Favori kaliteli sağlıklı akşam yemekleriniz

Selam,

Kendime ve aileme sağlıklı akşam yemekleri listesi çıkarmak istiyorum.

Aklıma gelen birkaç örnek;

ıspanak yemeği + yoğurt + birkaç dilim esmer ekmek

Balık buğulama + bol salata + birkaç dilim ekmek
.

Bunun gibi başka örnekler geliyor mu aklınıza?

Haftanın her akşamı için bi liste çıkarmak istiyorum, desteğinizle.

Teşekkürler

Yediklerinin nitelikleri daha önemli. Örneğin esmer dediğiniz ekmek sanayi tipi mayayla gluten oranı yüksek buğdayla yapılmışsa çok da fayda beklemek doğru değil...

  • digits  (08.02.16 19:42:34)
Haklısın @digits.

Temel olarak dikkat ettiğin şeyler var mı
  • emricardo  (08.02.16 19:45:48)
taze fasülye - bulgur pilavı ve yoğurt. (ya da salata :D)

  • buckminster  (08.02.16 19:46:57)
zeytinyağlı pırasa, ayran, roka-domates-ceviz-beyaz peynir-nar-bol nar ekşili-zeytinyağlı-limonlu salata. bu akşam bunları yedim mesela.

  • shotgunwoman  (08.02.16 20:01:19)
pırasa yemeğine +1
fırında somon - yapımı çok basittir.
tam yemek gibi olmasa da ton balıklı salata da eklenebilir.
kara lahana, maydanoz, havuç ve marulu rondoda küçücük hale getir. üzerine bir paket ton balığı, ve zeytinyağı.

lifli besinlere de yer vermek lazım. benim bildiklerim, mercimek çorbası, bezelye, kuru fasulye.
naçizane ekmeği tamamen çıkarmanı öneririm.
  • puc  (08.02.16 20:09:32)
öncelikle ıspanak hakkındaki doğru bilinen yanlışı düzeltelim: yoğurtla yenildiğinde ıspanaktaki demir emilimi engelleniyor. ama c vitamini içeren bir şey ile, yeşil yapraklılardan bir salata veya portakal ile yenildiğinde bu demir emiliyor.

et suyu mercimek+ haşlanmış brokoli ve havuç + bulgur

tarhana + nohut+ bulgur

yayla çorbası + biber dolması + havuç salatası

çorba + zeytinyağlı kabak + pancarlı bulgur salatası

çorba + zeytinyağlı pırasa + buğday salatası

çorba + pöç tandır + bulgur + yeşil yapraklılardan salata

çorba + incik + bulgur + yeşil yapraklılardan salata

son olarak, mevsimi olan şeyleri yemeye gayret edin.
  • kullanıcı adı  (08.02.16 22:45:13)