yönetmeni kadın olan filmler

sinema endüstrisindeki kadın erkek eşitsizliğine dikkat çekmek için #52FilmsByWomen etiketiyle bir farkındalık hareketi başlatılmış.

(git: istanbulalt.com)

hemen şimdi açıp izleyebileceğimiz, kadın yönetmeni olan film önerileriniz var mıdır?

Lost in Translation (2003)

edit: haberi şimdi okudum :) bakıcam yazarım birazdan.

yeşim ustaoğlu - Pandora'nın Kutusu

Tomris Giritlioğlu - Güz Sancısı, Salkım Hanım'ın Taneleri

Pelin Esmer - Gözetleme Kulesi, 11'e 10 Kala

çok iyi filmlerdir. Türk yönetmen önermek istedim. yabancı aklıma geldikçe güncellerim.
  • efelerin efesi  (30.01.16 20:22:48 ~ 20:30:45)
haberde de dediği gibi Sofia Coppola ya da Kathryn Bigelow hariç

  • uzaydoguluafro  (30.01.16 20:26:30)
Ondi Timoner - We Live in Public (2009)'de çok iyidir, ama belgesel katagorisinde.

  • efelerin efesi  (30.01.16 20:40:49)
koprudekiler

  • partizan  (30.01.16 20:41:37)
  • i was made for you  (30.01.16 20:44:32 ~ 20:52:35)
Açıkçası bu linkten bir film listesi çıkacak ve orada film seçeceğiz sanmıştım.
Liste varsa da, Iciar Bollain'in Te Doy Mis Ojos'u kesin vardır diye düşünüyorum. Kadın filmi, kadın yönetmen.

Bir de yönetmeni bir kadın değil ama Mısırlı yönetmen Yousry Nasrallah'ın Ehky Ya Scheherzade'ı izlediğim en iyi kadın filmlerinden biridir.
  • aychovsky  (30.01.16 20:55:50 ~ 20:56:46)
yesim ustaoglu turk kadin yonetmenler icinde bence en yetkini. araf da guzeldir.

ilksen basarir - atlikarinca (baska dilde ask'tan hic hazzetmeyen birisi olarak atlikarinca'yi begendim)
  • entrapmen  (30.01.16 20:56:01)
lake bell - in a world. konuyla da alakalı hem

  • feykalade  (30.01.16 21:34:19)
Dönüş - turkan soray

  • aksiyom  (30.01.16 22:14:54)
linklere bakmadım ama kimse yazmamıs sanırım: NADINE LABAKI. zaten cok filmi yok. once karamel sonra where do we go now yardır kank

  • slalom  (31.01.16 00:53:13)
rosanna arquette'in çektiği ve sinema endüstrisindeki kadın oyuncuların maruz kaldığı baskı temalı bi belgesel var: Searching for Debra Winger (www.imdb.com)

sorunu görünce aklıma ilk o geldi.
  • captainhaddock  (01.02.16 21:37:21)