Euro Neden Yükseliyor ve Gelecek Dönem Tahmini?

Merhaba,

Dolar/Euro paritesi son birkaç aydır 1.05'ten 1.13 geldi. Lakin anlayamadığım Euro bölgesinde sorunlar devam ederden neden Euro Dolara göre daha fazla artıyor.

Bazen Amerikan ekonomisine ait veriler iyi gelince Dolardan daha fazla yükseliyor. İşin garibi de Avrupa ekonomisine ait kötü veri gelince Dolar, Euro'dan daha fazla düşüyor.

Eurodaki bu davranışın sebebi nedir acaba? Ayrıca parite önümüzdeki 6 ay ne olur?

Saygılar

Günümüz fiyatları aylardır, yıllardır bilinen şeylerin sonucu... bahsettiğiniz iyi ve kötü veri olayları çok uzun zamandan beri tahmin ediliyor, ve fiyatlara yediriliyor...

euro bölgesinde parasal genişleme olacaği bilindigi için 1.35'lerden 1.05'e geldi son yıllarda.

şimdi de, dolar faizinin sanıldığı gibi yaldır yaldır yukarı gidemeyeceği anlaşıldığı için o aşırı fiyatlama geri alınıyor.

bir piyasada her şey kötü gözüküyor diye, oradaki fiyatlar sonsuza kadar aşağı doğru gitmez (gitseydi bir gün sıfır olurdu). her şeyin bir denge noktası vardır. o denge için neler fiyatlanmış, neler beklenti dahilinde onu anlamanız gerekir.

parite ne yapar bilemem. bazı kötümserler dolarda bu yıl tek bir faiz artışı bile yapılamayacağını beklemeye başladı. bence bu da ters yönde bir aşırı uç. yani parite gidip 1.15'in üstüne atamaz bence. 1.05-1.15 aralığı iyidir güzeldir.
  • 507  (11.02.16 21:28:39 ~ 21:29:34)