kanal tedavisi kaç seans sürüyor?

devlet hastanesine gidicem de kanal tedavisi için. daha önce olmadım hiç. genellikle kaç seans sürüyor? seanslar arası kaç gün boşluk oluyor?

dişe göre değişiyor. sinirlerden iyice temizlenmesi gerekiyor. en az 2 seans ama dişe göre 3-4-5 de olabilir.
bende 3 seans da 1 er hafta arayla yapıldı.

  • hoikam  (07.02.16 18:29:06 ~ 18:29:36)
o birer haftalık arada dişin durumu nasıl oluyor peki? mesela benim sol üstteki bir dişe yapılacak kanal tedavisi ama ondan sebep sol tarafla su bile içemiyorum. o aralarda nasıl olacak o dişin durumu?

  • oymak beyi  (07.02.16 18:31:00 ~ 18:31:09)
dişe delindikten sonra içine antibiyotik konuluyor. daha sonra bir dolgu maddesi ile kapatılıyor (sakızdan hallice). 1 hafta dedim ama dişe göre değişebilir. fazla enfeksiyonluysa antibiyotik fazla konulup bu süre uzayabilir.

ilk seansda sinirlerin büyük bir kısmı alındığından ağrın geçecektir. ilk seansdan sonra ağrı falan kalmaz.
  • hoikam  (07.02.16 18:34:36 ~ 18:35:02)
peki o kısımla yemek yenebiliyor mu?

  • oymak beyi  (07.02.16 18:41:34)
yenebiliyor. fakat sert seyler yemeyeceksin tabiki. ayrica orayi da kullanmak zorunda degilsin bu sure icerisinde

  • tranceforresuminglife  (07.02.16 18:46:08)
aynen sakiz cigneme. o tarz baska birsey de cigneme. sert seyler yeme orayla birsey olmaz

  • tranceforresuminglife  (07.02.16 19:18:13)
Kanal tedavisi tek seansta da bitirilebilir. Bu dişinin hala canlı olup olmamasıyla alakalıdır. Eğer çürük çok yaygın ve dişin ölmüş ise ağrın olmayana kanaldan kökü koku, irin gelmeyene kadar seanslar uzatılır. İki seans arası 1 hafta boşluk konulur genelde ama daha uzun süreler de olabilir. Geçici dolgun ağzında durduğu sürece seanslar arası sürenin uzaması çok problem yaratan bir durum değildir. Soruna gelecek olursak eğer dişin ölüyse 2-3 seansta biter tedavi. Eğer daha çok yayılmamış bir çürükse tek seansta biter

  • melankolikbirinsan  (07.02.16 20:11:38)
@melankolik tek seansta biten kanal tedavisi gormedim :)

  • tranceforresuminglife  (07.02.16 20:15:07)
@melankolikbirinsan haklı.

tecrübelerini paylaşmak güzel şey de başına gelmeyen ya da duymadığın şey yanlış diye düşünmek yanlış.

1 seans da sürebilir 5 de. ama genellilkle dersen 2 seans. seans arası boşluk da genellikle 1 hafta denir. ama bunlar hep hastadan hastaya değişen şeyler.

komşuma bu ilaç iyi gelmiş ben de aldım diye kafalardan burada da çok maalesef, en azından niyetleri iyi.
  • bir ileti paylastim  (07.02.16 21:43:55)
benim dişimde gizli çürük vardı. içten baya baya çürümüş diş ölmüş dedi doktor.
yarım saatte kanal yaptı ve bitti.

  • jrixy  (07.02.16 23:14:58)