurumların genelde bir servisi (SAOP veya REST) olmuyor. Genelde programatik olarak ilgili EKAP url'ine requestte bulunup, dönen response ile gelen veri üzerinde HTML elementleri içersinde gezerek gerekli verileri parse edip gösteriyorlar. Bildiğin amele bir yöntem. Mesela EKAP sayfasının tasarımı değiştiğinde yazdığı tüm parser'ı ona göre güncellemesi falan gerekiyor.


  • coder6006  (04.03.16 15:42:05) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.