askerlik, yurt dışında yüksek lisans

Mezun olduktan sonra yurt dışında yüksek lisans yapmak istiyorum. Şimdi diyorum ki askerliğimi yedek subay olarak yapayım oradan gelecek parayı da yüksek lisans için harcayayım. Ama aklımda bir soru var. Mezun oldum askerliği yaptım oradan da yüksek lisans için başvuru yaptım vs. derken 1.5 belki de 2 yıllık bir kayıp olacak(eğitim açısından) bu durum beni düşündürüyor. Düşündüğüm şey mantıklı mı sizce ? O kadar sürede körelme gibi bir durum olur mu ?

Not: mobilden girdiğim için bodoslama yazdım. Kusura bakmayın.

1)askerliği yedek subay yapmanın garantisi yok. yani kağıtta "yedek subay istiyorum" kısmını işaretleyince kesin yedek subay olmuyorsun. makine/elektrik müh isen ortalamanda 3 üstüyse ihtimal artıyor tabi.
2)kendi bölümünün üzerine yapacaksan körelme olur tabi ama çabuk aşarsın.
3)bir şekilde para biriktirme fikrin iyi ama bu yol pek kesin değil alternatif de hazırla
  • konskenkova  (26.01.16 18:49:15)
@konskenkova elektrik mühendisiyim ama 3 üstü ortalama zor. 2.7-2.8 falan gelir herhalde. Benim anlamadığım tsk'ın ortalamaya neden baktığı.

  • lathspell  (26.01.16 18:53:09)
Yuksek lisansta hele de ydisinda her yastan insan var, kimse trdeki gibi kendini cok sikmiyor yani.
Genclerle beraber olcam, ben yasli olcam:(( diye dusunceler olnasin yani.

1.5-2 yilda unutmazsin, unutursam tekrar edersin buyuk sikinti dgil bence :)
  • kuehles blondes  (26.01.16 22:04:37)