Mayış Sorusu

Bugün ilk maaşımı aldım yalnız kafam da acayip karıştı.

İşe girerken maaşı 2500 tl olarak konuşmuştuk, patron brüt net ayrımına girmeden tamam demişti, başladım sonrasında. İlk hafta lazımsa avans alabilirsin dediler, 1250 tl aldım. Bugün de avansın ne kadarını ödeyeceksin dediler, 1000 tl'sini ödeyeceğim dedim, elime 833 tl para geçti.

Bu şartlar altında benim maaşım brüt 2500 tl olarak mı hesaplandı, nedir olay?

hesap hatası olmuş. brüt olarak hesaplanıcaksa maaşınız önceden belirtilir. siz net maaş konuşmuş olmalısınız.

  • Sskywalkeremre  (01.03.16 19:20:37)
iki ihtimal var

1. sigortayı düşük göstermek için bankaya yatan para harici elden ödeme yapıcaklar (hukuksuzdur)

2. brüt yatırmışlar. gidip konuş.
  • KidLazer  (01.03.16 19:47:50)
- Ben net maaştan bahseden yerlerle karşılaşınca şaşırıyorum. Özel sektör brüt üzerinden dönüyor.

- İmza attığın anlaşmaya bak; brüt mü yazıyor net mi?

- İşe ayın başında girmediysen maaşın girdiğin gün kadar yatıyor. Fark olabilir.
  • Yahuda  (01.03.16 19:50:35)
@kidlazer Yok sırf ikmaetim başka şehirde diye iki hafta uğraştırdılar, banka hesabı da açtırdılar zaten bu avans mevzu yüzünden bu seferlik elden veriyoruz dediler.

@yahuda Anlaşmanın kopyası yok bende de yarın isteyeceğim. İşe tam bir Şubat'ta başladım bir de.
  • chicha  (01.03.16 20:16:39)
aynen kurumsal yerler brütten konuşur hep çünkü vergi dilimine tabi tutulursun. mesela 2 sene önce izmitte dünya devi bir firma beni kafalamaya çalışmıştı 5k para veririz sana diye. halbuki vergi diliminden ötürü sene sonunda eline kuş kadar para geçiyor.

  • KidLazer  (01.03.16 20:17:08)