eşiniz maaşınızı biliyor mu?

benimkisi biliyor. ancak bugün beklediğimin üstünde bir zam aldım.. ve eşimin maaşına göre benimki epey yükseldi.

içimde söyle bir dert var biz çift olarak para bulunca harcıyoruz. kredimiz kredi kartlarımız.. son 1 aydır harcamaları kısmıştık zora gireceğiz diye. bu arada evde eli sıkı olan da benim.

acaba eşime zammımın bu kadar yüksek olduğunu söylemesem; hem çok az bir zam aldı iyice üzülecek eve para getiremiyor diye. hem de bu kadar zam aldığımı söylemezsem harcamalarımıza dikkat etmeye devam edeceğiz ve ben bu biriktirdiklerimi ortak hesabımıza atabılırım.

amacım ondan para gizleyip gizlice bisiler almak diil yani. yine bizim için biriktirmek.

ama söylemezsem büyük vicdan azabı çekeceğim. söylersem de kol gibi harcamaya yine devam edeceğiz. her ne kadar bak bu zam olmamış gibi düşünelim ben her ay şu kadar parayı vadeli hesabımıza atim desem de o paranın varlığı öncelikle onu o istiyor diye onu kırmamak için beni de harcamaya teşvik edecek.

kendi arkadaşlarıma sordum maaş kartını eline veren de var daha az aldığını söyleyip bununla ailesine yardım eden de borçlarını ödeyen de..

  • polypropylene  (03.02.16 13:07:07)
bence eninde sonunda bilecek. sen para kacirmiyorum desen de bir sorgulama olacak. Ben olsam hic girmezdim bu islere.

  • oshamahue  (03.02.16 13:07:40)
Bence zammı da söyle, biriktirmek istediğini de söyle.

Yalan kötüdür. Birikim yapmak iyidir.

Daha iyisi aldığın zam eğer yeterliyse örneğin 1-2 yıl içerisinde ödeyebileceğin bir yatırım yap. Yazlık olur, küçük bir arsa olur.

Çarçur olmasın.

yalan kötüdür.

ben kendi adıma böyle bir şeyi öğrensem çok kırılırdım.
eşini kırma.
  • mhm  (03.02.16 13:10:56)
Eşim maaşımı geçtim, ayda kaç para nakit harcadığımı bile bilir.
Ben de onun ne kadar harcadığını.. Gelirlerimizi tek elde (ben) toplayıp bankaya yatırırız, ardından ay sonunda nakit harcamalar ve kredi kartlarını düşüp birikimizi hesaplarız.
İyi niyetli bile olsa sanki bir süre sonra sorun çıkartabilecek bir durum gibi sizinki..
Güven meselesi..
  • quaker  (03.02.16 13:13:40)
söyle. ilerde öğrenirse daha büyük sorunlara yol açar. ayrıca eşin dışında kimseye söyleme, o da söylemesin.

  • Improbable  (03.02.16 13:14:12)
Ne güzel kadınsın sen...
Bu yalan sayılmaz, aklına koyduğun şeyi yap.
Öğrendiğinde sana kızmayacaktır.
  • straples  (03.02.16 13:14:18)
ben kesinlikle dayanamaz söylerdim, ama peşine de ben zam almamışım gibi düşünüp ekstradan gelen parayı direkt birikim hesabına aktaracağım diye ekleyebilirsiniz. bizde de eşim aynı durumda maaşı umduğumuzdan çok daha fazla arttı. daha dün konuyu öğrenir öğrenmez aradı ve beklentimizin üstündeki kısmını da birikim hesabına yatırmaya karar verdik.

  • kakamelsokoban  (03.02.16 13:14:46)
Birlikte yatırım yapmaya teşvik edin. Niyet güzel olsa da bazı insanlar yalan konusunda hassastır.

  • Abdurrahman  (03.02.16 13:17:54)
biriktirmek istediğin kısım kadarıyla emeklilik falan filan gibi bişeye girmeyi teklif et direk. ikiniz için de aylık belli bir miktar artık buraya yatacak yoksa siksen biriktiremeyiz falan diye ikna et.

  • dodi el ford  (03.02.16 13:18:45)
eğer aklından "maaş zammı aldığımı söylemesem mi" düşüncesi geçtiyse bile o ilişkide sıkıntı olduğu bellidir. Bence söyleme, yani ilişki uzun sürmez zaten diye tahmin ediyorum, ayrılık esnasında maaşını bilmemesi iyi olabilir. Bak kadın veya erkek olduğunu bilmeden yazıyorum bunları. Aynı durumda o olsa ne yapardı diye düşün. Eğer "o da söylemezdi heralde" derseniz o ilişkiye daha fazla yatırım yapmayın derim. Eğer "o hayatta böyle birşey yapmaz, mutlaka söylerdi" diyorsanız, problem sadece sizde demektir. İlişki esnasında belki karşı taraf sizin bu içten pazarlıklı karakterinizi süspanse edebilir ama değişik olaylarda yıpranma payı artacak ve ilişki sorunlu hale gelecek demektir. "Amma abarttın" demeyin, çünkü gelir-gider dengesinin ortak planlanıyor olması ilişki için önemli bir tahkimat direğidir, yıkılmasını istemezsiniz. Eğer gelir gider dengesini etkileyecek bir hamle varsa, iki tarafta bilmelidir. Gizli yapılan bir alışveriş, gizli borca girmek, maaş artışı gizlemek, gizli ek gelir elde etmek. ne amaçla olursa olsun zarar verir.

  • theli  (03.02.16 13:19:40)
eşine dürüst ol. ekstradan gelen parayı birikim hesabına aktaracağım deme ama bence. eşine emrivaki olur. her konuda ortak karar almalısınız. beraber yemeli beraber biriktirmelisiniz. yavaş yavaş kısın beraber.

  • freetakilir  (03.02.16 13:22:42)
"Beklediğimden çok zam aldım ama ne kadar olduğunu söylemiycem, birikim hesabımıza koyucam bi kısmını, haberin olsun" de. Üslup değişebilir ama tema bu olsun.

  • baba jo  (03.02.16 13:38:58)
Ben de benzer durumlarda ( ekstra para geldiginde vs) söylüyorum ama parayi onun eline vermiyorum. Bende kalınca da yarısından fazlasını birikim hesabına atabiliyorum (aaa hiç de param kalmamış ki filan diyerek). Birkaç ay sonra da birikmiş şekilde olan parayi gösteriyorum. Ya da ihtiyaç anında çıkarıp veriyorum. Böyle böyle borçların hepsini kapattırdim. Tablet mablet gibi ekstra bir sürü şeyi zorlanmadan aldik.

Demem o ki söyleyin ama parayi ona vermeyin, param bitti demek de gerçekten pembe yalan. Çünkü sonra çıkarıp veriyorsun.
  • fraise  (03.02.16 13:39:28)
gizlemek hoş değil yalan söylemek affedilir bir şey değil.

  • sayns  (03.02.16 13:44:45)
bence zammı söyleme birikim yap. esine soylersen birikim yalan olur gibim geliyor.

EDİT: sonra ögrenirse o da sıkıntı ya.
  • all girls dream  (03.02.16 13:51:49 ~ 14:10:43)
Zart olduysa o ilişkide sikinti olduğu bellidir bok olursa o ilişki cok sürmez. Amk ilişki düşmanları. Kadın iyi birşeyler yapmaya çalışıyor herifin aklına gelenlere bak. Neyse.

Poly hanım zaten söylenmiş. Ne kadar niyet iyi olsa da yalan herşeyi mahvediyor. Biz iyi niyetli insanların genelde huzuru böyle ufak tefek şeylerden kaçıyor. Eşiniz zaten bu mevzuda hassas, gurur yapabilecek bir yapıdaysa hiç boşuna eğri büğrü yollara başvurmayın doğru yoldan devam edin. Hem şimdiye kadar tutumlu davranamadınız diye bundan vazgeçmeniz de gerekmiyor. Önünüzde uzun yıllar var inş. Bu sene sen cok zam alırsın seneye o on numara maaşlı bi teklif alır oraya geçer. Geçer yani bunlar. Yalan olmasın yeterki.
  • klar  (03.02.16 13:58:46)
hadi bi şekilde öğrendi diyelim. nasıl açıklayacaksın o zaman bu durumu?

birbirinize yalan söylemek yerine 'para bulduk harcayalım' kafasından çıkın bence. koskoca insanlarsınız.
  • elorelia  (03.02.16 14:02:49)
asla eşinin arkasından iş çevirme.parayı kendine ayırmıyorsun ve iyi bir şey yapmak istiyorsun ama güveni yıkma.oturun bir bütçe yapın ve ona göre harcayın ama asla güveni yıkmayın.

  • izmirlimuh  (03.02.16 14:07:46)
Yalan iyi degildir. Ortaya cikarsa sizin iliskiniz ciddi buyuk yara alir. Maasinizi soyleyin, zam kismina dokunmayacaginiza birbirinize soz verin ve beraber biriktirin

Esimin massinin iki kati kadar kazaniyor(du)m (ucretsiz izindeyim). O zaten neredeyse hic para harcamaz. 1 kredi kartimiz var, onu benim maasimdan oduyoruz. Faturalari paylastik aramizda. Geri kalan maasinin neredeyse tamamini ortak hesaba vadeliye koyuyor, acil lazim olursa diye ufak bir miktar maas hesabinda birakiyor

Benim de maasim vadesizde dururdu, kredi karti odenirdi. Ozellikle vadeliye almamistik acil durumlar icin. Orada biriktirdim para. Simdi kredi karti hala o hesaba bagli, 5-6 ay yetecek kadar daha para var
  • la noix  (03.02.16 14:10:33)
zammi soyle, hic yokmus gibi davranacgiz ama de, ben o parayi suraya yatiriyorum de.

  • fayfim  (03.02.16 14:22:21)
evli değilim ama evli olsam bilirdi.

  • hayirsiz  (03.02.16 14:24:51)
es bilmeyecek de kim bilecek aga. maas soylememe olayinin da bokunu cikarmamak gerek. nasil bir kulturse kimse kimseye borc vermemek icin kimseye maasini soylemiyor.

  • baldur2  (03.02.16 14:27:44)
Eşine zammı söyle ama para biriktirmek istediğini de söyle, söylemezsen ilerde ihtiyacınız olduğunda aa bende para vardı mı diyeceksin ? Ayrıca böyle bir şeyi eşinle konuşabilmen lazım.

  • elikası  (03.02.16 14:45:30)
yarın öbür gün ortaya çıkarsa hoş bir durum olmayabilir.

  • safepassage  (03.02.16 14:48:06)
ikimizde biliyoruz böyle bişeyi ben yapamam öğrenirse çok kırılır böyle bişeyi o bana yapsa kırılmayı geç kesinlikle altında başka bişey arayıp çok büyük olay çıkartırım :)

bence hiç yalana dolana bulaşma söyle gitsin.
  • mantarliborek  (03.02.16 14:55:19)
Bugune kadar soylemissin bundan sonra da soyle. O alsa o da soylerdi herhalde.

Ama birikim yapmak istedigini de belirt.
  • halitkin  (03.02.16 15:07:34)
Soyle soyle. Söylemezsen ilerde sıkıntı olur

  • nucleon  (03.02.16 15:08:17)
para insan hayatında bir araçtır. yüceltmeye gerek yok. evlenince söylerim, hatta ben kontrol etmekte zorlanırsam direkt ona veririm maaşı. beni bozmaz. o kontrol edemezse ben yönetirim mali işleri.

  • icim urperiyor  (03.02.16 20:02:23)
küsüratlarını ve ek tazminatları bilmez

  • Fritz-X  (03.02.16 20:06:24)
saklamak bana da doğru gelmiyor. bu durumda olsam ben söylerim. o yükü taşımam.

  • nakippoyraz  (03.02.16 21:34:47)
Biliyor her ay aldığımız maaşları tam söyleriz

  • basond  (04.02.16 00:21:47)
soyleyince daha cok harcamaktan korkuyorsun, ama hicbir seyi varsaymayin, baskasi adina karar vermeyin. keske bunu aynen ona da aktarabilseniz. belki biriktirmek icin motive olursunuz.

  • bir varmis bir yokmus  (04.02.16 00:40:20)
Öyle birşeyi eşin sana söylemeseydi ne kadar kırıcı olacağını bir düşün...

  • physcos physcos  (04.02.16 01:44:05)
herkese teşekkür ederim. sizlerin de cevapları ile eşime maaşımı söyledim. tahmin ettiğim gibi üzüldüğünde de burada cevap veren bir arkadaşın dediği gibi işler değişken belki bi zaman sonra işini değiştirdiğinde sen daha cok alacaksın gibi motive edici konustum. sonrada bu beklemediğimiz farklı hiç yapılmamış gibi düşünüp ortak hesabımızda biriktirmeyi teklif ettim kabul etti. çok rahatladım valla.

  • polypropylene  (04.02.16 14:58:08)