1000 yıldan itibaren internette kullanıcı ismi seçmek nasıl bir hal alacak?

artık isim-soyisim ve nick tükeneceğinden? isim:kar@şvlye^#*123456789 soyisim:jhfbjdsk564564

Nasıl bir yol bulunur sizce?

babadan oğula geçebilir :D

  • rurouni  (24.02.16 17:03:48)
Insanlarin takıldığı siteler degisir, iletisim platformlari degisir, o insanlar ölür, kullanilmayan hesaplar silinir vs. Bisi olmaz. Kaldı ki teknolojiyi de pek hayal edemeyiz o kadar uzak zaman icin.

  • rayde  (24.02.16 17:06:31)
şimdiden tükenmiş durumda zaten? isimsoyisim@gmail almak o kadar kolay değil artık eğer çok sıradışı bir isim soy isim taşımıyor iseniz. o zaman ne yapılıyor? isim.soyisim7.8.9 veya doğum yılı veya telefon numarasının son hanesi veya plaka no veya başka bir kişiye anlamlı, özdeşmiş şey neyse onun numarası, takımı vs.

  • selam  (24.02.16 17:08:46)
@rayde

insana saygı için hesap silinmez bence. hem ölenin hesabı silinse verdiği bilgiler de silenecek. imkansız bir durum. ama şu olabilir, ölen insanların niclerinin başına "ex" gibi bir ifade gelir her platformda ve öldüğü anlaşılır. mesela "ex-2089" öldüğü tarihle beraber. tabi bu kayıt altına alınır ailesi bildirirse ama diyelim 50 yıl bir hesap giriş yapmamaış son girdiği tarih baz alınarak bu dediğim uygulanabilir.
  • vapurlarfalan  (24.02.16 17:08:52 ~ 17:13:44)
eskiden nick kullanılırdı, ancak günümüzde çoğu siteye direkt facebook aracılığıyla üye oluyoruz, ve internetteki ikinci hayatımızla reeldeki yaşantılarımız birbirlerine yaklaştı hatta birçok yerde birleşti. nasıl facebook'ta aynı isimden onlarca isim var benzer bir şekilde olur diye düşünüyorum. belki mail adresleri merkezi sistem tarafından dağıtılan numaralardan oluşabilir vfe kişinin tc kimlik nosu gibi tek mail adresi olur.

  • kuzey li  (24.02.16 17:09:36)
@vapurlarfalan

yahu yer yok diye birçok ülkede eski mezarları kaldırıp yerine başka şeyler yapıyorlar, kullanıcı adı niye o kadar değerli olsun ki?

---

1000 yıl çok uzun bir süre. 15 yıl önce cep telefonu için "vay gerizekalı, evde aynısı var lan, aynısı lan evdeki, küçüğünü ne yapacaksın" diyen insanlar şimdi çantasında selfie çubuğuyla geziyor.

1999 yılında kuzenle bir internet mesaj panosuna fotoğraf yüklemeye çalışırken (deniz kenarında kuşları çekmiştik) kuzenle bana "hayvan herifler, insan internete fotoğraf yükler mi lan, gerçek bile değil orası" diyen akrabam var benim.

Yüklemez tabi. Saçma.

kullanıcının ne istediğinin pek bir önemi yok açıkçası, teknoloji geldiği zaman uyum sağlıyor kullanıcı. :)

gerçek isim politikasına geçer internet bence, kullanıcı adı olayı kaybolur. şimdi bile bazı şirketler parmak izinin peşine düşmüşken ben geleceği her şeyin daha ortalıkta olduğu, karışıklığın minimuma indiği bir yer olarak hayal ediyorum.
  • hayirsiz  (24.02.16 17:11:36 ~ 17:47:51)
@selam

haha dediğin doğru, mesela ben kullanmasamda bir çok sosyal platform veya mail serviserinden hiç üşenmeden tüm isimsoyisim@mailservisi.com" veya "isimsoyisim" kullanıcı hesaplarını aldım ve bir çoğunu kullanmıyorum bile.
  • vapurlarfalan  (24.02.16 17:16:06 ~ 17:17:08)
İnternet diye bir şey kalmayacak, en azından şimdiki haliyle. İnternet 2.0, Semantic Web gibi şeyler sürekli düşünülen ama sisteme bağlılığımız yüzünden uygulanamayan şeyler. Eskiden internet anonimlikken şimdi senin başka bir iletişim yöntemin, o yüzden nick yerine isim soyisim geliyor. TC kimlik no gibi bir unique identifier'a ihtiyacımız var, o kadar. O da "Ahmet Mehmetoğlu, works at Hacıoğlu Kebapçıları" gibi bir şeyle çözülür diye tahmin ediyorum. Elbette veritabanı boyutunda bir numara ya da kod karşılığı olacak herkesin, ama bizim tanımlamamız bu şekilde olacaktır.

Örnek, www.quora.com
  • gunde 3 litre kola icen adam  (24.02.16 17:25:59)
gorusmek istedigin kisiyi aklindan gecireceksin, sistem bulacak muhtemelen:)

  • bir varmis bir yokmus  (24.02.16 17:50:32)
Muhtemelen 200 sene sonra sen ve seni tanıyan herkes ölmüş olacağı için senin kullanıcı adını tekrar boşa çıkartacaklar mesela. Öyle öyle recycle olacak.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (24.02.16 19:16:47)
olur da insanlık o kadar daha devam ederse 1000 yıla farklı teknolojiler gelişir. dijital kimlik gibi sana ait birşey olur aynı isimde 2 farklı kullanıcı olabilir. misal şu anda facebookta aynı isimde onlarca/yüzlerce kullanıcı var.

  • orpheus  (24.02.16 21:46:17)
İnternette "hesap açmak" henüz çok yeni olduğundan çoğu sitede "hesap silme mekanizması" yok. Muhtemelen önümüzdeki yıllarda başta Facebook olmak üzere çoğu site, belirli bir süre içerisinde kullanılmamış hesapları silmeye başlayacaktır.

1000 yıla kalmadan muhtemelen www standartları köklü bir şekilde değişecek. Bunun hayali bile çok zor. Belki de web diye bir şeye gerek duyulmayacak kim bilir.
  • Euxinos007  (24.02.16 21:54:47)
@Euxinos007

dünyadaki insanlar evrim geçirip telapati ile konuşsa bile bir "world wide web "ihtiyacı her zaman olacak. o da makineler için olacak.
  • vapurlarfalan  (24.02.16 23:32:28)
@vapurlarfalan İnsanlar için gelişirken makineler arasında neden farklı iletişim standartları geliştirilmesin ?.

  • Euxinos007  (24.02.16 23:43:15)
@Euxinos007

çünkü biliyorsun makineler sadece 0 ve 1 anlıyor ama ilerde ikisini aynnı anda anlıyacak ve sonsuz olasılıklar dünyası kapısını açacak. bin yıl demiyorum belki daha fazla sürer veya daha kısa.
  • vapurlarfalan  (24.02.16 23:46:24)
kullanıcı adı olarak retina taraması veya parmak izi alınır. sonra görünen kullanıcı adı olarak dilenen şey seçilir. ayrıca isim soyisim gerektiren yerler de olursa oralarda belli bir dönem pasif kalan adlar bugün bile siliniyor.

  • kallesnikof  (24.02.16 23:48:03)
@kallesnikof

bir kaç yorum önce kullanıcıların silineceği varsayımınından yola çıkarak kimsenin hesabının saygıdan ve paylaşılan bilgilerden silinemeyeceğini söylemiştim.

Şu an ki FB, tw ve bunun gibi milyarlarca kullanıcı içeren networklerden bilgiler SİLİNEMEZ. transfer olur isim bağlamında. yoksa yunuslar nsıl karaaa intihar için karaya vuruyorsa ona benzer. tüm insanlıkla beraber
  • vapurlarfalan  (24.02.16 23:57:11 ~ 23:58:04)
1000 sene sonra hala ekşi duyuruda takılacağını ya da nick girilecek bir platform olacağını mı düşünüyorsun? ya da 1000 sene önce alınan nick'i alsan ne olacak? iyice mal doldu buralar soruya bak.

  • staghound  (26.02.16 11:27:09)