RAM sıkıntısı/değiştirme

merhabalar. laptop bilgisayarın termal macun değişimi işlemini yaptıktan sonra fark ettim ki RAM'lerden birini görmüyor. 4+4 8gb var normalde, 4 gözüküyor. yerlerini değiştirdim fark etmedi. şimdi ben sıkıntının ram'de mi yoksa slotta mı olduğunu anlamak için sök tak yapıcam, ama bunu bilgisayar açıkken yapmamam lazım di mi? bi de diyelim ki ram'lerden biri bozuldu, sadece onu taktığımda nolacak bilgisayar ram'siz açılacak mı?'

edit: bu sıkıntı format sonrası olmuş da olabilir. zira wifi de sıkıntı yaptı, o yüzden formatladım sistem üzerinden. windows 10. wifi düzelmedi, aygıt yöneticisine girerken fark ettim ram'i görmediğini.

Açılır. A-B RAM'lerini Slot 1-3 ya da çift slotsa 1-2'ye sırayla tak. Bunları bilgisayar kapalıyken. Bilgisayarını aç.

  • alperz  (20.01.16 19:52:20)
32bit işletim sistemi yüklemiş olamazsın değil mi?

  • sutlu nescafe  (20.01.16 19:58:37)
Kapalıyken sök tak yapılır. Tek ram taktığında görmezse windows hiç başlamaz, anlarsın ram'de ya da slotta sorun var diye.

bi de acemi sorusu olacak ama 32 bit yüklediysen 4gb'tan fazlasını görmez, sormuş olalım yine de.
  • harzem  (20.01.16 20:00:39)
yok 64 bit elbet. zaten format derken, ayarlardan yazılımı sıfırladım. recovery yaptım yani.

  • icim urperiyor  (20.01.16 20:06:48)
bios ekranı ile windows tarafında ki kısmı karşılaştır. biosta 4 olarak görüyorsan ramlerin slotlarını değiştir. ramleri takmadan önce sarı renkli olan yolları yumusak bir silgiyle silersen daha iyi olur. birde tükürmeden ram slotlarının içine üflemekte fayda saglayabilir.

en net sonucu memtest86 isimli programla da alabilirsin.
  • atymaty  (21.01.16 12:25:44)