taşınabilir hard disk anketi

piyasadaki 1-en güvenilir, 2-en sorunlu taşınabilir hard disk modelini belirlemek niyetindeyim, o yüzden aşağıdaki sorulara cevap vermenizi rica ediyorum.

1.hangi marka-model-kapasitedeki taşınabilir hard diski kullanıyorsunuz?
2.diskin taşınabilirliğinden yararlanıyor musunuz, yoksa masaüstünde sabit olarak mı kullanıyorsunuz?
3.(eğer şu ana kadar hiç sorun çıkarmadıysa) ne kadar zamandır sorunsuzca kullanıyorsunuz?
4.(eğer sorun çıkardıysa) kullanmaya başladıktan ne kadar zaman sonra sorun çıkardı?

teşekkürler.

1--3. çok güvendiğim seagate 1tb lik(3.5 inç) haricim dün masadan düşme sonucu harddiskler cennetine uçmuş durumda.. 6 aydır tık demeden çalışıodu..ya bi düşmeyle bozulur mu ya gitti tüm yedeklerim arşivlerim filmlerim oyunlarım :(((((((((.. 1 yıldır gayet de hor kullandığım 2.5 inçlik ufak codegen diye bi diskim daha var. o kadar düştü açıldı kutusu hala çalışıyo.. 3.5inçlikler zaten hayvan gibi büyük oluyo taşımak anlamsız, onlar sabit. 2.5liklerde ise taşımak, titreşim her zaman risk aslında. dangıl dungul davranmamak lazım. efendi efendi kullandıktan sora bişi olmaz.

2. 3.5'luklardan alacaksanız aman ha iyice biyere sabitleyin.. kablosuna kordonuna takılırsanız iş sakat.. düşer müşer..
  • cyclops  (01.11.09 10:17:09)
2.5' wd passport 250gb kullaniom. sehir disina ciktigim her zaman yanima aliyorum. gerektiginde okula da goturuyorum. tek sorunu eger kendi kablosunu kullanmazsam bazen bilgisayr gormekte zorlaniyor. bu durumda diskten degil bilgisayarin yeterli gucu saglayamamasi(bazi anakartlar standartlara uygun usb portu koymayabiliyor) yada kablonun kalitesiz olmasindan dolayi. o kadar dustu etti bisey olmadi. hareket halinde de kullandim. 1,5 sene oldu. yetersiz geldigi icin dun aynisinin 320gb liginden daha aldim.

3.5' ler zaten tasima amacli olmayip yedekleme unitesi olarak kullanildigindan en ufak bir darbede bozulma egilimleri vardir.
  • crucio  (01.11.09 10:29:16)
taşınabilirlik konusu biraz güçle de alakalı. yani diskin yanında bir de kocaman adaptör taşımak hoş olmuyor. taşınabilirliği düşürüyor haliyle. eğer bahsettiğiniz disk >500 gb ise adaptörü yüksek ihtimalle olacaktır. marka konusunda ise western digital' i tek geçerim.

  • 7c  (01.11.09 10:31:15)
3.5luk alıp da sorun yaşamayan neredeyse yok.
ben 2.5luk samsung aldım, görünüşü ve dışındaki malzemenin kalitesi piyasadaki hemen her markadan güzel. 6 aydır kullanıyorum, hiç dikkat etmiyorum bozulur falan diye, dan dun atıyorum, çantada unutup, çantaya yere atıyorum sesi duyunca alıma geliyor, ama hala canavar gibi çalışıyor.
bir de; hangi markayı alırsan al mutlaka tera copy yükle bilgisayarına, daha verimli çalışacak hdd.
  • de jure  (01.11.09 10:33:34 ~ 10:34:39)
1. 2 adet wd home edition 3.5 inç kullanıyorum. 750 ve 1000'lik.
2. sürekli taşımak istesem 2.5 inç alabilirdim birini. arada bir taşıyorum ama çoğunlukla masaüstünde duruyor.
3. birisi yaklaşık 2 yıldır, diğeri de yaklaşık 6 aydır çalışıyor.
  • sanal uyku  (01.11.09 11:52:49)
1,5 yıldır WD 320 lik kullanıyorum 2,5" henüz bir problem yaşatmadı. şimdi olsa yine alırım aynı marka ama 500 Gb.

  • pposeidon1  (01.11.09 12:45:20 ~ 12:46:24)
1- Ofiste 3.5" Seagate Freeagent 500gb 7200rpm, Maxtor one touch 1tb, ve Western Digital my book 1tb kullandım. Kendimde de bir adet 2.5" western digital passport 250gb var.
2- Ofiste kullandıklarımdan sadece western 1tb'ı oraya buraya götürüyordum. wd passport 250gb sürekli yanımda geziyor. Seagate freeagent zaten taşımaya müsait bir alet değil, maxtor da çok ağırdı diğerlerine göre.
3- 3.5 seagate ve 3.5 western ve 2.5 western'i 9-10 ay boyunca hiç sorun çıkmadan kullandım. Maxtor'un tepki süreleri çok uzun olduğu için ilk günden ısınamamıştım.
4- hiçbiri ile sorun yaşamadım ama dediğim gibi maxtordan hiç memnun değildim.

seagate, maxtor ve wd 2.5'u hd tune ile test etmiştim. (wd 3.5'u sonradan aldım test yapmadım)
lightclub.info

yalnız burada seagate firewire, maxtor ve 2.5luk western usb ile bağlı makineye. kıyaslama yapabilmek için makinede kullandığım şekliyle 2 adet sata2 250gb seagate harddisk ile yaptığım raid0'ın benchmark'ı da ekledim. firewire ile kullanılan seagate usb ile kullanılan diğerlerine saniyede 5mb takıyor.

Göreceğin gibi 2.5 ile 3.5 arasında usb'den kullandığın sürece -biri 5400rpm diğeri 7200rpm olduğu halde fazla bir performans farkı yok. Var diyenin alnını karışlarım. taşınabilir diskten performans almak için firewire (ya da e-sata) ile kullanmak lazım.

sonuç: masaüstüne 3.5" firewire (ya da e-sata) bir seagate. taşıma amaçlı da wd passport 2.5 iyidir, güzeldir.
  • blackdog  (01.11.09 13:12:29 ~ 13:18:07)
1. iki tan philips var bende. biri 750, biri 250 gb
2. biri ufak taşınabilir, diğeri adaptörlü masada.
3. büyüğü alalı 1 yılı geçti ama tam bilmiyorum süreyi. ufaksa ancak 1. yılı doldurmak üzere.
4. sorun yok.
  • turkish tekila  (01.11.09 13:13:31)
1- Philips 160 gb
2-taşınabilir (usb kablosu kendi etrafina dolanarak sabitleniyor)şık bir dizaynı var ve tek parça halinde taşıyabiliyorsunuz.
3- 3 yıl oldu alalı henüz sorun yaşamadım.
4- teknoloji sağolsun 160 gb çok az gelmeye başladı. tb ler çıktığından beri sorunluyum kapasite konusunda:))
  • purkinje  (01.11.09 13:41:37)
1. wd 1 tb
2. yararlanıyorum
3. 6-7 aydır sorun çıkarmadı
4. yok
  • metox  (01.11.09 14:06:21)
seagate expansion 2.5" 320 kullanıyorum, taşınabilirliğinden nadiren yararlanıyorum(tatilde eve götürüyorum, diğer zamanlar sandisk cruzer var)
bildiğim en hızlı usb ler Lacie tarafından üretilir ama firewire kullanabilirseniz tabi seagate freeagentlar var. eğer amacınız beim gibi arşivleme değilse ve günlük kullanacaksanız mutlaka lacie ya da firewire desteği olan bir 2.5" lik ürn almanız, eğer benim bilgisayarda firedwire desteği yok diyorsanız bir daha bilgisayar aldığınızda firewire var mı diye sorun.

  • hoot  (01.11.09 16:40:32)