Format için 35 TL istemişler...

...Normal mi, pahalı mı?

İkinci sorum: Abd'den gelecek arkadaş 11 inç mac air getirecek, 760 dolar+vergi+yüksek GBli olmasından mütevellik 100 dolar civarı...

Yani bana dediği 900 dolar civarı ayarla.

Şimdi ben bu işlerden anlamıyorum. Bu şekilde getirmek hesaplı mı yoksa Türkiye'de dediğim özelliklere sahip makineyi bu civarda temin edebilir miyiz?

Net lütfen...

1. Arkadaşımdan 30tl istediler, normal yani

  • coca cola  (04.03.16 00:30:34)
www.apple.com

Buraya bakın, öğrenci indirimli fiyatlar, gerçek fiyatlar için anasayfaya gidin.
Tabi istediğiniz cihaz listelenmiş mi bilmiyorum, cihazın modelini tespit edip google'layın.

Format için genelde 20-30 lira alınıyor ama neden bilgisayarcıya format için verdiniz?
  • atom karincanin torunu  (04.03.16 00:33:59)
@atom karıncanın torunu, teşekkür ederim de ""neden bilgisayarcıya verdiniz?" diye sormuşsunuz, anlayamadım?

  • lazarus  (04.03.16 00:35:54)
Yani tabi cihazınızı ve kullandığınız işletim sistemini bilmiyorum ama özellikle laptopsa ve işletim sistemi yüklü geldiyse yüksek ihtimal çok kolay sıfırlayabilirdiniz cihazı, windows 8 itibaren direkt sıfırla diye bir tuş bile geldi :)

  • atom karincanin torunu  (04.03.16 00:38:48)
@atom karincanin torunu, haklısınız, ama bilgisayar benden önce birtakım badireler atlattığı için bu yolla formatlamak durumunda kaldık. ayrıca teknikten hiç anlamadığımız ve yardımcı olabilecek kimselere uzak olduğumuz için tamirciye verdik.

  • lazarus  (04.03.16 00:42:45)
karakteristik +1 sadece formatta 15-20ye atılır heralde. ama şimdi 10 yaşında çocuklar bile format atıyor ya. sizde usbden atmayı öğrenin bi zahmet 15 dakka sürmüyor.

  • freetakilir  (04.03.16 01:44:06)
herhangi bir iş için, içeriğine bakılmaksızın 35tl ucuz bir fiyat.

  • rygard  (04.03.16 01:50:43)
35tl ucuz mu? ghost atmak diye tabir ettikleri bir yontemle 20 dakika icerisinde ofis uygulamalari dahil tum programlarla birlikte birkac klavye tikirtisiyla sistem kuruyor adamlar. bunun nesi ucuz? ulkedeki calisma saati/calisma ucreti oranini hesaba katin lutfen bunu soylerken.

@lazarus, macbookunuz o sekilde ucuza gelecektir ancak klavyenizin turkce olmasini istediginizi soyleyin (eger istiyorsaniz).
  • hopeless  (04.03.16 05:02:07 ~ 05:02:36)
@hopeless Ghost işlemi, donanımları aynı bilgisayarlara yapılabilir. Öyle sandığınız gibi 2-3 klavye tıkırtısıyla atılmıyor format. 3 saat saçma sapan bir driverı aradığımı da bilirim. 6-7 saat veri yedeklediğimi de bilirim.

Bunlarda yetmezmiş gibi , 30-40 liraya attığınız format sonrası, işlem yaptığınız kişinin kölesi gibi her sorunla karşılaştığında "falanca sayfa açılmıyor, gece kapattım sabah bilgisayar açılmıyor, excel dosyam silindi, coreldaraw var mı?" gibi telefonların arkası kesilmiyor.

o yüzden 30 lira almak gayet normaldir.

ayda 3.000 TL kazanan kişinin ortalama saatlik ücreti 15 TL ye gelmekte. doğal olarak sizin bilgisayarınız için 2 saatini harcayan kişiye 30 TL ödemek zorunuza mı gidiyor.
  • janavarorion  (04.03.16 05:57:54)
neler diyosunuz ya. 2010 yilinin makinesine bile win10 yukleyince iki uc driver haric hepsini kendisi yukluyor zaten. driver kurmanin nesi dert anlamiyorum. 40 liradan ustu soygun bence.

  • hopeless  (04.03.16 08:13:10)
35 lira normal.

  • masa penisi  (04.03.16 09:14:40)
100 tl'ye format atan adam da sinek avlar işte. çok uğraştırıcı bir iş olduğu için pahalı olması gerektiğini düşünebilirsiniz ama uzmanlık gerektirmediği için, yani herkesin etrafında mutlaka bilen birileri olduğu için adamlar da 35 tl gibi bir ücrete bu işi anca yapabiliyor. 35 tl'ye yapan adam da bulunduğu sürece 100 tl'ye atıyorum dersen avucunu yalarsın.

  • himmet dayi  (04.03.16 09:59:11)
Driver mı kaldı lan yıl 2016. Bir ekran kartını kurarsın belki o da Google'a yazınca çıkıyor zaten.

  • i was made for you  (04.03.16 10:05:10 ~ 10:06:34)
@i was made for you,

herkes windows 10 istemiyor ne yazık ki, windows 10 çoğu donanımı tanıyor fakat wi-fi ve ekran kartında sorun çıkabiliyor, iki saat uygun driverı arıyorsunuz buluyorsunuz yüklüyorsunuz çalışmıyor, başka deniyorsunuz.

İşin diğer gıcık yanı ise kullanıcı gelip windows 7 kur dediğinde; ASUS, DELL, Samsung gibi dizüstülerde (ekran kartını ezbere yükleyemezsiniz) sitesinde windows 7 desteğini kaldırdığını görüyorsunuz. Windows 7 yüklediğinizde ise bir bakıyorsunuz PCI donanımı, Ses kartı, Ekran kartı, wi-fi, ethernet gibi donanımların kurulmadığını görüp saatlerce uygun driverı arıyorsunuz. geçen seneye kadar windows update kendi buluyordu fakat microsoft o desteği de kaldırdı.

yapaılacak en akıllıca şey, format attırdığınız yere driver ları "D" ye de at dersiniz. Sonraki kurulumları kendiniz veya alt komşunun çocuğuna da yaptırırsınız.

Sonra 2015 muhasebe raporum silinmiş. evladım nerde bu dosya dediğinizde "ehi ehi ehi diye gülüp, yanlış sürücüye kurmuşum. komple format attım" der.
Sonra o beğenmediğiniz 35 TL vermek istemediğiniz adam, sizden 50-100 TL alıp buyrun 2015 muhasebe raporunuz der.
  • janavarorion  (04.03.16 10:24:24)
fiyatından hoşlanmıyorsanız format atmayı öğrenin kendiniz atın, işi bilmiyorsan bilenin dediği fiyatı ödüyeceksin.

  • masa penisi  (04.03.16 11:30:30)
@acemi, senin de driver'ın bulunmuyorsa mevcut driver'ları yedekleyip format atarsın, yedekten aynen geri yüklersin driver'ı. driver yedekleyen programlar var. Bilgisayar hiç açılmıyor dersen windows üstüne windows kurarsın, yani onarırsın. Sonra driver yedekler formatı basarsın. her işin kolayı var hocam.

  • himmet dayi  (04.03.16 17:18:25)