okumayi erken ogrenenler

yani okuldan daha once ogrenenler,
1. kac yasinda ogrendiniz? nasil?
2. okulda basarili miydiniz? nasil?

4 yasındayken okudugum rivayet edilir.
okulda basarısız sayılmam. yani en azından üniversiteye kadar başarılıydım diyelim.

  • fatihkkk  (25.02.16 12:43:32)
1. 4-5 yaşında öğrendim sanırım. 5 yaşında okula başladım. ilgim varmış ki öğrenmişim.
2. başarılıydım galiba. sevdiğim konularda daha bir başarılıydım ama.

ekleme: 3-4 yaşlarındayken okula giden arkadaşlarımla okula kaçardım, çok net hatırlıyorum. ilkokula da zorla kaydoldum, müdür "çok küçük bu, bunu alamayız" deyip duyuyordu, bi şeyler yazdırıp okutmuştu da öyle almıştı.
  • devilred  (25.02.16 12:46:12 ~ 13:02:47)
5.
hep normal bir öğrenci oldum.

  • sayns  (25.02.16 12:46:40)
3,5 yaşında öğrendim(diyolla). ilkokul öğretmeninin şok anını hala hatırlarım ilk gün :)

pek başarılı değildim ama doktoraya kadar geldim :) ya hafif gerizekalıyım ya tembel :)
  • passion rules the game  (25.02.16 12:47:36 ~ 12:48:32)
4-4.5 yaşında öğrendim. susam sokağı etkisiyle daha çok.
okulda başarılıydım anadolu lisesi üni. vs. ama bende yanlış bi durum geliştirdi. elimdeki bana yeter modu. biraz da benden kaynaklı olabilir. ilkokulda herkes okumayı yazmayı çözmeye çalışırken ben laylaylom takıldım çünkü gayet iyiydim. okul öncesinde 1. sınıf matematik kitabı bitirdim vs. g.tüm kalktı tabi, sonrasında da herkes beni geçti :))

  • euphrat  (25.02.16 12:48:20)
4,5 yaşında, annem ilkokula giden abime okuma öğretmeye çalışırken yanlarında otururdum, öyle öğrenmişim. hep iyi bir öğrenci oldum, çok çalışkan değilimdir, az çalışır iyi şeyler yaparım.

  • littlejack  (25.02.16 12:50:18)
1. 4,5 - 5 yasimda ogrendim. surekli kelimelerin hangi harfle baslayip hangi harfle bittigini, yolda gordugum tabelalarda, tvde cikan yazilarda vb ne yazdigini falan sorardim annemlere. sanirim boyle boyle kendiligimden ogreniverdim, annem sok olmustu :)

2. anaokulunda ve birinci sinifta sinifin yildiziydim :) sonraki siniflarda ortalama veya ortalamanin biraz uzerinde basari gosterdim ama cok basarili ogrencilerden olusan siniflarda okudum genelde.
  • saçdemeti  (25.02.16 12:52:15 ~ 12:53:13)
5 yaşında okuma-yazma-4 işlemi öğretti ailem.
ilkokula 2. sınıftan başlattılar. öğretmenim ısrarla bu çocuğu üstün zekalılar okuluna gönderin demişti. maddi imkansızlıklardan gidemedim.
16 yaşında üniversiteye başladım. (sıradan bir üni, sıradan bir bölüm)
20 yaşında kısa dönem askerlik yaptım:)
şu an çok rahat ama asgari ücretli bir işte çalışıyorum.
  • yazar yazmaz yazan yazar  (25.02.16 12:54:39)
İlkokula 6 yaşımda başladım o sıralarda öğrendim, zaten onun öncesinde öğrenen/öğretilen tipler sosyal ve iş hayatında sıkıntılı tipler olarak karşımıza çıkıyor. Her şey olması gerektiği yaşta sağlıklı.

Normal.
  • angelus  (25.02.16 12:54:46)
5 civari. hayal meyal babam abimle okuma pratigi yaparken ben abimden once okuyabildigimi hatirliyorum.
okulda fen-matematik derslerinde bir cok defalar en yuksek not almisligim var ama turkce, tarih gibi sosyal derslerde berbattim.

  • bir varmis bir yokmus  (25.02.16 12:57:10)
4,5 yaşında öğrenmişim. başarılı bir öğrenciydim. yıl kaybım hiç olmadı. üniversitede burs filan aldım da bunun okumayı erken öğrenmekle pek alakası yok bence.

  • interview with the vampire  (25.02.16 12:57:43)
1. 5 yaşında öğrendim, okuma seti vardı oyuncak gibi, onunla kendi kendime öğrenmiştim.

2. ortalama üstü bir öğrenciydim ama çok ilgimi çeken konular dışında çalışma hevesi/hırs yoktu.
  • la mort heureuse  (25.02.16 12:59:31)
Bizim hoca 4 yaşında ilkokula başlamış köy yerinde, okumayı kendi kendine söktüğü için, tabii biz şok. Şimdi doç kendisi ve alanının en iyilerinden.

  • yahveyire  (25.02.16 13:14:37)
5 yaşında öğrendim. dedem ninem falan öğretmişti.
ama okula 1. sınıftan başladım mal gibi. ne velilerim ne öğretmenlerimin artık aklına mı gelmedi yoksa sınıf atlatmak o zaman yok muydu bilmiyorum ama 3. sınıfa kadar öğretmenin söylediği her şeyi biliyordum zaten. matematik falan. 3. sınıf test kitabı çözmüştüm 1. sınıfta.
ama bir şeye yaramadı dediğim gibi. zaten okula bir sene geç başlamıştım.

başarılıydım ama kötü etkisi var. ilk 3 sene ders çalışmaya gerek duymayınca sonra da çalışmak zor geliyor insana. yani önce başarılı oluyorsun sekize kadar falan ama sonra çalışma alışkanlığı temelde olmadı mı olmuyor.
  • asslangibi  (25.02.16 13:42:44)
1- 4 yasinda ogrendim.
2- 5 yasinda okula basladigimda, normal yasinda baslayanlardan once okuma biliyordum. liseye kadar 5'in altinda notum yoktu.

  • bohr atom modeli  (25.02.16 14:02:16 ~ 14:03:49)
5. Nasıl öğrendiğimi çok bilmiyorum da, okuma bilmeden önce hep gazeteleri, kitapları alıp okuyormuş gibi yapardım.

ilköğretimde çok başarılı, lisede ortalama bir öğrenciydim. üniversite için başarılı diyebilirim. ama başladıktan sonrası için.
  • himmet dayi  (25.02.16 14:08:39 ~ 14:09:22)
1. 4 yaşında
2. hep

  • ripolip  (25.02.16 14:10:51)
1) 4,5 yaşında öğrendim. red kit okuyarak.. (büyük ciltli baskılı olan hani) - ilk resim çizmem de o yaşlara tekabul eder.
2) türk eğitim tarihinin görüp görebileceği en kötü öğrenci olabilirim. ilkokuldayken bile insan "geçersiz" diye not alır mı lan? lisedeyken leman dergisi'nin "en kötü karneye bisiklet" yarışmasına karnemi götürmüştüm, gerçek değil bu deyip diskalifiye etmişlerdi beni asdkjhsf

sonra gsf okudum grafik bölümü. animasyon, illüstrasyon, karikatür gibi dallarda çalıştım hep.
  • reso aga  (25.02.16 14:10:55)
@himmet dayi, aklima su geldi affina siginarak :) www.youtube.com

  • bir varmis bir yokmus  (25.02.16 14:27:04)
3,5 yaşındaydım. Öğretmen emeklisi halam harfleri vermiş, kendi kendime öğrenmişim. Zaten ilgiliydim. Meraklıydım. Çok okurdum. Zeka testine götürdüler üstün zekalı çıktım (neye göre kime göre tartışılır tabii). İlkokula da bir sene erken başladım. Hiç çalışmadan başarılı olan tayfadandım. İyi bir liseye ve iyi bir üniversiteye neredeyse yatarak girdim. İnsanların götünü yırtarak edindiği başarıları çok bedavadan kazandım. İstesem atom mühendisi bile olabilirdim. Çevremde zeki ve kültürlü bilinirim, ondan kendime güvenim de yüksektir. Ama bu durumun zararları da var. en kötü şey şu oldu, tembelliğe alıştım. Çalışmayı beceremiyorum. Bir yerden sonra zeka değil çalışkan olmak işe yarıyor. O noktadan sonrası benim gibiler için biraz zor. Ama azmedip çalışkan da olacağım.

  • i ve been mistreated  (25.02.16 14:27:35)
1- ben beş yaşındayken abim ilkokula başlamıştı. Onun fişleri için "burada ne yazıyor" diye diye öğrenmiştim okumayı. Sonra kendi kendime yazmaya da başlamıştım.

2- okulda ilk sınıfta sıkıntı çektim. Herkes geri zekalı gibi geliyordu bana. Çünkü ben okuyor yazıyordum, onlar bir bok bilmiyordu. (Gerçi bu durum HALA geçerli. Hala pek çok insan geri zekalı benim için). Ilkokulda iyiydim haliyle. Ilerleyen yıllarda bi sorundan dolayı annem tutup pedagoga götürdü beni. Konuştuk ettik. Bir de zeka testi yapmışlardı orada bana. Yaşıma göre yüksekmiş durum. "Yaşıtlarıyla iyi anlaşamaması ondan. Büyüklerle daha iyi anlaşır" Demişlerdi.

Ortaokulda da fena değildi durum. İyi bir lise de kazanmıştım. Ama hiçbir zaman ders çalışma motivasyonum olmadı. Lisede artık derste gördüklerim meseleyi halletmeme yetmiyordu. Saldım çayıra mevlam kayıra. Notlarım kötüydü. Ilk sene üniversiteyi kazanamadım. Ikinci sene istanbulda fena olmayan bir üniversitenin ortalama bir bölümüne girdim (yıllardır bitmedi daha).

Not: kimseye selam etmiyorum. Olduğu gibi anlattım, ukalalıktan kaçınmaya çalıştım. Madagaskar'da yaşayan katolik eşcinsel bir taş fırın ustasıyım.
  • ucan fil  (25.02.16 14:34:05)
Ek: insanların büyük çoğunluğunun mal olduğu hissi bende de çok uzun zamandır var :(

  • i ve been mistreated  (25.02.16 14:35:16)
1- 5 yaşımda öğrenmişim kendi kendime
2- okulda ortalama/normal bir öğrenciydim. (ama üniversiteye başlayana kadar aşırı sıkıldığımı hatırlıyorum. erken okumaya başlayıp o hızla devam edince hep yaşıtlarımdan fazla bilip sınavda yazmaya, öğretmene cevap vermeye üşenen öğrenci oldum. onların da yıllar boyunca ortak/genel şikayeti, biliyor ama göstermiyor oldu zaten)

  • in pyjamas  (25.02.16 14:42:53)
3 yaş 8 ay okuma-yazma. yazdığım 3-5 satır şeylerin arkasına tarih atıp saklamış benimkiler.
okulda iyiydim evet.

  • shotgunwoman  (25.02.16 15:07:31)
merak konusu "erken yaşta okuma öğrenen çok akıllı mı demektir?" ise, üstün zekalılıar üzerine çalışan bir profesörle görüşme imkanım olmuştu ondan öğrendiğim, erken yaşta okuma-yazma öğrenmek, kendi kendine okumayı sökebilmek en tipik üstün zeka belirtisi. bu durum okul başarısına yansıyabilir de yansımayabilir de.

aynı doktorun eğitim konusunda destek verdiği üstün yetenekli bir kız çocuğu vardı (bebek de diyebiliriz) kendisi 22 aylıktı ve okumayı kendi kendine sökmüştü!
  • yesil kod adli mahmut yildirim  (25.02.16 15:47:58 ~ 15:48:33)
1- 5 yaşında öğrendim. gazetelerin spor sayfalarını okuturmuşum bizimkilere, bir süre sonra hiç yanlarına gitmeden gazeteyi alıp kendim takılır olmuşum. şüphelenip test etmişler, öyle ortaya çıkmış.

2- eğitim hayatının her döneminde başarılıydım, ilkokulda sınıf birincilikleri, liselere giriş sınavında tr derecesi, lisede 5.00 ortalama. ama öss'de patladım heyecandan (6bin küsürüncü oldum)
  • yigitovic  (25.02.16 16:01:53)
1. 3.5'tun diyor annem. Onun yalancısıyım. Annem köy öğretmeniydi, arada beni okula götürüp sınıfa oturturmuş. Herhalde o ara öğrenmişim. Annem millete tek tek okutup beni pas geçince, tenrffüste yanına gidip eteğini çekiştirerek okumuşum.
2. Okulda başarılıydım. Çalışmayı severdim, severim. İneğim

  • aychovsky  (25.02.16 16:07:28)
aşırı başarısız -akademik olarak- bir çocuk biliyorum. okumayı sınıfında ilk öğrenenlerden biriydi -belki de ilkiydi-

  • ya ben lan neyse  (25.02.16 16:14:28)
1. 4 yaşında öğrendim, kendi kendime öğrenmişim ve hep şımarmamam için ailem tarafından inkar edildi :D
2. Gayet başarılıydım ama çok sıkılırdım, çantayı sırtıma vurup okuldan çıkmaya çalışırdım. 2. sınıfta sınıf atlatalım dediler, babam yine kabullenmedi ve izin vermedi.

Ah anam,babam.
  • yaraticinick  (25.02.16 16:24:43)
@yesil kod adli mahmut yildirim
merak konusu bu ama etkiliyorsa eger, hangi dilin ne derece etkiledigini de merak etmeye basladim. yahudi cocuklarin 1,5-2 yasinda nerdeyse yurumeyi ogrendigi yasta tevrat okumayi ogrendigini okudum. yahudi arkadasi olan varsa teyit ederse ben de sevinirim, biraz cilginca geldi.
bir de cocuklar sunger gibi her seyi cektigi icin, firsati olursa hepsi ogrenir gibi geliyor bana. fazla zekanin ne zarari olabilir ki? sosyal zekamiz super de bir sey mi oldu sanki.
  • bir varmis bir yokmus  (25.02.16 16:50:15)