[]

Yurtdışından getirilen araç kullanmak

Yurtdışından şahsi arabasıyla Türkiye'ye gelen yabancı bir arkadaşım iş sebebiyle bir müddet burada kalacak. Trafikte bir cezayla karşılaşmaması için yapması gereken bürokratik bir işlem var mı?

Haber sitelerinde yazılanlardan anladığım kadarıyla önceden 6 ay olan süre yakın zamanda 2 yıla çıkarılmış, fakat anlamadığım bu sürenin neyi kapsadığı? 2 yıl boyunca her isteyen bu arabayı sürebilir mi mesela?


 
ucuncu bir sahis araci kullanir da kaza falan yaparsa sigorta kapsaminda degildir. bu yuzden herkes degil kimin araci ve sigortada kim surucu olarak tanimliysa o/onlar kullanabilir/ler.


  • manimani  (29.02.16 20:39:37) 
ggm.gtb.gov.tr şuradan ingilizce,
şuradan da türkçe ggm.gtb.gov.tr bilgi alabilirsiniz. geçici ithalat kapsamında getirmiştir ve kendi gibi yurtdışı yerleşiklik şartını taşıyan anne baba eş çocuk haricinde arabada kendisi yokken başkası kullamamaz.

  • claws of perdition  (29.02.16 20:55:21) 
vekalet verirse size kullanır. ama onun limiti bir kişi diye biliyorum.


  • mimimi  (29.02.16 21:06:50) 
Aslında sorum şu: aracı getiren kişi, aracı burada yine yabancı birisi olan esas sahibine bırakıp uçakla dönmek istiyor. bu mümkün mü?


  • mate soul  (29.02.16 21:33:44) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.