dömiglas sos?

happy moon's da beef strogonof bu sos ile geliyor acaba bilen var mı nedir nasıl yapılır? google diyor ki 5 kilo dana kemiği bilmemne kolu bacağı falan filan alakasız bişeyler

demi glace sos (böyle yazınca çıkıyor)

1/2 Litre
MALZEME
0.5 lt espanyol sos
½ lt et suyu
100 ml beyaz şarap

YAPILIŞI
Espanyol sos ve et suyu birlikte kaynatılıp, içine beyaz şarap ilave edilir. Servise hazırdır. Diger sosların yapımında kullanılır.
Not: Beşamel sos, espanyol sos ve demi glace sos ana soslardır.

diyor arsiv.ntvmsnbc.com

edit: espanyol sos dediği de bu

ESPANYOL SOS
Diğer sosların yapımında kullanılır.
1 Litre
MALZEME
3 kg küçük kırılmış sığır kemiği
300 gram tereyağ
150 gram havuç
150 gram soğan
1 diş sarımsak
1 bağ maydanoz
200 gram domates salçası
175 gram un
5 litre su
  • saleen  (29.10.09 14:07:03 ~ 14:12:20)
işte ben espanyon sos denilen şeyi nasıl yapayım ya kemik falan:)
direk beef strogonof diye aratınca kremalı mantarlı bi sos çıkıyor aslında istediğim sey o benim. sorun şu ki sosu yaparken mantar ve soğan kullanılıyor ama ben onları sevmediğimden (krema olarak uygun ama tanelerini sevmiyorum) sadece sos koyun soğan mantar istemiyorum diyorum ve yine de o sos mantar ve soğan tadıyla geliyor. yapıp ayıklıyosa bilemicem:)

  • neira  (29.10.09 14:47:10)
:) aslında sitede de mesela o bilmem ne sosunu hazırlayın sonra bilmem ne sosunun içine koyun başka bilmem ne sosu olsun gibi yazıyo :) bunar ana malzemelerdir hani mantar ve soğan mesela bu yuzden olmadan olmuyodur belki, bu durumda bence en iyisi kendi sevdiğiniz malzemelerden sos hazırlamak :)

  • saleen  (29.10.09 15:08:39)