das kapitali okumak için

das kapitali anlamak için ondan önce hangi kitaplar okunmalı? sırayla mesela önce x sonra y sonra z en son kapital

direk aç oku. öyle kasacak bir kitap değil.

elinin altında bi kalem kağıt olsun ama. bazen takip etmek zorlaşabiliyor.
  • eksi sozluk e bir daha geldim  (25.02.16 14:26:50)
das kapitali okumak diye bir kitap vardı yanlış hatırlamıyor isem

  • rakicandir  (25.02.16 14:27:50)
das kapital'in aciklamalarini iceren kitaplar var.

  • bohr atom modeli  (25.02.16 14:29:28)
çok istersen alaatin bilgi'nin kapital hakkında yazılmış kitabı var. kendisi kapital'in ilk türkçe çevirisini yapan adam.

  • eksi sozluk e bir daha geldim  (25.02.16 14:43:59)
İthaki'den çıkmış, kapital'i okumak isimli büyük bir derleme var. Ne kapitali ne de [çok eleştirilen] Althusser ile Balibar'ın kapital yorumlarını okudum. Ancak, bu iki yorumu da içeren (hatta Althusser'in üstünde yükselen) bu derleme, belki işe yarar.

Onun dışında kapital'in hafif bir kitap olduğunu sanmıyorum, iyi bir ekonomi-politik bilgisi gerektiriyordur muhtemelen. Bir de 3 cildi okuyup grundrisse'yi okumamak olmaz (500-600 sayfalık ve kapital'e giriş gibi bir şey; ancak alıntılandığına çok şahit oldum).
  • protector  (25.02.16 14:44:22 ~ 14:47:50)
1844 el yazmaları
ücret, fiyat, kar
kapital'e giriş tadında bir kitap ya da david harvey'in videoları
kapital'e başlamadan önce 7. bölüm yeniden-üretim'i okuyun sonra 1. bölümden başlayın derim.
  • solskjaer  (25.02.16 14:45:07)
iktisadi terminolojiye hakimsen çok çok çok zorlanmazsın. ama yine de okumasını yapmak kolay değil, hatta okumak için atölyeler falan kuruluyor bazı bazı yerlerde.

ben de okuyorum yaklaşık 1 senedir. Ama roman okur gibi değil, not alarak ve istediğim bölümleri seçerek. başucu kitabı gibi düşün :) daha rahat oluyor.
  • mrtkbl  (25.02.16 15:24:13)
das kapital'in manga olan versiyonu var, onu oku, çok eğlecenli.

  • gezegen olan pluton  (25.02.16 15:34:24)