Diş kaplaması tavsiye edilmiyor mu artık?

Valide 60 yaşında ve gittiği dişçi bunun dişine 7 tane kaplama yapmak istemiş. ölcü almış dişleri falan kesmiş. ben de şimdi araştırdım, bayaa kötüleyenler olmuş. nedir bu işin aslı? kaplama gereksiz bir şey mi? hadi parasını geçtim annemim sağlığı hepsinden önemli. nasıl geri döneceğiz ki bu yanlıştan?

niye kötü olsun ki? hatta ben de geçende dişçiye gittim o da kaplama önerdi. 2 tane yaptırıcam bir iki aya. bunun alternatifi implant bildiğim kadarıyla. ama çok pahalı bir şey. kaplamada dişleri küçültüp üzerine kaplama geçiriliyor, implantta dişler komple çekilip yapay diş vidalanıyor.

  • sir gawain  (23.02.16 09:59:08 ~ 10:00:19)
Annem 20 yıla yakın kullandı kaplamalarını. Valla çok memnundu ve güzel görünüyordu. Porselen kaplamaydı hatta.

Şimdi takma diş takıyor (piii yaşlandı) ve mutsuz, kaplamalarını özlüyor :)
  • lcha  (23.02.16 10:26:24)
Hiçbir problemi olmayan sağlıklı dişleri kesip üstüne yapay bir diş takmak tabii ki mantıklı değil. Yani bir problem çıkarmaması, bunun iyi bir yöntem olduğu anlamına gelmiyor. Bunun durduk yere sağlıklı elini kesip koluna da el protezi takmaktan bir farkı yok teknik olarak. Onu da sorunsuz bir şekilde kullanırsın ama en nihayetinde protez bir el. Bir de böyle düşün.

  • angelus  (23.02.16 11:36:14)