Gözleriniz Ne zaman Bozuldu ?

Merhaba,

Şu an gözlük/lens kullanan arkadaşlara sormak istiyorum. Doğuştan bozuk olanları tenzih ederek; acaba ne zaman, kaç yaşlarınızda gozleriniz bozuldu sonradan? Sizce en büyük sebep nedir?

Master/Phd sürecinde gözlerini bozanlar var mı acaba?

7. veya 8.sinifta gozluk takmaya basladigimi hatirliyorum.

  • archery  (05.02.16 21:31:22)
bir anda duruken aa gozum bozuldu oldugunu sanmiyorum, buyuk ihtimal uzun surede olusan bir durumdur ya da dogustan.

benim gozumun bozuk oldugunu 6 yasimda farkettik.

olsa olsa genetiktir.
  • ocaan  (05.02.16 21:32:25)
Benim lisenin sonları, üniversitenin başları gibi bozulmaya başladı. O zamanlar farkına vardım yani.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (05.02.16 21:32:54)
Orta okuldan beri gozluk kullaniyorum bende

  • uzun kulaklı yalnız tavşan  (05.02.16 21:35:34)
7 yaşımda. nedenini bilmiyorum.

  • kuzey li  (05.02.16 21:36:28)
İlkokulda miyop başladı. Yıldan yıla ilerledi, en son ufak bir de astigmat edindim gözlerimden birisine.

Bildiğim kadarıyla yakından TV izlemek, bilgisayar ekranına bakmak, okumak, yazmak, yetersiz ışık vs. faaliyetlerin göz bozulmasına sebep oluşuna dair herhangi bir kesin kanıt bulunmuyor.
  • sevgikusunkanadinda  (05.02.16 21:37:23)
16 yaşımdan sonra. 0.50 astigmat ile başladı, şu anda 2.25 astigmat

  • kinematik viskozite  (05.02.16 21:44:14)
Lise sonda hafiften başlamıştı ama gözlük takacak seviyeye üniversite 2. sınıfta, 20 yaşında ulaştım. Sürekli de ilerliyor.

  • pike  (05.02.16 22:02:29)
2010'da başladı benim, miyop ve astigmat var. astigmat genetik tabii de ben 2003'ten beri sağlam bilgisayar kullanıcısıyım ve günümün büyük kısmını dizi/film izleyerek geçiriyorum. bunlar etkili olmuştur.

oyun ve kitapları saymıyorum bile.
  • nice tnetennba  (05.02.16 22:11:10)
liseye geçtiğim yaz mal gibi tüm gün evde pc oyunu oynuyordum. haziranda sorunu olmayan gözler eylülde 1,5 miyop oldu.

  • ekonometri okuyan adam  (05.02.16 22:25:51)
22 yaşındayken 9 tane monitöre bakarak iş yaptığım sırada bozuldu. Sık sık izleme/bilgisayara bakma/okuma hatta karanlıkta film izlemek vs gibi şeyler büyük etken.

  • amelie poulain  (05.02.16 22:35:21)
15 yaşında bozuldu, lisans, master ve phd süresince ilerliyor, durduramıyoruz.

  • devilred  (05.02.16 22:38:07)
İlkokul 5. sınıfta gözlük takmaya başladım. 11-12 yaşları yani.
En büyük sebep genetik olması. Anne ve babada göz bozukluğu var.
Benim epey ileri, ikinci sebep olarak da ortaokul civarında gözlük takmıyor oluşum. Baya hızlı ilerlemişti o dönem.
Bir diğer sebep de bilgisayar. Yıllardır çok vakit geçiriyorum karşısında, ne de olsa ekmek teknemiz, sürekli ilerledi gözüm. 29 yaşına geldim anca durdu galiba, umarım durmuştur yani :(
  • Lethe  (05.02.16 22:40:33)
Kitap okumaktan ve elbette internetten astigmat çıktı bende. Bu yıl. 22 yaş. Diğerleri de zamanla çıkacaktır miyop, hipermetrop vs... Ama istiyor muyum? Hayır.

  • wibbly wobbly timey wimey stuff  (06.02.16 00:18:50)
ilkokulda bozuldu, daha doğrusu bozulduğunu iddia ettim sanırım o kısmı hatırlamıyorum. gözlük takmaya çok hevesliydim, annemin söylediğine göre en başta takmasaydım ilerlemeyecekti. 0.25 ile başladım, 3 ile bitti. sonuç lazer operasyon. genetik değil, ailede benden başka kimsede yok.

  • peggy  (06.02.16 00:28:38)
Lisenin sonlarina dogru farkettim. Cok kitap okumaktan oldu diye dusunuyorum. Bir de isigi kapatip kucuk bir lambayla kitap okumayi cok seviyorum. Genelde de boyle okudum/okuyorum. (Hala daha) Binaenaleyh sonuc kacinilmaz oldu. Lise sonlarinda 0.25 ile baslayan bozukluk su an 3.00'a kadar yukseldi.

#Gozluk4ever
  • papillon7  (06.02.16 13:26:12)
Valla 4. ya da 5. sınıf olabilir. Genetik bence sebebi. Bir de televizyonu dibine girip izliyordum.

  • rivulet  (06.02.16 13:28:02)
24 yaşındayken bozuldu.

  • ginevra molly potter  (07.02.16 23:29:24)