karbonat ile kabartma tozu aynı şey mi?

hı?

değil. kimyasal olarak kapsamlı bilgiye sahip değilim ama kek vs.. için kullanacaksanız, karbonat acımsı tat verir.

  • rajaz  (09.02.16 09:04:30)
hayır değil. karbonat bir kimyasal köktür. [CO3]^-2
örnek; potasyum karbonat, kalsiyum karbonat vs. gibi.

kabartma tozunda ise karbonat kökünün başka bir element ile bileşik yaptığı kimyevi madde içerir.

karbonat, selpak, orkid ya da olips gibi markalaşmış isim olduğu için karıştırılıyor.
  • lejant  (09.02.16 09:05:43)
hala aydınlanmadım :(
evde ekmek yapımı için karbonat kullanılıyormuş bazenleri duyuru,
üf bilemedim bişe,
ne bu karbonat nerden alınır
aktar mı
market mi
yenir mi?
ing. sözlüklerde karbonat için baking soda diyor
  • sadegazoz  (09.02.16 09:28:19)
Mutfakta kullanım kastediliyorsa evet aynı şey. Anneler, ev hanımları karbonat dediklerinde kabartma tozunu kastederler. Kabartma Tozunun kimyasal adı Sodyumbikarbonattır. Kökü karbonat olup kimyasal bileşimi farklı olan kalsiyum karbonat vardır mesela, kireç-kireçtaşı olarak bilinir.Dişlerinde birikir adı tartar olur .

  • delicevat  (09.02.16 09:28:51 ~ 09:30:13)
evet marketlerde satılır.Kabartma Tozu diye beşlik paketlerde filan olur.Doktor Ötkerinde vardır.

  • delicevat  (09.02.16 09:30:00)
burada güzel açıklamış
www.yemekmutfak.com

  • sadegazoz  (09.02.16 09:31:31)
aydınlandım:)
teşekkürler duyuru

  • sadegazoz  (09.02.16 09:39:15)
sodayla maden suyu da aynı değildir deyip yeni bir tartışma başlatıyorum.

  • kakao  (09.02.16 09:43:05)
karbonat- baking soda
kabartma tozu- baking powder

  • sadegazoz  (09.02.16 09:55:53)