sıkışmış laptop vidası

arkadaşlar laptopu hep kendim temizlerken geçen sefer kardeşime uydum ve bilgisayarcıya verdim. amk vidalarını bir sıkmışlar tornavida parçalandı. çoğunu söktüm ama 2 tanesini açmak mümkün değil. çok sıkışık alan olduğu için bir şey de yapamıyorum. kargaburnuyla denedima ama tutmuyor. kolay yolu nedir bu işin?

Senin tornavidalar dandiktir biraz kalitelisini al halledersin. Olmuyorsa zaten tornavida degil vida yalama oluyor :)

  • ghaash  (16.01.16 19:07:05)
bence dallama kesin vidaları kaybedip yerine yalama vida takmıştır.

  • cetoxim  (16.01.16 19:54:40)
İnce uçlu matkap ile vidadan ve yuvadan vazgeçip çıkartmayı denemek.

  • excespeace  (16.01.16 20:44:09)
ya zaten 4 tane vida tutuyor. 1i olmasa bi kayıp yaşanmaz ama kesmeye de cesaret edemiyorum. elektronik sonuçta. hassas parçalar. gerçekten kaba kuvvet dışındaki bir yöntem çok makbule geçer.

  • nickiyle oynayan adam  (16.01.16 21:07:02)
ince uçlu bi tornavida seç, vida üzerine japon yapıştırıcısı sür ve tornavidayı vidaya yapıştır. 1-2 saat sonra tornavidayı eğip bükmeden sökmeyi dene.

ikinci yöntem, yalama civataların sökülmesinde keskin bir alet ile civata başına vurulur. ya yandan vurup döndürmeye çalışabilirsin ya da kafasına dik vurup ağız açabilirsin. ama laptop içindeki hdd bu sarsıntıdan zarar görebilir. hdd yi söküp yap.
  • sttc  (16.01.16 21:11:58)
arkadaşlar vidaları açtım. çözüm ısıtmak.

aynı anda witcher 2, pes2016, firefox ve skype'ı çalıştırdım. felaket ısındı tabi. 102 dereceyi gördüm kapatmadan önce. sonra hemen kapağı çıkardım, o piçlik yapan vidaları sökmeye çalıştım ve kolayca çıktılar. herhangi bir kimyasal veya kaba güç kullanmadan bu şekilde halloldu.

sizlere de çok teşekkür ederim.
  • nickiyle oynayan adam  (17.01.16 10:14:13)
Tam da "varsa havya ucun, yoksa ualevde kızdırdığın bir çivi ucunu vidaya tutup da yap" diyecektim, çözümü bulmuşsunuz bile.

  • clia  (19.01.16 22:50:21)