elektrik, elektronik. iş,güç,enerji ve verim problemi var ve yapamıyorum takıldım.

2kw'lık bir elektrik sobası 200 Volt'luk bir doğru akım kaynağına, 2.5 mm² kesitli, 2x50 m uzunluğunda bir bakır kablo ile bağlanmıştır.

a) kaynaktan çekilen akım?
b) ısıtıcı üzerindeki gerilim düşümü?
c) ısıtıcı üzerinde harcanan gücü (elektriksel)
d) ısıtıcı üzerinde harcanan ısı miktarını, 10 saat için kalori cinsinden
e) ısıtıcının verimini

bulmam gerekiyor.

----
resim de ekledim. çizdim yani. seri olarak düşüneceğiz.

formül kullandım... R=p.l/s -> R=0,712 olarak buldum, bu kablonun direnci. peki buradan sonra diğerlerini nasıl bulacağım?

ısıtıcının direncini nasıl bulacağım?

Keşke 2 sene önce sorsaydın (: detaylı şekilde anlatırdım :)

  • maresal jedi  (26.10.09 21:46:20)
şimdi P=IxV veya P=I^2xR dir. çizdiğin devrede bir voltaj kaynağı ve Rısıtıcı+Rkablo var. Yani Ix(Rı+Rk)=200 Volts değil mi. Isıtıcının power ı 2k imiş yani==>Pı=Iı^2xRı;
2x10^3=(40000/(Rı+Rk)^2)xRı ve Rk yi hesaplamışsın yukarıda burdan bulursun Rısıtıcıyı sonra I yı bul 200-Rkablo x I ısıtıcının üzerindeki gerilim, gerisini biraz daha düşüniyim gerçi doğru oldu mu tam bilmiyorum kafam çok karışık şu an
------
ısıtıcının üzerinde harcanan kaynağın sağladığı güçten kablo direncinde kaybedileni çıkararak mı bulunuyo acabağ yani (Ix200)-(I^2xRkablo)
verim de output/input güç veriminden bahsediliyorsa eğer 200kw/Ix200 olabilir kanımca,
ama saçmalamış da olabilirim japonca çalışıyorum kafam allak bullak belki kafanda bi ışık yakar diye yazıyorum bunları:D
  • frijitbardot  (26.10.09 22:07:47 ~ 23:08:31)
ısıtıcı 2kW değeri rated (anma) değeri miymiş? yani 200V'ta mı 2kW?

öyle ise ısıtıcının direnci:
Rı=[(200V)^2]/(2kW) Ohm olur.
bu durumda ısıtıcı üzerindeki gerilim düşümü:
Vı = (200V)/[(Rk + Rı) Ohm]*(Rı Ohm) V olur.
ısıtıcı üzerinde harcanan güç:
Pı = Vı*Rı W olur.
10 saatte ısıtıcı üzerinde harcanan ısı miktarı:
Eı = [(10h)*Pı Wh]*[860.42065 cal/Wh] cal olur.
ısıtıcının verimi:
Eı/E0 * 100 % = Eı/[2000W * 10h * (860.42065 cal/Wh)] % olur

gibi gibi.
  • mevtagezer  (27.10.09 00:23:32)