sırbistan'da bırakılan araziyi geri almak hayal değil mi?

dedemler 1907'de balkanlardaki karışıklıktan ötürü bosna hersek'ten anadolu topraklarına göçmek zorunda kalmışlar, bir dolu araziyi de bırakıp. şimdi bir akrabamız oradaki arazileri geri almak için uğraşıyor. verasetleri filan topluyor. aradan 102 yıl geçtikten sonra bu arazilerde hak iddia etmek, geri almak mümkün müdür arkadaşlar? dediğim akraba bu topraklara gitmiş, sınırlar değiştikten sonra sırbistan'da kalmış bu araziler. bir çoğu öylece duruyormuş. bir kısmına domuz çiftlikleri kurulmuş vs.

eldeki belgeler neler? konuyu ciddi olarak görüşelim mi? ilgilenebilecek ve sırbistanda gerekli rüşverleri verebilecek tanıdıklarım var da.

tabii ki sevabına değil bu arada yanlış anlamayın
  • Karluk  (28.10.09 14:14:57)
sırbistan konsolosluğuna başvurun sağa sola para yedirmeye başlamadan önce.

  • plainwalker  (28.10.09 14:26:35)
sırplar size kucak açacak, ya biz de sizi bekliyorduk gelin alın şu toprakları gözümüz gibi baktık zaten türkleri de çok severiz diyecekler...

ancak ilginç bir nokta söyleyeyim
geçmişte -bugün de pek değişmemiştir- türkler sırplar için en çok aşağılanası insanlardı, nefret ederler. hiç sevmezler, çingeneler ve türkler dünyanın en aşağılık insanlarıdır derler.
ilginç olan kısmı şu:
hükümet ve devlet için türkiye çok önemlidir. ilginç değil mi? geçmişte daha da önemliydi bugün de değer verirler.
hatta bir bakanları duyduğuma göre neden türkleri bu kadar çok sevdiğini soran bir generale:
-çünkü onlar istesek de istemesek de bizim babalarımız, kaç sene burada kaldılar, istesek de istemesek de analarımızı siktiler demiştir
bu olay da sözüne güvendiğim biri tarafından anlatıldı bana, yani evet bakan orospu çocuğu :)
  • Karluk  (28.10.09 14:39:02)
sırbistandaki Türk konsolosluğuna da başvurabilirsiniz.buradaki sırbistan konsolosluguyla da gorusun.

  • adel  (28.10.09 14:40:50)
tapu vs duruyorsa sırbıstandan bi cevap alamazsanız direk aihm e gidileiblir.

  • bryan fury  (28.10.09 14:41:01)
tapuda babamın babaannesinin ismi çıkıyormuş, elimizde tapu yok. benim merak ettiğim üzerine konulan yerlerle ilgili zaman aşımı yok mu bu gibi durumlarda? 102 yıl geçmiş çünkü

  • adivar  (28.10.09 15:41:42)
"tapu vs duruyorsa sırbıstandan bi cevap alamazsanız direk aihm e gidileiblir"

hiçbir konuda direk aihm'ye gidilmez. Avrupa insan hakları mahkemesi, herhangi bir konuda iç hukuk yolları tükendikten sonra başvurulacak bir kanaldır.
  • rygard  (28.10.09 22:15:23)
bu işin bir kaç sırpa rüşvet vermeden olabileceğini düşünmek saflıktır.
sağa sola para yedirme diyen arkadaş bu işlerden benim kadar haberi olmayan biri besbelli.
elbette bütün resmi kanallara başvur, dilerim de başarırsın. ama sanmıyorum.
yine resmi kanaldan halledilecek ama dediğim gibi rüşvet kaçınılmaz bunun içinde güvenilir insanlarla çalışılması kaçınılmaz. yani büyük ihtimal o akrabanız kendi çabasıyla başaramayınca destek arayacak ve bir dolandırıcıya gidecek, o kişide şu lazım bu lazım diye onu yolacak bugündü yarındı hay allah tam oluyordu ama falanca aksilik oldu diyecek bi kaç sene para tırtıklayacak...
bunun için bu işlerden anlayan sırbistanı ve hukuğu bilen güvenilir insanlarla çalışmanız gerekiyor diye düşünüyorum.
kendimi de kastetmiyorum
ama kişisel çabanızla anca babayı alırsınız
kişisel çabayla başarılı olmak için çok güçlü olmalısınız
  • Karluk  (29.10.09 10:47:59)