işten ayrılmak tazminatlar

4 yıldır çalıştığım firmadan kendi isteğim ile ayrılmak istiyorum, ihbar, kıdem, içeride birikmiş izinleri vs bunların parasını almam imkansız gibi sanırsam.

imkan dahilindeyse nasıl yapabilirim bu işi? bu parayı şirketin ödemesinin onlara bir zararı var mı yoksa bunu zaten devletten geri alıyorlar mı?

hesaplatınca söle bi durum çıktı. artı olarak içeride 25 güne yakın iznim var.

HESAP SONUÇ EKRANI
İhbar Tazminatı Detayları
İhbar Süreniz 8Hafta
Brüt İhbar Tazminatı Tutarınız 18,229.87TL
Gelir Vergisi Tutarı 3,015.97TL
Damga Vergisi Tutarı 138.36TL
Net İhbar Tazminatı Tutarınız 15,075.53TL
Kıdem Tazminatı Detayları
Kıdem Süreniz 3 Yıl 9 Ay 18 Gün
Brüt Kıdem Tazminatı Tutarınız 15,548.81TL
Damga Vergisi Tutarı 118.02TL
Net Kıdem Tazminatı Tutarınız 15,430.80TL

Toplam Net Tazminat Tutarınız 30,506.32TL

O ihbar tazminatında bir yanlışlık var sanırım.

  • rock n roll jesus  (22.01.16 14:06:38)
içerde birikmiş izinler size ait, onları alırsınız. ihbarı çalıştırmak varken doğrudan ödeyeceklerini zannetmiyorum. kıdem de onlar sizi atmak istemedikçe alamazsınız. şirketin il değiştirmesi, mobbing, iş tanımı değişikliği yoksa o da zor.

  • prodeq  (22.01.16 14:07:32 ~ 14:07:50)
ooo zenginsin hocam, brüt ücretin oldukça yüksek :) 2 seçeneğin var;
1-en kolay seçenek kendini yüz kızartıcı şeyler dışında kovdurmak olacaktır.
2- askere gitmediysen askere gitmek.

aksi takdirde bildiğim kadarı ile alamazsın bunları. hepsi içeride kalır. firmaya da bağlı ancak sadece izinlerini ve fazla mesailerini alırsın ve çıkarsın.

bence istifa etme, olayı yokuşa sür ve kendini kovdur. etik olmaz ama 30 bin az para değil :) onlar için ufak senin için büyük para :)
bol şans.
  • labebebigel  (22.01.16 14:09:25)
@rock n roll jesus yalnış derken neresi? internet üzerinden bi siteden hesaplattım bunları.

@labebebige
valla maaşım gayet iyi ama artık çalışmak istemiyorum en azından bu sektörde plazalarda insanlardan şehirden hepsinden nefret eder hale geldim.

içerde birikmiş parayı alabilirsem ufaktan bi iş yaparım diyorum tabi kafamda bi fikirde yok orası ayrı.

100 lira kadar bi birikle kafamızın rahat olacağı aylık 1-2 bin bırakıcak iş tavsiyelerinede açığım. ayvalıkta evde var kira derdim olmaz.
  • prezarlatif  (22.01.16 14:14:58 ~ 14:17:22)
hocam öncelikle sakin ol. ara sıra gelir insana böyle kaçma istekleri.
sakin sakin araştırmalarını yapmaya devam et. planlarını programlarını yap. 2 aylık planını al kağıt önüne yaz. excel'de programlamalarını yap, hesaplamalarını geçir oraya. tazminatını yakma mutlaka, üzülüyor insan.

askere gittin mi ?
  • labebebigel  (22.01.16 14:26:35)
şirket bu paraları devletten almıyor.
istifa edersen kıdem alamazsın.
senden nefret ediyorlarsa sen yeter ki yarın git ihbarını ödeyelim diyebilirler ama bu ücreti ödeyeceklerini hiç sanmam.
bence kıdem ihbar değil de, müdürünle oturup konuş, ben 4 senedir bu firmadayım diyerek ikale önerebilirsin.
yıllık izin ücretini tabii ki alacaksın.
  • freya  (22.01.16 14:34:53 ~ 14:35:16)
@labebebigel askere gittim, açıkcası son zamanlarda anlamlandıramadığım bir şey var neden çalışıyoruz? sürekli bi tüketme daha iyisi sürekli bir yarış.

  • prezarlatif  (22.01.16 14:35:46)
4 yılda 30 bin lira şirket seni kovsa bile alamazsın.tavan ücret uygulaması denen bi şey var.şu anda tavan ücret 4000 lira. hadi kovuldun diyelim kıdem ihbar izin falan 20 bin lira olur max. eğer SSK girişin (herhangi bir işyerinden) 99 eylül öncesinde ise tazminatı alabilirsin kendi isteğinle çıksan bile.
özellikle sinirli bir zamanda böyle kararlar almak çok daha kolay, sakin kafayla bi daha düşün derim.

  • eyyar  (22.01.16 14:55:05)
eğer maaş ödemeleri düzensiz ise bunu bahane edip istifa ettiğin taktirde ihbar hariç kalanları alabiliyorsun. şirketimizde yaşandı ve verdiler tazminatlarını.

  • mantarliborek  (22.01.16 15:06:51)
Sağolun arkadaşlar.

@asilov 3000 nin 2-3 katı kadar maaşın ama bu hesaplamalada tavan değer var onun üzerinden hesaplanıyor.

@eyyar alamazsın derken neye dayanarak alamazsın dediğini açıklamıyorsun. Ben bu hesaplamayı internet üzerindeki bir siteden hesaplattım dediğim gibi net bir bilgim yok zaten alamayacağımıda kabul ediyorum sonuçta işi bırakan benim
  • prezarlatif  (22.01.16 15:18:24 ~ 15:39:52)
Bu hesapta bir hata olduğu doğru;

3 yılı doldurduğunuza göre, 3 brüt maaş tutarı kıdem tazminatı var demektir. 3 maaş 15bin.

8 hafta 2 ay etse, 2 aylık maaş tutarı 18bin.

2<3 olduğu için, ve çarpmanın dağılma özelliğinden ötürü biryerlerde bir hata var.
  • eksi sozluk e bir daha geldim  (22.01.16 16:08:34)
üstad kanuni olarak almanızın bir yolu yok, sadece anlaşarak verilebilir bu tazminat. Ancak plaza ortamında pek o tür şeyler olduğunu zannetmiyorum.

Bu çıkma isteği maalesef maaşlı köle olarak çalışan birçok insanın başına gelen bir durum. Eğer varsa 1 hafta kafa izni kullanın. İş yerinizden memnunsanız çıkma isteğiniz dolayısıyla düzeninizi bozmayın derim. 1 haftadan sonra da kendinizi aynı şekilde hissediyorsanız, oturup yöneticinizle tazminat konusunu konuşursunuz. Sonuçta karşı tarafın iyi niyetine kalmış bir durum.

evliyseniz iş bulmadan eski işinizi bırakmamanızı öneririm.

herkes maaşınızı hesaplamaya koyulmuş, bu da bizim memleketin ilginçliği işte.
  • qui gon  (22.01.16 16:17:34)
"son zamanlarda" derken, ne kadar zamandır ayrılmayı düşünüyorsun ve ne zaman ayrılacaksın?
Bu düşüncelerle biraz daha çalışmaya devam edersen motivasyonun ve performansın yerlerde gezecek, onlar senin istifa etmen için bu tutarı ödemeye razı olacaklar. Tecrübeyle sabit.

  • Pepee  (22.01.16 16:22:46)
@pepee yaklaşık 1 senedir, 9 ay kadar önce bu sebeple çalıştığım birimi değiştirdim ama değişen bir şey yok 1-2 ay iyi gitti sonrası yine aynı.

  • prezarlatif  (22.01.16 16:29:59)
Biraz daha dayan o zaman. Büyük kurumsal bir şirketse kayda değer oranda düşen performansını göz ardı edemeyip ayrılmanı isteyeceklerdir. Tabii seni tazminatsız çıkarmalarını sağlayacak büyük bir hata yapma bu süreçte. Kolay gelsin, allah sabır versin.

  • Pepee  (22.01.16 16:39:27 ~ 16:39:44)
Sıkma canını dostum. Ben de aynı ruh halindeyim. Sosyal anlamda daha aktif olmaya çalış. Son 2 aydır görüyorum ki içimizde bir virüs var, üşengeçlik virüsü, kaçma gitme dürtüsünden besleniyor. İnsan o virüsün farkında ama ona karşı gelemiyor, daima o kazanıyor. Eğer bunu yenersen ruh halin değişecektir. Sözlük bunun araştırma tarafı için bulunmaz nimettir.
Sağlığın yerindeyse kendini ve hayatını değiştirebilirsin. Umutsuzluğa kapılma.
Bir tarih belirle ve o tarihi milat olarak say. O tarihe dek işini ve sosyal hayatını tekrar bir gözden geçir. Değişecekleri ve sabitleriniz Belirle. Kurtuluş içimizde :)
5. Günün şafağında doğuya bak, esen kal :)

Bu arada rumuzun muhteşem hocam, kıskandım doğrusu :)
  • labebebigel  (22.01.16 18:04:26)
Performansini dusur ama bunu caktirmadan yap. Tavir yapma agesiflik yapma sadece gonulsuz calis ama ozellikle yaptigin belli olmadin.
Ben 1 sene 10 ay icin net maasimin 4 kati kadarini aldim.

  • innerbliss  (22.01.16 18:05:25)