Tek Taş Yüzük Sorunsalı

Malum sevgililer günü yaklaşıyor. evlilik teklifi için en güzel zaman.

Şimdi sorun şu; gidip ZEN den falan 0.12 karat tertemiz 100 metre öteden parlayan bir tektaş almak mı lazım. yoksa 0.28 karat falan civarı hafif kirli pırlanta mı almak lazım. 3 aşağı 5 yukarı fiyatları denk gelebiliyor.

Kısaca boyu mu önemli işlevi mi ?

a şıkkı eğer fiyat farkı çok değilse.

  • interview with the vampire  (03.02.16 09:30:49)
kesinlikle boyu. "hafif kirli" dediğin zaten çıplak gözle fark edebileceğin bir şey değil.

  • peggy  (03.02.16 09:38:21)
bence boyu daha önemli ama clarity de önemli :/
ancak bu yaz evlenen bir arkadaşım diyor ki zen'den tek taş aldığınızda ilerleyen zamanlarda fark ödeyip taşı büyütebiliyormuşsunuz. her yıldönümünde bir tık büyütürsünüz artık :)

  • kayranin kedisi  (03.02.16 09:55:44)
onların kirli dedikleri bizim gözle pek ayırt edemediğimiz şeyler oluyor. o yüzden boyu diyorum ben de. bu arada tebrik ederim. darısı başıma :)

  • kakao  (03.02.16 10:00:02)
  • yue  (03.02.16 10:00:28)
ben küçük de olsa temiz olanı seçerdim. tamam çıplak gözle farkedilemeyecek birşey bu ama diğer türlüsü sadece gösteriş gibi geliyor bana. büyük ama aması olan bir yüzük takmak istemezdim. küçük zarif ve aması olmayan yüzüğü tercih ederdim

  • avonkatalogu  (03.02.16 10:09:21)
mininmum 0.40 diyorum.

  • zam sampiyonu domates  (03.02.16 11:02:09)
@zam sampiyonu domates , şuan 3000 ve üstü TL verebilecek durumda olmadığım için düşük karatlara bakıyorum. ortalama 1500-1800 TL gibi bir bütçe ayırdım.

  • janavarorion  (03.02.16 11:22:36)
bütçe söylerseniz yardımcı olmaya çalışayım.

  • golazo  (03.02.16 11:23:49)
zen'den alma kapalıçarşı'dan al, pazarlık yap. en az 2 katı karatı alabilirsin 2000'e sıkı bi pazarlıkla.

  • confessions of an adman  (03.02.16 13:02:45)
ZEN i örnek olarak verdim. çünkü sertifikası güvenilir diye. herhangi bir kuyumcu bana photoshoptan çıkma, üstüne kültür bakanlığı hologramı yapıştırılmış kağıt verse aradaki farkı bilemem :) belki o pırlantanın bile değildir. swarovski yi pırlanta diye verseler anlamayabilirim. çok yabancıyım konuya

  • janavarorion  (03.02.16 13:23:52)
pırlantaların sınıfları genellikle çıplak gözle anlaşılmaz. (n-z ya da k olmadığı sürece onlar hafif sarımsı oluyor)

bence zen'e falan para bayılma, nuru osmaniyeye git, zen de ordan alıyor zaten. imalatçılardan al. mesela euro dimond var, internet sitesinden fiyatlara bak, %30 daha uygun olarak nuruosmaniyeden alırsın.

Ama lütfen teklifini sevgililer gününde etme
  • köfte  (03.02.16 13:23:59)