iki tane devre analizi sorusu. elektrik, elektronik, fizik okuyanlar bi bakabilimisiniz?

uğraştım ama yapamadım. aklıma gelmeyen formül mü var acaba?

1.nin cevapları V=120 V P=960 W I=8 A

2.nin cevabı 1A
doğruysa söyle çözümleri vereyim
  • Ayiyogi  (29.10.09 19:08:04 ~ 19:15:15)
hoca sınavda bu şekilde soracağım dedi cevapları vermedi..

  • baba yorgun  (29.10.09 19:23:11)
o zaman sana çözümleri anlatayım:
1. soruda 6 ohm luk dirençleri paralel verdiği için ve A-B gerilimi 24 volt olduğu için her iki kolda da 24 voltluk gerilim mevcuttur.
ohm kanunundan akımı çekersin 4A bulursun. alt kolda da 4A lik akım olduğu için toplam akım 8A olur. daha sonra bu dirençleri toplarsın Reş= 15 ohm olur.
tekrar ohm kanunundan R=v/i yaparsın 15=v/8 den gerilimi 120Volt bulursun. zaten akımı 8A bulmuştuk. Güç formülünden 960 W bulursun.
2. soruda Kirchoff kanununu kullanırsın.
20ohmluk koldaki dirençler seri olduğu için otomatik olarak 40 ohm elde edersin. iki 40 ohm birbirine paraleldir. çevre yazarsın işin içinden çıkarsın.
  • Ayiyogi  (29.10.09 19:28:41)
1. soruyu göremedim ama ikinci sorunun cevabı evet 1A.

devrenin eşdeğer direncini hesaplarsan zaten. 30---40/40 olduğundan 30---20 olacak oradanda R=50 ohm olacak.

Bu durumda ana kol akımını hesaplayacak olursan V=I.R 100=I.50 buradan I=2A çıkacak. Seri dirençlerden aynı akım geçer. 40'a 40 paralel ve eşit olduğundan akım ikiye ayrılacaktır. 2A/2= 1A olacaktır.
  • ocanal  (29.10.09 19:30:09)
İlk soruyu ben mi göremedim yoksa tek soru mu var?

ikinci resmi açabildim ben, ondan da 1A buldum.

Önce paralel dirençlerin eşdeğer direncini bul, sonra seri dirençlerin eşdeğerini bul. Oradan toplam akımı bul ve oranla.

Edit: Toplam akım bölünüyordu paralel bağlantıda, en son 4 sene önce elektronikle uğraşmıştım, mazur görün lan.
  • ataturkiye  (29.10.09 19:32:10 ~ 19:38:05)
1. soruyu ekledim tekrar.

ilk soruyu anladım.

ikinci soruda ilk önce toplam direnci bulduk 50 ohm. sonra toplam akımı bulduk ardından tekrar şeklin ilk haline bakıp 40 ohm üzerinden geçen akımı bulduk öyle mi?

neden sordum? çünkü bu tip sorularda en çok burasını karıştırıyorum.

---bir de, ya peki 40 40'a eşit olmayıp mesela 40 30 olsaydı? tek tek ohm kanunu mu uygulardık?
  • baba yorgun  (29.10.09 19:51:41 ~ 19:57:32)
40'a 40 olmasaydı da 40'a 30 olsaydı 40 ohm olan kola 6/7 30 olan kola 8/7 amper gidecekti. burdaki mantık şudur paralel bağlı oldukları için iki kolda da eşit gerilim olmalı. yani sorudan açıklayacak olursak 2Ix30 = 60V 100V - 60V = 40V kalır paralel bağlı kısma. bu paralel bağlı kolların her ikisine de 40V'luk gerilim uygulanacak demek oluyor. burdan da 40V / 40ohm = 1A buluruz her iki kol için de ayrı ayrı. dediğiniz gibi 40 ohm yerine başka bir büyüklük olsaydı da aynı burdaki işlem gibi 40 yerine o büyüklüğü koyup bulabilirsiniz. fakat burda 2'ye bölmek pratiklik sağlıyor ikisi de aynı büyüklükte olduğu için. ayrıca farklı olanlar için de pratik olabilecek bir yol kollar akımı üzerlerindeki dirençle ters orantılı olarak paylaşır. yine baştaki örneği verecek olursak 40ohm ve 30 ohm paralel bağlı olduğunu düşünelim.40 / 30 = 4 / 3 akımı ters orantılı olarak bölüşeceklerini söylemiştik yani 40 ohm luk dirençten 3 birim 30 ohm luk dirençten de 4 birim akım geçer. umarım açıklayıcı ve faydalı olabilmişimdir. saygılar.

  • burbat  (29.10.09 20:37:50 ~ 20:38:56)
diplomayı buradan alacaksın sen bu gidişle ya dur bakalım :)

  • stopnsilence  (29.10.09 22:27:46)
@stopnsilence, ne yapayım ama :) gerçekten uğraşıp da soruyorum. uğraşmayıp sorsam zaten benim için anlamı olmaz... bilincindeyim.

  • baba yorgun  (29.10.09 22:58:24)
ilk soruda P=-960 W olabilir, pil olduğu için. Deste kullandığınız devre inceleme yöntemine göre değişir pilin güç işareti.

  • hwfyn  (30.10.09 12:35:15)