sgk matrahını 2015 aralıkta aşan tutar 2016 ocakta bordroda

sgk matrahını 2015 aralıkta aşan tutar 2016 ocakta bordroda gösterilebilir mi? her sene sıfırlanması gerekmez mi. aksi takdirde 2016da 2015 için sgkya prim ödenmiş olur.

şöyle bir açıklama yapmışlar:
SGK Devir matrahı Yasal olarak şu şekilde ifade edilmiştir.
Bazı işverenlerce sigortalılara ay içinde hem ücret, hem de ücret dışı ödeme yapılabilmektedir. Bu durumda, ücret ve ücret dışı ödemelerin toplamı kimi zaman prime esas aylık kazanç üst sınırını aşabilmektedir. 5510 sayılı Kanunun, 01.10.2008 tarihinden buyana uygulanmakta olan ikinci fıkrasında yer alan, ücret dışındaki ödemelerin, yapıldığı ayda üst sınırın aşılması nedeniyle prime tabi tutulamayan kısmı, ödemenin yapıldığı ayı takip eden aydan başlanarak iki ayı geçmemek üzere üst sınırın altında kalan sonraki ayların prime esas kazançlarına ilâve edilir.”

ücret dışındaki ödemelerle prime esas kazanç tavanı aşılmışsa sonraki iki ayda da prime esas kazançlara ilave ediliyor. bu ödemeleri 2016 ocak-şubat ayında almışsınız gibi prim kesiliyor. primler aylık olarak ödenir. yılın değişmesi fark etmez.

  • ganbatte  (01.02.16 16:04:24)
sarkan matrahta ay yıl fark etmiyor. ocakta da devam eder.

  • freya  (01.02.16 16:04:45)