fotoğraf makinesi neden amerika'da pahalı?

yurtdışında ucuz olması gerekmiyor muydu? sony alfa a6000 amerika'da 650 dolar yani 1800 civarında türkiye'de 1690 tl. aynı body aynı lens. neden böyle?

alım gücü.

Amazonda 130 dolara satılan casio kulaklığı hb'den 90 liraya aldım.

Alım gücü. Arz talep dengesi.
  • anonymice  (08.02.16 08:00:19 ~ 08:01:29)
Arada oluyor oyle bazi urunlerde. Gecen ay baktik dolar 3e geldi. Amerikadan daha ucuz bu makine Ben de 1600e kaptm acimadm.

  • solenkol  (08.02.16 09:43:31)
alım gücü +1

çok doğru bir örnek olmayacak belki ama işin mantığını anlamak açısından yazayım;

türkiye'de bir çalışan 2000 lira maaş alıyor ve kamera 1690 lira.
aynı işi yapan bir amerikalı 2000 dolar alıyor ve kamera 650 dolar.

hangisi ucuza aldı? para birimlerini birbirine çevirmeden bakmak lazım.
  • orient blue  (08.02.16 09:48:44)
bildiğimiz gibi sony japon malıdır. yani amerika için de ithaldir türkiye için de
stok durumu, mağazaların indirim politikası vs bir çok değişken var.

ayrıca alım gücü +315
ben de şöyle bir örnek vereyim. şubat 2016 itibariyle;
bir istanbullunun ortalama geliri ve bir new yorklunun ortalama gelirini karşılaştıralım

Average Monthly Disposable Salary (After Tax)
2,057.37 TL (istanbullu) (705.55 $)
10,484.03 TL (new yorklu) (3,595.35 $)
aradaki fark 5 kat

yani o kamera yurdum insanının aylık maaşının %82si, amerikalının maaşının %18i
  • asbe  (08.02.16 10:03:19)
Eskiden Türkiye'de daha pahalıydı çünkü Türkiye bir pazar değildi dolayısıyla markalar kurumsal olarak bu coğrafyaya girmemişlerdi. Gelen cihazlar tek tük ithalatçının tekelindeydi. Artık ülkenin her alanda eli güçlendi ve gerçek bir pazar haline geldi. Birden fazla marka resmi olarak bu lokasyonda var olunca rekabet de etmeye başladılar. Nedenlerden biri de bu.

Yukarıda yazdıkladımdan sonra bu da aşıldı ve orta gelir seviyesine çıktık. Artık orta gelirli ülkeler arasındayız. Eğer ucuzluktan yakınıyorsanız bekleyin yüksek gelir seviyesine ulaşalım görün gününüzü.
  • neotunc  (08.02.16 10:19:39)
Sadece foto makinesi değil bir çok üründe bununla karşılaşıyoruz. ozellikle klas olmus markalarda. Birkaç ay önce iphone telefonda da aynı seyi yaşadım örneğin.

  • nutella var dediler geldik  (08.02.16 10:21:43)
stok olayı da var. eğer yeni ithalat değilse, buradaki firma dolar düşükken stoklamış olabilir. her zaman dolara göre zam yapmıyor firmalar.

  • harzem  (08.02.16 10:32:13)
sony a6000 çıkalı uzun süre oldu ve ülkemize ilk geldiğinde fiyatı 2500 tl civarlarındaydı. şimdi bir üst modeli a6300 çıktı ve a6000'in fiyatı stok eritmek amacıyla düştü. ilerleyen aylarda 1500 tl'ye bile gerileyebilir.

  • halitkin  (08.02.16 12:08:50)