[]

Şeker hastlığına yakalanmadan kurtulmak

Sülalemde çok kişide ve babamda var bu şeker hastalığı. İnternetten araştırdım bir kaç belirti var. Özellikle tatlı isteği. Tamamen yakalanmadan kurtulmak mümkünmüş. Bunun için dahiliyeden randevu alıp test yaptıktan sonra doktorun önerdiği şekilde devam etmeyi düşnüyorum bu yeterli mi?
 
hocam aynı mesele (yani risk) bende de bulunmaktadır. doktora git, testlerini yaptır. yaşın genç olduğundan büyük bir ihtimal sorun görünmeyecektir. ancak ileride bu riski geciktirmek için şunları mutlaka yapmalısın.

1. sağlıklı yaşa
2. stresten uzak dur.
3. sağlıklı ve dengeli beslen
4. hayatına sporu bir ritüel olarak sok ve düzenli olarak haftalık antreman yap. Eğer kendini disipline edemiyorsan mutlaka bu konuda bir uzmandan yardım al.
  • tahtelbahir  (29.01.16 18:33:59) 
aynı şeyden korktuğum için hastanede açlık ve tokluk kan şekerimi ölçtürdüm neyse ki bir şey çıkmadı ama çıkmayacağı anlamına gelmez.

ardından buğday göbeği isimli kitabı aldım okudum hatmettim. ardından karatay mutfağı kitabını aldım okudum ve hatmettim ve hayatımı o iki kitapta yazılanlara göre düzenledim.

kısaca ekmeği, tatlıyı, abur cuburu, büyük ölçüde meyveyi hayatımdan çıkardım.

günde iki öğün yiyorum ama iyi yiyorum. karbonhidrat merkezli değil protein merkezli besleniyorum.

bol su içiyorum.

yazın ve ilkbaharda bisiklete biniyorum kış ve sonbaharda spora gidiyorum.

kilit noktalar; hayatında hareket olsun koşu yürüyüş bisiklet vs bir şekilde olsun ve ekmekten, tatlılardan uzak dur.
  • halitkin  (29.01.16 18:37:52 ~ 18:46:10) 
Tip 1 diyabet zaten küçük yaşlarda ortaya çıkıyor, erişkin yaşta (25 yaş) çıkanlar "Latent autoimmune diabetes in adult" diye bilinen daha tuhaf bir diyabet türü. Genetiğinde varsa bundan kaçış yok. Yani olursa olur. Tip 2 diyabete de genetik faktörler önemli. Ailesinde şeker hastası olan kişilerin 35 yaşından sonra, özellikle kilo almaya başladığı bu yaşlarda hastalığın ortaya çıktığı biliniyor. Fakat bu hastalık 35 yaşından sonra ortaya çıksa bile başlangıcı bir 10 sene öncesine dayanıyor oluyor genelde. Yani şeker hastası tanısı konulduğunda, en az 10 sene önce zaten hastalık başlamış ve vücuda zarar vermiş oluyor. Yani gördüğün gibi baya riskli bir durum. Sen sağlıklı yaşa kilo alma, gerisi biraz şans.


  • angelus  (29.01.16 18:45:53) 
Spora başlamayı hep düşünüyordum bir başlasam düzenli şekilde hep gitsem çok isterim. Kendimi dizginliyordum eskiden artık onu da yapmıyorum. Babaannem şeker hastasıydı ayaģında çıkan bir yara yüzünden bacağî kesildi. Özellikle böyle olaylardan dolayı çok korkuyorum şeker hastasi olmaktan.


  • six packsiz  (29.01.16 19:13:06) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.