kiranın yasal sınırdan fazla artırılması

bi arkadaşım 850 liraya oturuyordu. ev sahibi çevreye zam geldi ama diyip 1000 lira yapmak istiyormuş. çocuğu falan da oldu kış vakti uğraşacağımıza ev sahibiyle kötü olmadan otursak mı diyorlar ama 150 birden nasıl artırabilir ev sahibi? kiracının bu noktada mağdur olmadan kullanabileceği hakları neler?

Ev sahibi çevreye zam geldi diyerek kafasına göre zam yapamaz. Sözleşme gereği yasal zammını yapar ki o da 50 lirayı geçmez şu anda.

Ev sahibi kontrat tarihinden 3 ay öncesinde yazılı olarak "geçerli bir sebep" belirterek sizin kontrat sonunda evden çıkmanızı isteyebilir. 3 aylık süre geçmiş, kontrat tarihi gelmişse kontrat otomatik olarak yasal zamla yenilenir.

Kısacası evde oturan kiracı 1 sene daha yasal zammını yaparak paşalar gibi oturabilir. Yasal hakkıdır.
  • Abdurrahman  (25.01.16 15:41:14)
www.yeniemlak.com

yasal arttırım neyse ona göre arttırıp(gerekirse kuruşu kuruşuna) yatırsın.
  • prezarlatif  (25.01.16 15:42:49)
Yasal olarak %10 zam yapabilir. Bunu belirtip 950 olsun orta yolu bulalım gibi bir teklifte bulunabilir.

  • roe  (25.01.16 15:44:23)
Yasal olarak %10 zam yapamaz! Bilip bilmeden yorum yapmayın arkadaşlar. İlgili yasayı okuyun.

  • Abdurrahman  (25.01.16 15:45:54)
Yasal zam oranı % 5,5 - 6'yı geçmez.

  • teknikekip  (25.01.16 15:47:54)
sözleşmede aksi belirtilmedikçe (tefe+üfe)/2 yapmalı.

  • [silinmiş]  (25.01.16 15:49:27)
yapamaz

  • cevizlikarpuz  (25.01.16 16:33:47)
Herkes her kafadan bir şey yazmış.

Sözleşmede ne yazarsa yazsın, 2013 yılından bugüne ev sahibi kiracısına ÜFE'den fazla zam yapamaz. Ocak 2016 ÜFE oranı %5,28 olduğuna göre kira 895 TL oluyor. Arkadaşın bu kirayı ödesin. Ev sahibi daha fazlasını istiyorsa ihtarname çeksin. En az en 6 en fazla da 10 yıl oturabilir. Yiyosa yasal yollardan olmayan hakkını arayabilir ev sahibi.

Terbiyesizliğin lüzumu yok. (Ev sahibine atarlandım şu an)
  • lcha  (25.01.16 16:43:47)
eskiden çevre daire fiyatlarına göre ev sahibi kirayı artırabiliyordu, yok mu artık o?

  • paltar yuyan masin  (25.01.16 17:41:31)