objektif tavsiyesi

şantiyede imalat fotoğrafları çekmek için canon 650d üzerinde gelen 18-55mm objektifi kullanıyorum. küçük mekanlarda çoğunlukla açı yetersiz kalıyor. bu nedenle daha geniş açılı bir objektif aldırmak istiyorum. tak-çıkar yapmak istemediğimden 55 mm.den de küçük olmasa iyi olur. devlet dairesi olduğundan bütçem kısıtlı. tavsiyelerinize arz olunur.

muhtemelen makinede bir crop rate var. yani sensor boyutundan dolayi aslinda 18-55 diye taktigin lensi 28-88 olarak kullaniyorsun. makineyi full frame olarak degistirebilirsin ama ucuza gelmez. onun disinda 10mm lens bile taksan 16 gibi bir aciyla kullanirsin.

  • idexo  (11.02.16 14:28:47)
@idexo, bütçem kısıtlı diyorum, full frame diyorsun :)
bu hesaba göre 10mm olan bana yetebilir ama mümkünse denenmiş uygun fiyatlı marka-model önerisi lazım.

  • manuel mandalina  (11.02.16 14:51:18)
10mm objektifin ucuzu da nasil olur bilemiyorum.

bir diger sikinti 10mm olan objektif balik gozu olur. o da biliyorsun goruntuyu bukuyor. yani isine yarayacagini pek sanmiyorum. paran yoksa elindekiyle idare etmekten baska pek caren yok gibi.

bana gore 18mm'yi gercek 18'de kullanmaya calismak en mantiklisi.

full frame alamiyorsan da onun yerine daha genis aci gorebilen kompakt makineler arastirsan?
  • idexo  (11.02.16 14:57:42 ~ 14:58:23)
Samyang 14mm f/2.8 al 1300 liraya. Bulabileceğin en ucuz ve en kaliteli geniş açı bu herhalde. Tokina 11-16'nın falan daha pahalı olması lazım. Samyang'da otomatik odaklama yok ama imalat fotoğrafı diyorsun kendin de odaklarsın çok acele bir durum yok. Bu lenste biraz bozulma var ama fisheye kadar değil, dış mekanda hissedilmiyor bile. Ben yakında kendime video için bunu ve dar açı 85mm'sini alacağım, araştırdım ve tavsiye ederim.

  • rodriguez2  (11.02.16 15:02:33 ~ 15:03:23)
@idexo, ucuz değil, kısıtlı bütçeye en uygun olanı demek istiyorum. 10mm balık gözü ise işimi görmez tabii.
daha önce lumix'in bi kompakt makinasını kullanıyordum, onun da kapalı mekanlarda, düşük ışıkta performansı kötüydü.

@rodriguez2, kısa zamanda hızlı şekilde şantiyeler arası dolaşıyorum. bu nedenle bana çok uymaz ama yine de bi araştırayım, sağol.
  • manuel mandalina  (11.02.16 15:04:18 ~ 15:07:33)
İşini görecek lens tokina 11-16 o zaman. 1800 lira civarındaymış.

www.fotopazar.com

Bu arada samyangda bir durum daha var yazmadım şaşırma, exposure da manuel lens üzerinden. Lens makineyle haberleşmiyor exposure u makineden ayarlayamıyorsun. Full manuel isteyenler için o.
  • rodriguez2  (11.02.16 15:10:55)
sigmanın 10-20 de olabilir ama tr fiyatı 1800 lira. ben sana 1500e bırakırım :)

  • kallesnikof  (11.02.16 16:17:40)
@kallesnikof, sağol ama faturalı olarak mağazadan alınması gerek.

  • manuel mandalina  (11.02.16 22:21:01)