salonda spor hkk sorular

bi kaç haftadır salonda temel düzeyde çalışmaya başladım, bazı sorularım var.
çok acemiyim, gömmeden verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim şimdiden :)

1. bantta yürürken bazen daha ilk 5 dk.da alt bacak kasım ağrımaya başlıyor, bu noktada devam etmek doğru mu, ne yapayım?

2. program çalışmadığım günlerde pilates ya da havuza gittiğimde sıklıkla bacağıma kramp giriyor. ne yapayım?

3. çalışma sırasında ve sonrasında kafamın iki yanında ve arkasında basınç/ağrı gibi bişey oluşuyor, bu kötü bişey midir, ne yapayım?

4. çalışmam 1.5-2 saat sürüyor. bu sırada 3-3.5lt su içiyorum, çok mu? (normalde de çok su içerim).

5. çalışırken kimsenin üst değiştirdiğini görmüyorum. karın hareketlerini yapmak için alt kata geçerken zaten ufaktan soğuyorum, bu arada tişört değiştirsem olur di mi?

6. programımı çalıştıktan sonra havuza/buhar odasına/saunaya girmemde bir sakınca var mı?

7. çıktıktan sonra genellikle tavuk dünyası vb bi yerde ızgara tavuk/et+makarna+salatalı bi menü yiyorum, uygun mudur?

1- alışık olmadığınızdandır, başlamadan önce ısının.
2- başlamadan önce iyice ısının, ısınmadan dolayıdır muhtemelen. eğer devam ederse kan testi iyi olur, magnezyum-kalsiyum eksikliği olabilirmiş. ( ben de sormuştum bunu)
3- alışılır ona,birkaç hafta sonra geçer diye düşünüyorum.
4- su içmek iyidir, 3 litre bana çok :)
5- nasıl olsa kapalı mekan, hava akımı olmuyordur, üst değiştiren görmedim ben de hiç.
6- uygundur.
  • fakyoras  (08.02.16 14:56:53 ~ 14:57:10)
1: Yürüyüş öncesi dinamik esneme yap.
2: Birincisini yap.
3: Tansiyonun yükseliyor olabilir.
4: Yeni başladıysan çok terliyor çok su atıyorsundur, o yüzden.
5: Gereksiz ama sen bilirsin.
6: Tansiyonun yüksekken saunaya girmeni çok tavsiye etmem. Havuz iyidir. Biraz dinlenip sakinleştikten sonra sauna olabilir.
7: Protein her şekilde proteindir ama kullanılan soslar falan çok tercih edilecek şeyler değil.
  • angelus  (08.02.16 15:03:09)
@angelus, dinamik esneme için bi link verebilir misin? şunun gibi mi; www.barcin.com

  • manuel mandalina  (08.02.16 15:08:40)
Şurada bazı örnekleri var, aynı isimle yine Youtube videolarını aratıp bakabilirsin: www.youtube.com

  • angelus  (08.02.16 15:12:07)
Esnetmeler çok faydalı ve rahatlatıyor. Önem verin, vakit ayırın.

  • hasmetizm 2046  (08.02.16 15:37:46)