Canon 60d'yi satıp Sony a6000'e geçmek

istiyorum. Artık ağırlık nedeniyle makineyi taşıyamaz, taşıyamadığım için de evden çıkaramaz hale geldim. Bel boyun sırt ağrıları sebebiyle böyle yapayım diyorum. Şimdilik lens, şarj, minik body ve dijital vizör dışında bir eksisini görmüyorum. Ağrım azalsın lens sıkıntısı dışında hepsine razıyım. 2 manuel lens, 1 de 50 1.8 canon kaldı elimde, set bozmak gibi bir durumum da olmayacak.
Siz yaptınız mı? Pişman mısınız? Üstüne biraz daha koy şunu al der misiniz?

Aynasız makinelerde Fuji daha bir önde gibi geliyor bana. Fuji'nin lens skalası bayağı genişledi, her amaç için kullanabileceğin lensler mevcut.

Dijital vizör çok dezavantaj değil aslında, yetersiz ışık koşullarında falan oldukça kullanışlı.

Son olarak da, ağrının tek sebebi makine taşımak mı? Belki spor yapıp güçlendirmen gerekiyordur.

edit: vizör yerine lens yazmışım.
  • r_u_h  (25.02.16 19:12:28 ~ 19:45:06)
Fuji'den önerebileceğin bu fiyat bandında bir makine var mı? Ağrı genel olarak boyun düzleşmesinden kaynaklanıyor. Bel sırt ağrısı da galiba eser miktardaki skolyozdan. Güçlendirmek için egzersiz yapıyorum ama otobüsle ulaşım ve tek taraflı yük doğrudan baş ağrısına sebep oluyor.

  • stereoseyfi  (25.02.16 19:45:23)
keşke biraz daha verip a6300 alabilsen, ama a6000 de baya iyi duyduğum kadarıyla.

ben 600D'yi satmadan a7s ii'ye geçtim :D fotoğraf için 600D hala işimi görür, video için 5dmark3 falan buluyordum ama o bile yetmemeye başlamıştı böyle yaptım. Bütçen çok daha fazla olsa a7r II tartışmasız, en iyisi.

bu arada, a6000 serisi nasıl bilmiyorum ama benim a7s2 hiç hafif değil, gayet ağır. Sadece boyutu küçük. Ona bi bak hayallerin suya düşmesin sonra :)

bu arada dijital vizör eksi değil artı bence. Ben çok sevdim, vizörde çektiğin şeyi görmen ve su terazisi çıkması vs çok hoş. Lens olarak 24-70 f/4 hoş(ben aldım), 16-35 daha keskin ama daha dar bişey illa ki lazım olacak ikinci lensi alman gerekecek. Başta sadece 24-70 alıp takılabilirsin. Ben genişi samyang 14mm alarak telafi ettim.
  • rodriguez2  (25.02.16 19:56:48 ~ 19:58:03)
@rodriguez2

a6300 video özellikleri çok iyiymiş ama yurtdışı fiyatı 1000 dolar diyor :(
a7sII çok güzel değil mi ya? :)

verilerde a6000 344g. 120 x 67 x 45 mm
60d 755g.
fark çok gibi görünmese de direk pancake 24'le hiç sıkıntı olmadan gezebilirim diye düşünüyorum. kârım 1 kilo olsa bile bana çok yararı olacaktır.
  • stereoseyfi  (25.02.16 20:12:19)
oo aynen yarı yarıyaymış. Dediğin gibi pancake lens alsan incecik olur rahat taşırsın. Bence mantıklı.

  • rodriguez2  (25.02.16 20:40:14)
Model önerebilecek kadar yakından takip etmiyorum o piyasayı ama çevreden duyduklarım insanların Fuji'den memnun oldukları yönünde. Şöyle bir inceleme var tahiryildiz.com
Ama baktım da Fuji'nin fiyatlar çok yüksek.

Geçmiş olsun, o zaman en mantıklı olanı düşünmüşsün.
  • r_u_h  (25.02.16 21:15:40)
ben de şu an tam aynı şeyin peşindeyim, 60d yi elden çıkarmaya çalışyorum :) takipteyim başlığı.

canon un aynasız makinesini düşünmüştüm ilk başta ama herkes sony den çok memnun kağıt üstünde de daha iyi gözüküyor lens çeşidi de daha fazla canon ef lensler için dönüştürücüye ihtiyac duyuyo.
  • rurouni  (26.02.16 10:45:51)
Ben yaptım. Çok memnunum keşke daha önce yapsaymışım. 5D'den Fujifilm'e geçtim. Daha sonra bir iş için tekrar dslr aldım ama hiç kullanamadım. Küçük makineye öylesine alışmışım ki 5-6 yıldır kullandığım kocaman dslrı elime almadım.

ISO performansı olarak, IQ olarak, manuel lensleri kullanma kolaylığı olarak, tabiki kompaktlık olarak X-E2, 5D'den kat kat daha iyi.

X-E2, Pro1 veya 2 alabilirsin. Yanına muhakkak al diyeceğim 27mm var. Diğerlerini ihtiyaçlarına göre alırsın.
  • charles montgomery monty burns  (10.03.16 21:19:56)
aynı durumdayım. son durum nedir?

  • kitap gibi sessiz  (13.07.16 05:10:07)
Ben de 60d kullanmiyorum. Boynuma asmiyorum makineyi agir oldugu icin, gezerken cantada duruuyor, cantadan cikarttigimda da elimde tasiyorum, sorun olmuyor. Makinayi degistirecek olsam yine dslr alirdim, elimdekinin ust modelini alirdim. Pro falan degilim ama cektigim fotograf icime sinmezse sinir olurum cunku.

  • stavro  (13.07.16 12:36:49 ~ 12:37:22)
Image quality olarak pek de farkli degiller. Onumuzdeki gunlerde a6000i aliyorum, 60dyi de elimden cikartacagim.

  • stereoseyfi  (14.07.16 23:04:02)