neden kurşun kalemler dibine kadar grafit dolu

kullananın eline göre, 10 cm kadar kala artık kullanılamaz kısalıkta olmuyor mu?
çöp olmuyor mu?
neyi yanlış biliyor?
evet kurşun kalem içini kullanabilen mekanik kalemler de var ama o başka

sonradan yazdığım cevapların hepsi bir yerde

1-
tahta tutakların ele denk gelen o kısmını oymaz, tahta olarak kalır?
zaten çoğu kalem, dibinde yine tahtayla birleşiyor.
www.adel.com.tr
bir de bu, teknik engel olamaz yahu.
kullanmıyorsun ki o kısmını niye ziyan oluyor

2-
tersten açmak, keyfemayeşa bir hareket haricinde bir ihtiyaç değil ki. ucu kırılsa daha derin açar devam edersin, ta ki sağlam kalana kadar. kalemi elbette herkes diğer ucundan açtı ama değişen bir şey olmadı, yine bir kısmı heder oldu.

permatik ya da mekanik kalem çözümleri istisna, seyrek.
en başta, tahta çöpün para etmediğini, fiyatı artıranın fazla fazla konan grafit olduğunu düşündürdü.
böyle üretilmesinin daha az maliyetli, kolay olması, makul. yine de israf.
iyi geceler

3-
okunmadan cevaplanmaya başlayalı çok oldu
nasıl? demedim. pekala nasıl yapıldığıyla alakalı, kalemin böyle oluşu.
neden? dedim.
neden 2 kurşun kalem bitirince, artanlarla birlikte bir tanesini daha çöpe atıyoruz. tamam teknik bir engelmiş, bu zayi üretenin umrumda değilmiş. bitti. tamam.

4-
04:06 kesim, basit bir pnömatik düzenekle -kesikli- hale getirilebilir. böylece bir kısmı dolu, bir kısmı grafit için boşaltılmış bir kalem olabilir. eğer grafit'i tutan tahtaysa, böyle de olur. ama sonra şunu diyor:

04:11 "açılan kanallara tutkal sürülerek grafit, yani kalem ucu sabitleniyor"

madem grafit'i sabitleyen tutkal, kanallara kullanılacak kadar uzunlukta grafit
bırakabilir makine (04:15)
youtu.be

hiç üstüne düşünmedim de ilk aklıma gelen şey o malzemeyi bir arada tutmak için demek oldu. belki de o grafiti başka bi şeyle birleştirmek daha maliyetli-uğraştırıcıdır?

  • reavelyn  (23.02.16 00:28:20)
gece gece düşündürdü. mantıklı açıklama bulamadım.

  • hpkhga  (23.02.16 00:30:57)
permatiğin ucunu kırıp, kalemi tutma kısmının içine takarak kullanabiliyorsun küçülse bile..

  • tabudeviren  (23.02.16 00:32:02)
hayatın boyunca kalemin tersini hiç açmadın mı...
eksisozluk.com

  • japan  (23.02.16 00:35:47)
o kalemlerin uretimini izlersen anlarsin. kisaca o sekilde uretilmeleri cok daha kolay.

  • icim urperiyor  (23.02.16 00:37:29)
Tersten de açabilesin diye.

  • kalemdefter  (23.02.16 00:41:10)
kalem üretiminde grafitin maliyeti yok denecek kadar az. kalemin dip kısmını boşluk bırakmaya çalışmak daha fazla proses ve maliyetli olur.

  • orpheus  (23.02.16 01:14:12)
pergelde kısası makbul oluyor.

  • c1b2k3  (23.02.16 01:18:02)
Çünkü kalem boyutunda üretim değil o. Uzun üretip kesio ucunu açıyorlar. O yüzden grafit de kesintisiz.

Gönderdiğin resimdeki arka kısım da kaplama gibi bir şey. Sonradan arkası o hale getiriliyor yani.
  • himmet dayi  (23.02.16 02:16:01 ~ 02:17:10)
okudum tüm soruyu ama derdimi anlatamadım heralde.

üretim şeklini anlattım ben, o üretim şeklinden dolayı grafiti kısa tutmak prosesi baştan aşağı değiştirmek, çok daha kompleks ve pahalı hale getirmek demektir.

kalemin arkasındaki zayi bu maliyetten düşük olduğu için üreten de bu şekilde üretmeyi tercih ediyor.
  • himmet dayi  (23.02.16 02:30:03 ~ 02:30:48)
ingiltere bunun için bi kırtasiye ürünü var. ufalan kurşun kalemleri birbirine tutturuyorsun. 20 pound. yeni denk geldim.
link
www.presentandcorrect.com
alternatif #1
i.imgur.com i.0imgur.com
  • esref  (10.12.20 01:48:57 ~ 01:49:23)